Mitch Albom „Antradieniai su Moriu“

leidykla „Trigrama“, 2001 m. leidimas

Pasirinkimas. Gyventi ar egzistuoti? Būti savimi ar apsimetinėti? Būti ar turėti? Gyventi ar mirti? Atsakymai į šiuos ir net menkiausius klausimus, iškylančius kasdienybėje, priklauso nuo mūsų pačių apsisprendimo.

M. Albom knygos „Antradieniai su Moriu“ centre — sociologijos profesorius Morris Schwartz. Šis profesorius sirgo šonine amiotrofine skleroze (ALS). Trumpai tariant, tai — progresuojanti dalies nervų sistemos, atsakingos už valingus judesius, liga. Ji po truputį sutrikdo gebėjimą kontroliuoti raumenis, užtikrinančius judėjimą, kalbėjimą, kvėpavimą ir kt. Daugeliui žinomas Stephen Hawking taip pat serga būtent šia liga.

Knygos siužetas yra paremtas tikrais faktais. M. Albom yra buvęs profesoriaus M. Schwartz studentas. Būsimasis rašytojas studijų metais palaikė glaudžius santykius su profesoriumi. Praėjus 16 metų po studijų baigimo, M. Albom pirmą kartą atvyko susitikti su savo „treneriu“ (taip buvo pravardžiuojamas profesorius). Jis rado laiko aplankyti M. Schwartz pamatęs jį televizijos pokalbių laidoje ir supratęs, kad treneris sunkiai serga. Susitikę jie nusprendžia atlikti paskutinį mokslinį projektą — pakalbėti apie esminius gyvenime iškylančius klausimus. Net ir palaipsniui silpstant Morio sveikatai, šis neatsisako prisiimto įsipareigojimo. Būtent aptariamos knygos esmė yra profesoriaus pamąstymai gyvenimo prasmės ir su ja susijusiais klausimais gresiančios mirties akivaizdoje.

Skaitydamas knygą, sunkiai įsivaizdavau, kiek reikia turėti dvasinės stiprybės, kad žmogus drąsiai, iškelta galva priimtų sunkų išbandymą gyvenime — išbūti su itin sudėtinga liga, dėl kurios po truputį prarandi galimybę ne tik savarankiškai pasirūpinti savimi, bet ir atlikti elementariausius veiksmus. M. Schwartz susitaikymas su liga, džiaugsmas dėl kiekvienos likusios gyvenimo minutės būnant su artimaisiais, bendraujant su draugais ir kolegomis, dėl stebino menkiausio grožio (pavyzdžiui, švelnaus oro per langą) yra tiesiog stulbinantis. Ne kiekvienas įstengtų šitaip laikytis tomis pačiomis gyvenimo sąlygomis. Be to, vertinant sunkiai sergančių žmonių gyvenimus, sveikų žmonių problemos dažnai atrodo gerokai mažesnės. Mes neretai hiperbolizuojame savo sunkumus siekdami pasiteisinti, norėdami užuojautos, reikalaudami dėmesio ir pan., tačiau tik retsykiais pagalvojame, kad gali būti ir blogiau. Retas kuris susiprotėja, kad gali vaikščioti, matyti, kvėpuoti ir atlikti kitus iš pirmo žvilgsnio paprasčiausius dalykus, nors ne visiems tai lemta padaryti. Tik ką nors praradusiam, žmogui paprastai atsiveria akys ir jis pradeda vertinti, ko neteko. Cituojant vienos dainos žodžius: „Why do people always start to appreciate, when it’s gone, when it’s done, when it’s too late?“. Šia prasme žmogus — keistas padaras.

