Planet Taxi — Unity 3D

Az eddigi legjobb videojáték-fejlesztő képzés Magyarországon

@davidtoltesy
5 min readOct 24, 2015

Szeretnél egy ilyen jópofa játékot mint ami a videón is látható összedobni néhány hétvége alatt? Az a címe, hogy Planet Taxi és akár te is dolgozhatsz rajta úgy, hogy közben elsajátítod a jáfékfejlesztés alapjait!

Előszó:

Sajnos Magyarországon eléggé nehéz a játékfejlesztés rögös útjára lépni, hisz egyrészről jóval kevesebb az olyan stúdió, akik foglalkoztatni is tudnák az ilyen szakembereket, másfelől eléggé csehül állunk a szakképzések terén is. Néha felbukkan egy-egy OKJ-s iskola, ahol sokat ígérnek viszont sajnos keveset adnak, de ezt leszámítva nem igazán hallani arról a hazai fórumokon, hogy itthon szakértőktől és nem csak autodidakta módon tanulhatunk.

Bár a BME idén ősszel valóban próbált egy nagyot gurítani és bejelentette, hogy Játéktervező és elemező kurzust indítanak, melyen nagyon impozáns az oktatókat felvonultató lista, hisz mindegyikük remek szakember és kiváló kolléga, sőt, a tematika is nagyon jó, hisz tele van hasznos tantárggyal csak…csak sajnos túlzottan elitista. Bekerülni nehéz, kevés kiváltságos engedheti meg magának és olyan gyakorlati tudást nyújtanak, amit lényegében egyelőre csak külföldön lehetne kamatoztatni. Maga a tananyag nagyon hasznos, a képzés is minőségi lehet. A tanárok, előadók is mind kivétel nélkül kivállóak, csak sajnos egyszerűen nem nyújt igazi megoldást a hazai szcéna problémáira. Ettől nem lesz több indie stúdió itthon vagy a meglévők szakemberhiánnyal kapcsolatos problémái nem oldónak meg néhány éven belül. A diákoknak meg akkor érné meg igazán, ha a diploma mellé csatolnának egy repülőjegyet is mondjuk Londonba, Berlinbe vagy esetleg Szöulba, ahol van az itt megszerzett tudásra is kereslet és persze akkora fizetési hajlandóság is a stúdiók részéről, ami belátható időn belül megtéríti ennek a képzésnek az árát is.

Magyarországon egyelőre a jól szervezett oktatás helyett maradnak az önképző “körök”.

A Planet Taxi sztori:

Ezért is örültem meg, amikor az egyik hazai játékfejlesztéssel foglalkozó Facebook csoportban meghirdettek egy olyan Unity-s képzést is végre valahára, mely kevésbé akar elitista lenni, mégis nagy valószínűséggel minőségi, alapos és mindenre kiterjedő lesz, hisz ezt maga Grőb Attila tartja, aki több itthon is ismert játékba (Witcher, OverLord 2, Ryse stb.) is dolgozott már be (outsource), mint modellező, ráadásul 3D-s szakemberek egész sorát tanította már meg a szakmára, hisz nem csak senior 3D Artist, Art Director, de egyetemi tanár is.

A tapasztalatok alá is támasztották mindezt, hisz a kurzus eszméletlenül tömény, alapos, ráadásul hazai viszonylatban is “olcsó” ahhoz képest amennyi mindent kapunk.

A látszat ellenére a képzésen senki sem érezte magát kutyául. :)

A képzés:

Először is 5 modulból áll, melyeket bár külön is el lehet végezni, de azért erősen ajánlott egyben végigcsinálni, hisz a haladóbbak is tanulhatnak valamit, plusz a egy egyéb szakmai képzésektől eltérően (legalábbi melyeken én eddig részt vettem) itt egy konkrét példa, vagyis egy teljes játék fejlesztésén végighaladva tanuljuk meg a Unity kezelését, a pályaépítés fortélyait, egy kis modellezést, scriptelést és sok egyéb hasznos dolgot is. Szóval aki egy ilyen alkalmat kihagy az a játék fejlesztésének egy fázisát is kénytelen kihagyni.

Mint írtam, a kurzus nagyon tömény. Először azt hittem, hogy csupán 5 alkalomról lesz szó, csakhogy ez az 5 alkalom valójában 5 teljes hétvége. Pénteken munka után este 6-tól 9-ig, majd szombaton és vasárnap reggel 10-től délután 5-ig tart. Ennyi pénzért ilyen sok órát sehol sem kapni. Ráadásul aki egyben kifizeti, annak egy modul ingyen jár. Ezzel lehet, hogy magam ellen beszélek, mert a végén még felviszik az árakat miattam, de higgyétek el, ma Magyarországon ennyi pénzért néhány órás, maximum 1–2 alkalmas és sokszor dög unalmas “továbbképzéseket” tartanak, nem 3 napos tömény, intenzív és ennyire gyakorlatorientált teljes modulokat. Természetesen a modulok közt mindig van egy hét pihenő, hisz nem lehet minden hétvégén dolgozni. Így nagyon is jó ütemben lehet a tanulással haladni, hisz a köztes időben lehet fejlődni, szépítgetni a saját pályánkat, játékunkat is, hogy addig se essünk ki a gyakorlatból és a következő alkalomra már kész kérdésekkel, problémákkal, megoldandó feladatokkal tudjunk visszatérni.

