John Williams „Stouneris“ („Stoner“)

leidykla „Baltos lankos“, 2015 m. leidimas

W. Stoner‘io gyvenimo knyga. Taip trumpai galima apibūdinti J. Williams‘o kūrinį, išleistą dar 1965 metais, tačiau lietuviškas jo vertimas, sulaukęs nemažo lietaus šalies skaitytojų dėmesio, pasiekė bene po pusės amžiaus. Svarbu paminėti tai, kad pirminis amerikietiškas knygos leidimas švelniai tariant buvo nepopuliarus — parduota mažiau kaip du tūkstančiai egzempliorių (dabartinėje Lietuvoje tai būtų jau nemažas pasiekimas). Kita vertus, knyga „Stoner“ atgimė kaip feniksas iš pelenų šio tūkstantmečio pirmajame dešimtmetyje. Tarsi netyčia atrastas brangakmenis, ilgai išgulėjęs po daugybe anglies gabaliukų. Taigi kas J. Williams‘o knygoje galėjo pakerėti šiuolaikinį visur lekiantį ir retai kam laiko turintį žmogų?

Literatūroje dažnai vaizduojamas „krūtas“, asmeninėmis savybėmis iš kitų, eilinių žmonių išsiskiriantis, charizmatiškas pagrindinis veikėjas, kurio gyvenimas skatintų fantazuoti ir leistų bent trumpam pabėgti nuo niūrios realybės. Taip bandoma skaitytoją papirkti skaniu saldainiu (kas nemėgsta saldainių, gali įsivaizduoti ką nors kitką, dėl kurio parduotų savo sielą arba ne). Šiuo atžvilgiu skaitytoją, siekiantį įsijausti į istoriją apie tokio tipažo veikėją, knyga „Stoner“ turėtų nuvilti, nes W. Stoner‘is ir jo gyvenimas, nevyniojant žodžių į vatą, išoriškai atrodo kaip kilometrų kilometrus besitęsianti dykuma, kurioje galima aptikti tik keletą oazių. Knyga „Stoner“ neparašyta pompastiškai, itin intriguojančiai ar pateikiant išradingus siužeto vingius. Bet to ir nereikia. J. Williams‘o kūrinio pagrindinis akcentas — W. Stoner‘io vidiniai pojūčiai į jo gyvenimą įsiskverbiančius įvykius. Ir tai atvaizduota išraiškingai. Rašytojas bet kuriam skaitytojui lengvai įkandamu stiliumi perteikia W. Stoner‘io vidinę dramą, kurios atskirus aspektus galima pamatyti kiekviename iš mūsų. Todėl pagrindinis veikėjas toks žemiškas, kad galima pamanyti, jog jis iš tikrųjų gyveno, o jo prototipai iki šiol slampinėja kažkur pasaulyje (gal net visai šalia — atidžiau apsidairius).

W. Stoner‘is, kilęs iš neturtingos ir neišsilavinusios šeimos, gavo galimybę įgyti universitetinį išsilavinimą, filosofijos daktaro laipsnį ir dirbti toje pačioje aukštojoje mokykloje iki pat gyvenimo pabaigos. Tačiau gilinantis į jo profesinės srities peripetijas, akivaizdu, kad ši svarbi gyvenimo dalis nėra visiškai įgyvendinta: W. Stoner‘is tapo eiliniu dėstytoju, skaitančiu paskaitas vis kitai jaunuolių kartai, parašiusiu vienintelę, pripažinimo nesulaukusią knygą, kuri tiesiog atgulė į lentyną tarp daugybės kitų leidinių ir pasiruošė kaupti dulkes. Analizuojant W. Stoner‘io vidinį pasaulį, matyti, kad jis, dėstydamas ir bendraudamas su studentais, jautė pasitenkinimą (buvimą savose rogėse), tačiau bendroje profesinėje aplinkoje patyrė ne pačius maloniausius išgyvenimus. W. Stoner‘io šeiminiai santykiai su žmona ir dukra nevykę („Po mėnesio jis suprato, kad jo santuoka — nesėkmė, po metų liovėsi vylęsis, kad kas nors pagerės“ (p. 91)), tarnybinis romanas, galėjęs tapti tvirtų santykių pagrindu ir išgelbėti nuo nelaimingos santuokos, subliuško it balionas, iš kurio išsileido oras. Pagrindinio veikėjo neryžtingumas imtis aktyvių veiksmų nutraukti nuolatinius žmonos išsišokimus tiek tarpusavio santykiuose, tiek jo santykiuose su dukra, ir susikurti laimę, glumina. Nors lengviau stebėti kitus iš šono ir patarinėti nei pačiam išbūti toje situacijoje. W. Stoner‘io charakteris — uždaras, melancholiškas. Jis per savo gyvenimą taip ir neturėjo tikrų draugų, kuriais besąlygiškai galėtų pasitikėti. O ar daug iš mūsų turi tikrų draugų? Vienintelis artimesnis, palikęs pėdsaką W. Stoner‘io prisiminimuose, jaunasis doktorantas mirė savanoriu kareiviu Pirmajame pasauliniame kare. „Kai anksčiau mąstydavo apie mirtį, suvokdavo ją kaip literatūrinį įvykį arba kaip lėtą, ramią laiko trintį į netobulą kūną. Jis negalvojo apie ją kaip apie smurto protrūkį mūšio lauke, kaip apie kraujo pliūpsnį iš perrėžtos gerklės. Jis mąstė apie skirtumą tarp tų dviejų būdų pasitraukti iš pasaulio ir apie tai, ką tas skirtumas reiškia, ir pajuto, kad jame auga kažkas panašaus į tą kartėlį, kurį jis kartą, vieną akimirką, įžvelgė gyvoje savo draugo Deivido Masterso širdyje“ (p. 52).