Knygą „Antradieniai su Moriu“ skaityti ir lengva, ir sunku. Lengvumas pasireiškia tuo, kad kūrinys yra nedidelės apimties, parašytas nesudėtinga žmonių kalba, nenaudojant sudėtingos filosofinės, psichologinės ar kitos mokslo šakos terminologijos, ir jį galima perskaityti per vieną ar du vakarus. Sunkiausia knygos dalis — vis progresuojančios Morio ligos „matymas“ ir šio vaizdo perkėlimas į galvą, savęs įsivaizdavimas trenerio vietoje. Žadą atimantis vaizdas. Bet minėtas profesoriaus pozityvus žiūrėjimas į jo gyvenime pasirodžiusį išbandymą suteikia kažkiek vidinės ramybės.

Parinkau keletą citatų iš M. Schwartz įžvalgų (gal ir ne keletą), kurias iš dalies susiejau su savo asmenine patirtimi.

„Mus supanti kultūra neįkvepia žmonėms geros savijautos. Mes mokome ne to, ko reikėtų. Ir turi būti ganėtinai stiprus, kad tartum: jei kultūra netikusi, apsieisiu ir be jos. Susikursiu savo“ (p. 42–43).

„Šitiek žmonių aplink mus gyvena beprasmiškai — tarsi nakvišos, kurie nenubunda net lakstydami su reikalais, kuriuos patys laiko svarbiais. Priežastis paprasta — jie vaikosi tai, ko neverta vaikytis. Tačiau gyvenimas įgyja prasmę, jei skiri jį kitiems, skiri jį meilei, atiduodi save aplinkiniams ir darai tai, kas turininga ir prasminga“ (p. 50–51).

Nuo pat kūdikystės mus veikia gyvenamoji aplinka. Mes mokomi elgtis atitinkamu būdu, turėti visiems priimtinus įpročius ir kt. Dažnas už kitą žino, ką šis gerai ar blogai daro, kokį sprendimą turi priimti. Savotiškas žmogaus įstatymas į rėmus. Jo gyvenimas tampa mechaniniu, todėl dažnai pamirštamas paties žmogaus vidinis „Aš“, kaip jis jaučiasi, ko nuoširdžiai norėtų. Pasipriešinti gyvenamajai aplinkai, kuri tau nėra priimtina, sudėtinga. Tai vis sunkėja, kuo ilgiau joje būni. Laikui bėgant, gyvenamosios aplinkos pėdsakai tiesiog „įauga“ į žmogų. Bet gal ne viskas prarasta? Čia gali padėti drąsa būti — pasirūpinimas pirmiausia savo savijauta, o ne galvojimas apie tai, ką kiti pamanys, pagalvos, jei pradėsi elgtis ne pagal jų susikurtą šabloną. Moris pateikia savo įsivaizdavimą apie gyvenimo prasmę. Nėra abejonių, kad kiekvienas iš mūsų išsikristalizavęs ar pasąmonėje turi savą požiūrį šiuo klausimu. Vieno teisingo atsakymo nėra. Tačiau svarbu sau sąžiningai atsakyti ir pagal tai stengtis lipdyti gyvenimą, kad galėtum jaustis bent šiek tiek laimingas. „Daryk tai, kas kyla iš širdies. Jei šitaip elgsies, nepatirsi nepasitenkinimo, nepatirsi pavydo, negeisi to, kas priklauso kitam. Atvirkščiai, sulauksi atlygio, apie kurį net nesvajojai“ (p. 134); „Svarbiausius klausimus — kaip galvoti, ką laikyti vertybėmis — turi spręsti pats. Negali leisti, kad kas kitas ar visuomenė nuspręstų už tave“ (p. 161)