A tananyagról:

Őszintén megvallva az első óra (mely főleg elméleti) hasznosságát először én sem értettem, de később minden építőkocka a helyére kerül. A játékunk akkor lesz jó, ha megértjük miként is működtek olyan jól a régi videojátékok, és elmélyültebb dolgokra, mint amilyenek pl. a már említett egyetemi képzésen is vannak, sajnos amúgy sem lenne itt idő, így valóban szükséges egy kisebb történelmi áttekintés a videojáték iparról is, hogy tudjuk miért is fogunk hozzá a Planet Taxi elkészítéséhez.

Az igazán pörgős része a harmadik modullal kezdődik. Addigra már mindenki gyakorlottabb a Unity kezelésében is, mindenki laptopján már kezd kialakulni az első saját pálya melyet az előző alkalommal kezdett el, így rá lehet kapcsolni az izgalmasabb részével is. A fenti videó is a harmadik modul szombatján készült. Ilyen gyorsan ilyen sokat fejlődni és ennyire előrehaladni máshol nem igazán lehet, pedig én más online fellelhető forrásból is tanulok. Nagyon más ott ülni, visszakérdezni ha nem értjük és megtapasztalni minden egyes kis hibát és arra közösen megtalálni a megoldást. Az online kurzusok ezt nem képesek visszaadni.

Arról nem is beszélve, hogy a játékfejlesztő stúdiók hangulatából is kapunk egy kis ízelítőt, főleg amikor Attila “egyedi” humora találkozik egy másik résztvevő szintén egyedi humorával, mert akkor garantáltan nem lesznek unalmasak az egyébként hosszú és kimerítő képzési napok. :)

A “tanuld meg testközelből a játékfejlesztés minden csínját-bínját” itt szó szerint értik.

Miért érdemes elkezdeni?

Ezt a képzést a fent említett pozitívumok ellenére mégsem nevezném alternatívának, hisz itt más módon tanulhatunk. Nem olyan, mint egy iskolai rendszerben leadott képzés, mégis jóval túlmutat a hasonló szakmai kurzusokon is. Egyszóval egy egész, teljes képzés ami olyan tudást adhat, amivel akár azonnal kopogtathatsz egy stúdió ajtaján vagy akár bátran belevághatsz saját játékod elkészítésébe is.

Pro:

  • Olcsó. Elsőre talán soknak hangzik majd az ára (erre személyesen kérdezzetek majd rá, én itt nem írhatom le, hisz ez egy véleményblog), de higgyétek el, 5 modulért ez egyáltalán nem sok. Főleg annak fényében amit kaptok is a pénzetekért. Azért is emeltem ezt ki rögtön első pozitívumának, mert sajnos itthon tényleg ezt a kérdést szokták először feltenni.
  • A tanfolyam egy olyan játék elkészítését tűzte ki céljául, amit később ki is fognak adni, így miközben tanulhatunk, bekerül a portfóliónkba egy kész, kipróbálható, megvásárolható játék is. Melyik más képzés nyújt ilyet?
  • Sikerorientált. Minden óra után garantáltan úgy jöttök majd ki, hogy “ma megint tanultam valami hasznosat”.
  • A feladatok se nem túl nehezek se nem túl könnyűek. Egy olyasvalaki is elboldogul velük, aki életében nem készített még el 3D-s modellt vagy ért a programozáshoz elmélyültebben is. Aki meg netán mégis ért már ezekhez, az is élvezettel mélyül el a pálya részleteinek kidolgozásában vagy a scriptek “finomhangolásában” mert mindig tanul valami újat.

Kontra:

  • Nem való azoknak akik nem bírják a favicceket :)
  • Ha nem jelentkezel időben, nem lesz már szabad hely, csak egy későbbi alkalommal, így hónapokra lemaradhatsz róla.

Én mindenképpen ezt a kurzust ajánlanám ha meg szeretnétek ismerkedni a Unity 3D használatával, hisz ma ez az egyik legnépszerűbb és legszélesebb körben használt játék engine. Itt olyan tudást lehet szerezni, mellyel könnyebben el lehet helyezkedni vagy akár szakmát váltani, de azoknak is bőven megéri, akik csak hobbi szinten szeretnének a játékfejlesztéssel foglalkozni.

További infók, a tanfolyam ára és jelentkezés:

Facebook oldal: Planet Taxi Unity Game
Weboldal: Planet Taxi Játékfejlesztő Képző
Vagy érdeklődjetek személyesen: Grőb Attila senior 3D Artist, Art Director, Egyetemi tanár

Van folytatás!

A cikk 2018-ban írt második része itt olvasható

--

--

@davidtoltesy

Az első weboldalamat 12 évesen terveztem a matekfüzet hátuljába. Akkor még nem tudtam, hogy ezt később úgy fogják hívni, hogy wireframe. #UX #appdesign