2017: Aplikacja webowa

Praca ksiegowych zbyt często polega na żmudnym przepisywaniu kwot, numerków, dziesiątek tabelek z liczbami. Mamy zamiar to zmienić. Tworzymy arbitrue — wirtualnego asystenta księgowego, nowy produkt skierowany na rynek w Wielkiej Brytanii.

Jako zespół infakt.pl — od lat pomagamy małym przedsiębiorcom z całej Polski przy fakturowaniu i księgowości. Na nasz sukces składa się wiele czynników, ale wiemy, że jednym z nich jest dobrze zaprojektowana, intuicyjna i przejrzysta aplikacja webowa.

Czytaj także ten wpis in english.

Stojąc przed nowym projektem, postawiliśmy sobie poprzeczkę jeszcze wyżej. W 2007 roku, gdy startowaliśmy z inFakt, postawiliśmy na Ruby on Rails. Dziś wiemy, że podjęliśmy dobrą decyzję. 10 lat później, w 2017 tworzymy nową aplikację i stajemy przed kolejnym wyborem. Chcemy móc za 10 lat powiedzieć to samo.

Nowa aplikacja webowa w 2017,

Nie trzeba być bacznym obserwatorem, aby stwierdzić, że przez ostatnie lata wiele się dzieje w świecie frontendu. Kiedyś wystarczyło generowanie widoków stron na serwerze. Potem, zaczęto modyfikować stronę (DOM) po stronie przeglądarki co spowodowało pojawienie się jQuery, następnie pojawiła się asynchroniczność za sprawą AJAX... pewnie znacie tą historię. W dalszej kolejności, zapragnęliśmy informować użytkownika na żywo o nowych zdarzeniach, np. wiadomościach, aktualizacjach, czy też zaksięgowanych plikach, np przy użyciu Web Socketów. Naturalnie wykształciła się koncepcja Single Page Application — SPA.

a więc Progressive Web Application,

W związku z rozwojem urządzeń mobilnych, sieci społecznościowych, chęci ujednolicenia wyglądu na różnych platformach, ukuto nową listę zasad: Progressive Web Application. Dziś, czy nam się to podoba czy nie, najlepsi tworzą aplikację które są:

  • Progresywne — Działają dla każdego, niezależnie od przeglądarki, ciągle dodając wsparcie dla nowych technologii, ponieważ jest tworzona z myślą o ciągłym rozwoju.
  • Responsywne — Działają na wszystkim. Komputerach, telefonach, tabletach, a nawet lodówkach, jeśli tylko jest dla nich zastosowanie.
  • Niezależne od jakości łącza— Dzięki serwisom działającym w tle, które potrafią wstrzymać wysyłanie danych aż do przywrócenia łączności, pozwalają na pracę offline i użytkownik nie odczuje, że pracuje na wolnym łączu.
  • ‘Aplikacyjne/natywne’ —Wyglądają i działają jak aplikacja, dzięki separacji funkcjonalności, od zawartości.
  • Aktualne — Zawsze zaktualizowane do najnowszej wersji, np. podczas cichych aktualizacji wykonywanych przez ‘service worker’.
  • Bezpieczne — Zawsze dostępne przez https.
  • Wykrywalne — Rozpoznawalne jako ‘aplikacja’, dzięki obecności W3C manifest i rejestracji w tle, przez co są obecne w wynikach wyszukiwania.
  • Ciągle zachęcające — Wysyłają np. wiadomości PUSH czy maile.
  • Instalowalne — Pozwalają na dodawawanie do pulpitu, bez ściągnięcia ze sklepu czy strony.
  • Pozwalające na linkowanie —Są dostępne pod linkiem nie wymagającym instalacji, który można łatwo udostępnić.