Ar kuriam iš mūsų kyla klausimas — kas, jei gyvenu paskutinę dieną šioje žemėje? Retai arba niekada. Šis klausimas gali sklandyti virš mūsų galvų įvykus neįprastoms gyvenimo situacijoms, kurios sudrebina žemę po kojomis. „Mūsų kultūra neskatina susimąstyti apie tokius dalykus — nebent artėjanti mirtis priverstų. Mes klimpstame į milijonus smulkmenų — egoistiniai rūpesčiai, karjera, šeima, uždarbis, naujo automobilio pirkimas, prakiurusio radiatoriaus taisymas — ir manome neišgyvensią, jei liausimės darę visa tai. Tad nenuostabu, kad neišsiugdome įpročio sustoti, pažvelgti iš šalies į savo būtį ir tarti sau: „Nejau tai ir viskas? Nejaugi aš daugiau nieko nenoriu? Gal vis dėlto šį tą pamiršau“. Kiekvienam reikia, kad kas pastūmėtų jį ta kryptimi“ (p. 72–73). Šiuolaikinis pasaulis yra lėkimo būsenos. Dauguma žmonių yra nuolat paskendę darbu ar kasdieniais rūpesčiais (gal taip iš tikrųjų yra, o gal jie tiesiog bando prisitaikyti prie visuomenėje susiformavusios nuomonės?). Jų apstu ir mano gyvenamojoje aplinkoje. Nemažai kas neranda pakankamai laiko atsakyti į elektroninį laišką, susitikti ir paplepėti. Kartais atrodo, kad gal žmonėms reikėtų pasiūlyti pinigų už susitikimą, kad šie beprasmiškai nešvaistytų savo brangaus laiko. Kartais apima paprastas juokas žvelgiant, kaip visuomenėje ypatingo statuso neturintys žmonės elgiasi lyg nepasiekiamos personos. Nors šitokių žmonių apsuptyje aš, ne itin skubantis, dažniausiai jaučiuosi keistai, kaip iškritęs iš kitos planetos. Ypač tai gerai atsispindi stabtelėjus gyvenimo tėkmėje ir apsižvalgius aplinkui. Kur dauguma taip skuba? Ką jie vejasi? Ar nuo ko bėga? Mano protinės galios per menkos atsakyti į šiuos klausimus…

Kartais įdomu pasvarstyti, „ar jau šiandien mano mirties diena?“ (p. 88). Įsivaizdavus, kad atsakymas teigiamas, pradedi suprasti, jog gal apskritai neverta visur skubėti, gal geriau čia ir dabar pasigėrėti kad ir menkomis, tačiau džiaugsmą sukeliančiomis smulkmenomis. Tada ir darbas netampa itin svarbus, o kasdieniai rūpesčiai laikinai pastumiami į šoną. Labai patiko knygoje trumpai aprašytos dar gyvam M. Albom treneriui surengtos šermenys, per kurias šeimos nariai, artimi giminaičiai ir draugai galėjo profesoriui išsakyti gražiausius žodžius, atverti šilčiausius jausmus. Už širdies griebianti scena. Juk dėmesys, pasakyti žodžiai yra svarbūs gyvam, o ne mirusiam asmeniui, nes taip parodoma, kaip jis rūpi kitiems. Tačiau dauguma žmonių šiuolaikinėje visuomenėje bėga, lekia kaip akis išdegę vis atidėdami susitikimus su kitais ateičiai, manydami, kad kada nors vėliau turės laiko pabendrauti ar kitaip parodyti dėmesį. Jie elgiasi lyg šioje planetoje egzistuotų nemirtingumas. Bet gal rytoj jau nebebus tokios galimybės? Niekas nėra tuo tikras, kita vertus, vis tiek rizikuojama. „Visi žino, kad teks mirti, bet niekas tuo netiki“; „Jei tikėtume, daug ką darytume kitaip“ (p. 87–88). Taigi vengimas bent retsykiais susimąstyti apie savo baigtinumą neleidžia iki galo būti autentiškam, susidėlioti esminius gyvenimo prioritetus. Todėl „gyventi išmoksi tada, kai išmoksi mirti“ (p. 90).

