Microsoft Storage Spaces Direct

DATERA s.r.o.
Jan 24, 2018 · 2 min read

Naši systémoví inženýři měli možnost v našem labu detailně otestovat technologii Microsoft Storage Spaces Direct (S2D), což je technologie hyperkonvergované infrastruktury poskytující na běžném komoditním hardware jak úložní, tak i výpočetní prostředky pro provoz virtuálních serverů.

Tato technologie, která je software definovaná a je součástí operačního systému Windows Server 2016 Datacenter edice, dle zkušeností z našeho testování dozrála do velice výkonného a vysoce dostupného řešení, které je srovnatelné s enterprise produkty určenými pro ukládání dat.

Testovali jsme různé úrovně ochrany dat (dvou a tří cestné zrcadlení, jednoduchá či zdvojená parita) a srovnávali chování a dopad do výkonu jak při zátěži s náhodnými či sekvenčními I/O operacemi. Testování probíhalo na čtyřech Lenovo serverech, z nichž každý disponoval „jen“ 2x SSD a 4x NL-SAS disky, a síťovou vrstvu nám zajišťoval 100Gb Ethernet s RDMA od společnosti Mellanox. 100GbE jsme zvolili, protože jsme si jej chtěli vyzkoušet. Pro nasazení stačí 10GbE, i když standardem se začíná stávat 25GbE. Výsledky testování jsou velice slibné, kdy jsme se při pokusu nasimulovat reálný objem pracovních dat a I/O zátěží s náhodným přístupem dostali průměrně na 250 tisíc IO operací s dobou odezvy průměrně do 10ms. Velice nízkých latencí jsme dosahovali také díky protokolu RDMA, který kromě snížení latencí navíc ani při přenosu dat nezatěžoval CPU serverů. U I/O zátěže se sekvenčním typem přístupu jsme dosahovali propustnosti až 2 GB/s. S ohledem na vybavenost serverů jsou to skvělé výsledky ukazující, že tato technologie je použitelná a patří do datových center a cloudů.

Graf s výsledkem testování IO zátěže s náhodným přístupem a 4 kB bloky.

S2D řešení o dvou nodech se dá pořídit již od statisíců korun, což umožňuje i menším zákazníkům, i bez SAN infrastruktury, vybudovat pokročilou hyperkonvergovanou infrastrukturu umožňující sofistikované ukládání dat.

DATERA s.r.o.

Written by

We enable our customers to turn structured and unstructured data insights into new opportunities.