Kako prepoznati lažne programere, i zašto se većina njih izvuče s tim

Darko Maksimović
4 min readJan 6, 2019

--

Vodiš tim i hoćeš da razdvojiš žito od kukolja. Programeri u timu znaju ko je ko — ali kako možeš ti spolja, bez čitanja svih Git commit-ova? Ispostavlja se da lažni programeri dele neke zajedničke crte.

Šta su lažni programeri

Lažnih programera ima u svakoj firmi. Za razliku od pravih, ali neiskusnih programera, lažnim programerima programiranje uopšte nije zanimljivo. Zapravo, oni preziru bilo kakav rad, te doprinose jako malo i/ili s niskim kvalitetom. U ovom poslu su samo zbog novca.

Kako ih prepoznati

Pitanja na koja treba da nađeš odgovor pre pronalaženja lažnih programera su: “Da li zaista želiš da ih nađeš?” i “Šta ćeš učiniti kad ih nađeš?” No bez brige, više o tome u sledećem delu, “Zašto se većina izvuče s tim”

Pričaju jako malo o svom projektu, ali znaju puno o najnovijim vestima iz sveta tehnologije i koriste mnogo “buzz” reči

Kad hoće da izgledaju kao pravi programeri, npr. jer žele impresionirati svog menadžera, pričaće o nečemu što su pročitali juče na Tviteru, nekom novom API metodu koji će uskoro izaći ili o prodaji neke firme. Očigledno, potrebno je mnogo vremena da se isprate sve te Tviter vesti, ali to nije problem ako ne provodiš vreme radeći na svom projektu.

Dok oni skroluju apdejte sa svojim kul slušalicama na glavi, pamteći “buzz” reči u svom mozgu, produktivni programeri raspravljaju 13. nivo steka izvršenja neke funkcije, pokušavajući da razumeju bag i učine proizvod boljim.

Druže se međusobno

Ne samo jer tako žele, nego i zato što su im dobri programeri rekli da odj… od njih jer nimalo ne pomažu. Tako se brzo udruže, idu zajedno na kafu, igraju zajedno igrice, zajedno ručaju.

Pomažu jedan drugom ako je neko propustio neku Tviter vest, što uvek dobro dođe. Njihova povezanost takođe mnogo znači jer će jedan o drugom govoriti lepe reči pred menadžerom.

Uvek su fini prema svima i dobro raspoloženi

Lakše je biti fin kad ne radiš mnogo. Lepo si raspoložen, zašto ne bi bio — život je lak, plata će leći, nema problema u životu, čuješ li ptice napolju? Opusti se čoveče…

I imaš dovoljno vremena da šetaš i socijalizuješ se, praviš dobra poznanstva.

Hej šefe— Kako ide čoveče! … Sve ok? Da, i kod mene strava! Hvala, ti si car!…

Hej kolega iz drugog tima! Krenuo na kafu? I ja, kako projekat? Stvarno? U je, pa to je sjajno!…

Ciljaju na menadžerske pozicije

Osim ako su potpuno glupi i cilj im je samo da budu “opušteni” do kraja života, cilj će im biti menadžerska pozicija. Uostalom, oni su suviše pametni da obavljaju programerske zadatke, oni su više za “big picture”.

Pošto su eksperti u klimanju glavom i u stanju su da gurnu svoj tim u veliki zadatak za malo vremena, nekompetentan menadžer će ih lako okarakterisati kao “konstruktivne”, “pozitivne”, i “sa organizacionim veštinama”.

Radeći tako malo na svom projektu, imaju dovoljno vremena da čuju šta se dešava u drugim timovima ili šta će se raditi u budućnosti, pa počnu koristiti te informacije na raznim sastancima, praveći sliku o sebi kao o nekom “informisanom”.

Zašto i kako se izvlače s tim

Naravno može biti puno razloga, ali evo nekoliko:

Kompanija je velika, ima mnogo novca i nikog nije briga

Kao u mnogim državnim firmama i nekim kapitalističkim koje imaju monopol, kvalitet proizvoda ne utiče zaista na biznis.

U ovakvoj atmosferi jedino politički ispravno ponašanje je gledati svoja posla, izbegavati sukobe i zadržati svoj posao.

U pitanju je outsourcing kompanija koja računa na kvantitet

Kratkovidi menadžeri zadržavaju lažne programere čak i kad znaju ko su, kad naplaćuju klijentu “po glavi”. Ali na duže staze, u tako lošoj atmosferi dobri programeri će otići, a lažni ostati. To utiče na kvalitet timova i oštećuje reputaciju firme.

Menadžer lažnog programera je takođe bio lažni programer

Takvi menadžeri nikad nisu ni imali kvalitet i produktivnost među svojim merilima i postigli su svoj položaj kako je opisano gore u tačkama 3. i 4. prethodnog poglavlja. Zato neće osuđivati lažnog programera i mogu mu čak pomoći da napreduje. Oni se druže. Tračaju na cigari i srećno parazitiraju na svom timu zajedno.

Zaključak

To je to, za nekog je život lakši nego za nekog drugog. Sa ljudima je kao i sa životinjama — lavovi jure svoju gazelu, medvedi hvataju ribu u ledenoj vodi, ali i kameleoni i lenjivci vole život, i moraju koristiti taktike koje su im date.

I baš kao što se pravi lenjivac nema čega stideti, i možda ima svoju svrhu, tako i ljudi dolaze u različitim formama. Samo je važno znati ih razlikovati, pa da ne zaposliš Lenjivca, kad ti treba Lav.

http://www.mauking.com

--

--

Darko Maksimović

A software developer for 15 years in a number of languages and platforms, currently most active in front-end/React