Tačiau absoliuti žmonių dalis bijo ne tik kalbėti, bet ir galvoti apie mirtį. „Juk mirtis iš kiekvieno yra ką nors atėmusi. Kodėl gi taip sunku apie ją susimąstyti? Todėl, kad dauguma mūsų slankioja tarsi lunatikai. Mes nesugebame kaip reikiant patirti pasaulio, nes gyvename lyg pusiaumiga ir darome tai, ką mašinaliai, iš įpročio manome turį daryti (p. 89–90). Iš savo patirties galiu pasakyti, kad yra žmonių, kurie beveik patologiškai bijo žodžio „mirtis“. Tie žmonės bando gyventi savo susikurtame rožiniame pasaulyje, kur mirtis juos aplenkia. Gal jiems ir padeda toks pabėgimas nuo tikrovės, bet man ne. Mano mama šiek tiek daugiau nei prieš šešis mėnesius mirė po sunkios ligos. Keista, bet beveik niekas iš aplinkinių nėra domėjęsis mano savijauta po netekties, klausęs, gal norėčiau pasikalbėti apie tai. Daugelis elgėsi lyg nieko nebūtų įvykę. Keista… Bet gal ir nekeista, kai visuomenėje kalbėti apie mirtį yra kone tabu. Ironiškai skamba, kai žmonėms pagrindinis klausimas šioje tematikoje kilo ir kyla, ką darysiu su mamos butu. Aš niekada nesuprasiu tokių žmonių… Pasinaudodamas proga dėkoju tai mažumai, kuri nepabijojo ir išklausė mano šiek tiek išgyvenimų.

„Išskyrus šeimą šiais laikais nebeliko jokio pamato, jokio saugaus, tvirto pagrindo į kurį žmogus galėtų atsiremti. Man tai išaiškėjo, kol sirgau. Jei neturi paramos, meilės, globos ir rūpesčio, kuriuos teikia šeima, tai apskritai vargu ar ką turi. Meilės reikšmės neįmanoma perdėti. Kaip sakė mūsų didysis poetas Odenas: „Mylėkite kits kitą arba pražūkite“ (p. 98). Įdomu, kokiomis įžvalgomis apie gyvenimą vadovautųsi Moris, jei jis neturėtų rūpestingos žmonos, išbuvusios su juo iki pabaigos? Ar savo vaikų? Matyt, kad profesorius būtų mažesnis optimistas. O gal ir ne. Neretai būtent gyvenimiška patirtis suformuoja mūsų nuostatas, požiūrius į vienus ir kitus dalykus. Be jos popieriaus lape skleidžiamos mintys yra tiesiog gražūs pasvaičiojimai.

M. Schwartz apie emocijas yra pasakęs štai ką: „Imkime bet kurią emociją — meilę moteriai, sielvartą dėl artimo žmogaus ar tai, ką aš patiriu — mirtinos ligos keliamą baimę ir skausmą. Jei vengi emocijų — jei neleidi sau išgyventi jų iki galo — tai niekada nuo jų ir neatsysi (neatitrūksi), nes visą laiką teks baimintis. Bijosi skausmo, bijosi sielvarto. Baiminsiesi meilės, nes ji daro žmogų sužeidžiamą. Tačiau metęsis į emocijas, leidęs sau panirti į jas giliai — net su visa galva, patirsi jas iki galo. Pažinsi skausmą. Pažinsi meilę. Pažinsi sielvartą. Ir tik tada galėsi sau tarti: „Na, gerai. Aš patyriau šią emociją, jau pažįstu ją. Dabar man reikėtų kuriam laikui nuo jos atitolti“ (p. 111). Besąlygiškai atsiduoti savo emocijų antplūdžiui ir jas išgyventi iš visos širdies nėra lengva. Tai reikia mokėti daryti. O kaip tai padaryti, jei visuomenėje dažnai vengiamos liūdnos, melancholiškos ar kitokios aplinkiniams nepatogios nuotaikos? Atrodo, kad visi turi būti džiaugsmingi, šypsotis nepaisant visko. Tada belieka viešumoje užsidėti linksmumo kaukę ir dalyvauti kaukių baliuje neparodant savo tikrojo veido. O būdamas privačioje erdvėje, sau leidi nusiimti nuo nuovargio įtrūkusią kaukę. Tik pabandęs nebenešioti daugumai priimtinos kaukės, gali pradėti tapti nuoširdžiu visų pirma sau, o po to ir kitiems. Ir jeigu kitiems nepatiks šis nuoširdumas, gal tada vertėtų atitolti nuo tokių žmonių?