Tworzenie takich aplikacji przenosi dużą ilość logiki, ciężar tworzenia intefrejsu użytkownika z serwera na przeglądarkę, która z silnika do interpretacji wyglądu stron staje się pełną platformą uruchomieniową. Taka zmiana stwarza wiele wyzwań, dla projektantów, developerów jak i samych przeglądarek. Aby ułatwić tworzenie takich aplikacji, jak grzyby po deszczu wyrosło kilka rozwiązań w postaci frameworków.

Doświadczenie nas nauczyło, że jeżeli chcemy być konkurencyjni, musimy wybierać zawsze najnowszą technologię. Biorąc pod uwagę trendy oraz to, że z punktu widzenia użytkownika aplikacje typu SPA mają niezaprzeczalnie lepszą użyteczność oraz szybkość — a to wartości, do których zawsze dążymy. Chcemy aby arbiture powtórzył sukces inFakt. Wiemy, że design i wybór technologii frontowej są kluczowe, aby zaskarbić sobie serca użytkowników. Ale jak ją wybrać?

działająca z REST API

W inFakt mamy doświadczenie w tworzeniu backendu oraz REST API w Ruby on Rails. Jesteśmy zadowoleni z tej technologii, pracują z nami eksperci i jesteśmy zaangażowani w działanie lokalnej społeczności Ruby. Postanowiliśmy pozostać przy niej, dlatego podstawowym warunkiem, który musi spełniać technologia w której stworzymy aplikację frontową jest wygodna wpółpraca z REST API i Ruby on Rails.

i WebSocketami

Aby zapewnić użytkownikowi ciągłe aktualizacje o nowych wiadomościach, powiadomieniach zdecydowaliśmy, że arbitrue będzie korzystać z WebSocketów. Ruby wspiera tą technologię, w oparciu o gem ActionCable. Znamy tą technologię i chcielibyśmy mieć możliwość jej użycia w naszej aplikacji frontowej.

oparta o bibliotekę…

Samobójstwem dla małego zespołu wydaje się być pisanie takiej aplikacji od zera, bez wsparcia żadnej biblioteki. Odpowiednie dobranie i wykorzystane frameworka, umożliwia szybkie tworzenie nowoczesnych aplikacji i daje możliwość efektywnej realizacji projektu. Mechanizmy, komponenty, pluginy, które można wykorzystać w aplikacji poprawiają przezjrzystość kodu, umożliwiają jego łatwe wielokrotne wykorzystanie. Działając zgodnie z konwencją proponowaną przez bibliotekę, piszemy kod który jest bardziej uporządkowany, przyjazny. Z drugiej strony, często frameworki mocno narzucają architekturę i sposób pisania aplikacji, która nie zawsze może wpisywać się w naszą wizję produktu.

Wybierając bibliotekę przywiązujemy się nie tylko do technologii, ale także do ekosystemu, składającego się z wtyczek, tutoriali, przykładów i wsparcia. Aby ten wybór był możliwie świadomy, postanowiliśmy porównać trzy najpopularniejsze obecnie frameworki frontowe. Pierwszym działaniem było zawężenie listy kandydatów. W tym celu skorzystaliśmy ze strony stateofjs.com:

http://stateofjs.com/2016/frontend/

Niebieskia część słupka odpowiada za zainteresowanie technologią, czerwona doświadczeniami. Mniej nasycone kolory oznaczają brak zainteresowania, bądź złe doświadczenia, a nasycone żywe zainteresowanie bądź pozytywne doświadczenia. Wg danych, największe zainteresowanie wzbudzał Angular 2, Vue oraz React. Najwięcej satysfakcji przyniósł React (53/5) oraz Vue (10/1).

Jako, że Angularjs(1) został zastąpiony Angularem 2, którego rozwinięciem jest Angular 4, pozostaniemy przy porównaniu z najnowszą wersją.

Takie wyniki pozwoliły nam na szybkie zawężenie kandydatów do: React.js, Vue.js oraz Angular 2(4)

Już niedługo opublikujemy bardziej techniczny artykuł porównujący te technologie.