Iš tokio W. Stoner‘io epizodiško gyvenimo aprašymo gali susidaryti įspūdis, kad jo gyvenimas ne itin vykęs — nemažai nuoskaudų, nusivylimų, liūdesio. Bet kyla natūralus klausimas — kas yra vykęs ir nevykęs gyvenimas? Pagal kokius kriterijus galima jį „įdėti“ į vieną ar kitą dėžutę? Gal tiesiog kiekvieno gyvenimas yra toks, koks yra: nei geras ar blogas, nei linksmas ar liūdnas? Visko gi jame būna. Ir nereikia klijuoti etiketės su skambiu epitetu, apibendrinančiu nugyventą laiką. Bet mūsų protą sunku suvaldyti. Jis yra linkęs vertinti realų gyvenimą su įsivaizduojamu, taip pat su kitų gyvenimais ir graduoti, kiek jis yra (buvo) pilnavertis. W. Stoner‘io draugas Deividas Mastersas pokalbio metu ištarė, kad „manai, kad čia kažkas yra, kažkas, ką privalu atrasti. Na, išėjęs į pasaulį, netrukus pasimokysi. Tu irgi esi sukirptas pralaimėti: pasaulio tu nenugalėsi. Leisi jam tave sukramtyti ir išspjauti, o paskui gulėsi stebėdamasis, kas gi buvo ne taip. Nes tu juk visada įsivaizduoji, kad pasaulis — tai kažin kas, kuo jis nėra, kažin kas, kuo jis nenori būti. Straubliukas medvilnės žiede, kirminas pupos virkščioje, medgręžis kukurūze. Tu negalėtum stoti prieš juos, tu negalėtum jų nurungti, nes esi per silpnas ir per stipus. Ir pasaulyje neturi kur dingti“ (p. 40).

Ar žmogus, artėjantis prie finišo tiesiosios, gali sąžiningai pasakyti, kad jis buvo patenkintas nugyventomis dienomis ir nesigaili dėl jų net ir kai gyvenimas nebuvo saldus? Jei taip, tai — drąsaus žmogaus žodžiai. W. Stoner‘io pagrindiniai troškimai — mokslas ir meilė. Pagrindinis veikėjas įgyvendino juos didesniu ar mažesniu laipsniu. Jis, pasirinkęs kitus kelius, gal galėjo save realizuoti dar labiau. Bet ar tokie pasvarstymai apie praeitį turi esminės reikšmės, ypač gulint mirties patale? Manau, kad šis romanas yra vienas iš pavyzdžių, kaip galima susitaikyti su savo praeitimi, nesmerkti savęs dėl to, ko nepadarei ar ką padarei ne taip. Tiesiog priimti gyvenimą tokį, koks jis yra. Susigyventi su pačiu savimi. Būtent visa žmogaus įgyta patirtis ir sudėlioja mozaiką, darančią jį unikalų, išsiskiriantį iš kitų.

Išvada. Gyvenimo knyga „Stoner“ — tinkamas stabtelėjimas sūkuringame pasaulyje ieškant tikrosios dalelės savęs.

Balai — 8/10