„Mūsų šalyje veikia savotiška smegenų plovimo sistema. Ar žinai, kaip plaunamos smegenys? Reikia vis ką nors kartoti. Būtent tai pas mus ir daroma. Nuosavybė — tai gerai. Daugiau pinigų — gerai. Daugiau nuosavybės — gerai. Daugiau pelno — gerai. Daugiau — gerai. Mes kartojame šias frazes ir mums jas kartoja tol, kol niekam net nebekyla jokia kita mintis. Eiliniam žmogui jos taip apdumia akis, kad jis visiškai nebemato, kas iš tiesų svarbu.“

„Žmonės taip ištroško meilės, kad griebiasi nors jos pakaitalo. Jie glaudžia prie širdies materiją, daiktus ir tikisi panašaus atsako — tarsi apkabinimo. Bet taip ir nesulaukia. Materialiais dalykais neįmanoma pakeisti meilės, atjautos, švelnumo ar draugystės jausmo“ (p. 130–131).

Šie pamąstymai aktualūs moderniame pasaulyje. Dažnas žmogus — nepasotinama asmenybė. Jam norisi vis daugiau ir daugiau. Pavyzdžiui, turėti kuo daugiau daiktų, pinigų. Galvoja, kad būdamas apsuptas daugybės materialinio gėrio jis jausis saugesnis. Dėl šio tikslo žmogus gali nemažai ko atsisakyti, taip pat dalies žmogiškumo — nuoširdžių santykių su kitais. Bet ar bent retsykiais jis pagalvoja, ties kokia riba materialaus turto bus gana? Ar verta skirti tiek daug laiko toliau kaupti daiktus, pinigus, jei esi pakankamai apsirūpinęs? O gal vertėtų dalį laiko panaudoti rodant dėmesį, rūpestį kitiems?

„Atleisti turime ir sau. <…> Už viską, ką turėjome padaryti. Už viską, ko nesugebėjome. Negalima amžinai graužtis dėl to, kaip viskas galėjo būti. Tai niekaip nepadeda, kai atsiduri mano būklėje. Visada troškau atlikti daugiau darbų, troškau parašyti daugiau knygų. Tiesiog plakdavau save dėl to. Dabar darau, kad tai niekada nieko gero nedavė. Susitaikyk. Turi gyventi taikoje su savimi pačiu ir su visais aplinkiniais“ (p. 172–173).

Mokėti atleisti sau — didis menas. Praeities nepakeisi. Įvyko, kas įvyko. Žmogaus graužatis dėl praeities atsiranda, kai jis tada nepadarė ar nepakankamai padarė kažko. Mintyse projektuojama, kad praeityje galėjo būti ir kitaip. Bet deja… Gyvenimas — ne filmo kūrimas, kurio metu galima perfilmuoti nepatikusią sceną, pakeisti ją kita scena. Jis eina tik į priekį. Gali pakeisti tik ateitį — pasirinkti sau priimtinesnį sprendimą. Tad saviplaka dėl praeities nepadės. Tačiau gyventi šia diena ir ateitimi ramybėje, nesigraužiant dėl praeities, ypač po didžių sukrėtimų, yra tikras iššūkis, tuo labiau kai lieki vienui vienas su pasauliu.

Išvada. Knyga „Antradieniai su Moriu“ — puikus kūrinys, padėsiantis bent trumpam stabtelti šiame pašėlusiame pasaulyje ir susimąstyti apie savo gyvenimą ir įvertinti jį.

Balai — 9,5/10