کانال تلگرام داود سلیمانی:
✅✅✅✅✅✅✅✅✅
🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤
متن کامل مصاحبه:

داوود سلیمانی در گفت‎وگو با رویداد۲۴:
برای شفاف‎سازی و پاسخگویی، باید ورود رئیسی به انتخابات را به فال نیک گرفت
یک فعال سیاسی اصلاح‎طلب دررابطه با ورود ابراهیم رئیسی به عرصه انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد که ورود آقای رئیسی به انتخابات را باید به فال نیک گرفت زیرا عرصه انتخابات عموما عرصه شفاف‎سازی و پاسخگویی به انتظارات و سوال‎های گوناگون مردم در حوزه های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی است. قاعدتا اگر این بحث ها در جامعه مطرح شود مردم با چشمانی بازتر به کاندیدای خود رای خواهند داد.
رویداد۲۴- یک فعال سیاسی اصلاح‎طلب دررابطه با ورود ابراهیم رئیسی به عرصه انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد که ورود آقای رئیسی به انتخابات را باید به فال نیک گرفت زیرا عرصه انتخابات عموما عرصه شفاف‎سازی و پاسخگویی به انتظارات و سوال‎های گوناگون مردم در حوزه های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی است. قاعدتا اگر این بحث ها در جامعه مطرح شود مردم با چشمانی بازتر به کاندیدای خود رای خواهند داد.

در حالیکه برخی از رسانه‎ها به کاندیداتوری سید ابراهیم رئیسی، متولی آستان قدس رضوی برای انتخابات ریاست جمهوری اردیبهشت ماه اشاره و از قطعیت آن سخن گفته‎اند تا این لحظه هنوز او در تائید یا تکذیب نامزدی خود هیچ اظهارنظری نکرده است، اما در صورت تائید باید گفت که جبهه مردمی نیروهای انقلاب (جمنا) موفق شده است اولین گام را در جهت برنامه‎ریزی‎های از پیش تعیین شده، بردارد.

از سوی دیگر روز پنجشنبه در دومین نشست عمومی جمنا سید ابراهیم رئیسی، علیرضا زاکانی، مهرداد بذرپاش، محمدباقر قالیباف، پرویز فتاحبه عنوان نامزدهای نهایی این جبهه برگزیده شدند. هر چند ابراهیم رییسی که تاکنون به گفته اعضای جمنا میثاق نامه این جریان را امضا نکرده است در پایان این نشست حضور نماینده خود در این مجمع را تکذیب کرد تا یکبار دیگر این گمانه زنی تقویت شود که او با حمایت مصباح یزدی و جبهه پایداری قدم به میدان رقابت انتخاباتی بگذارد.

حال سوال این است با توجه به اینکه طیف تندور پایداری و نزدیک مصباح یزدی یک بار از سعید جلیلی در سال 92 حمایت کردند و نتیجه آن 4 میلیون رای بیشتر نبود، سبد رای رئیسی را با چند رای پرخواهند کرد؟
داوود سلیمانی، عضو انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها، دررابطه با ورود ابراهیم رئیسی به عرصه انتخابات ریاست جمهوری در گفت‎و‎گو با رویداد۲۴ گفت: ورود آقای رئیسی به انتخابات را باید به فال نیک گرفت زیرا عرصه انتخابات عموما عرصه شفاف‎سازی و پاسخگویی به انتظارات و سوال‎های گوناگون مردم در حوزه‎های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی است. قاعدتا اگر این بحث‎ها در جامعه مطرح شود مردم با چشمانی بازتر به کاندیدای خود رای خواهند داد.

وی در ادامه اضافه کرد: مردم در انتخابات‎های گذشته به ویژه ریاست‎جمهوری گرایش خود را به مشی اعتدالی نشان داده‎اند و از افراط و تفریط گریزانند، این امر به ویژه در رابطه با کاندیداهایی که دارای سوابق اجرایی و اجتماعی سیاسی درخور توجهی نیستند و گرایش‎هایی نظیر جبهه پایداری دارند بیشتر خود را نشان خواهد داد. آقای رئیسی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

سلیمانی با توجه به اظهار نظر مصباحی مقدم در خصوص تازه‎کارها در امر ریاست جمهوری و حمایت اصولگرایان معتدل از روحانی، درباره پشتوانه انتخاباتی رئیسی اظهار داشت: مرجع سخن آقای مصباحی مقدم هر کسی که باشد، درست است. ریاست جمهوری پستی نیست که بی‎نیاز از سوابق مدیریتی موثر و بینش و تدبیر باشد. رئیس جمهور باید بتواند با پشتوانه نیروهای انسانی متخصص و با تجربه در سطح ملی کار کند و افراد کم تجربه در این زمینه قاعدتا نمی‎توانند به پیشرفت و توسعه کشور خدمتی موثر داشته باشند.

عضو انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‎ها در ادامه تاکید کرد: درباره پشتوانه ایشان در صورت ورود به عرصه انتخابات باید گفت که به جز یکی دو تشکل نه چندان موثر در جریان راست، مجموعه اصولگرایان منسجم‎تر خواهند شد و وحدت نسبی جریان اصولگرا شانس رای‎آوری وی را به دلیل تشتت کمتر آرا بیشتر می‎کند ولی با توجه به آرایش سیاسی نیروها بالاخص با لحاظ کردن اصولگرایان معتدل و جریان اعتدال و اصلاحات و اتحاد و انسجام آنان حول محور آقای روحانی رقابت سختی را پیش رو خواهد داشت و توفیق وی در انتخابات را باتوجه به جمیع جهات کمتر می‎دانم.

وی درباره تکرار تجربه جلیلی در سال 92 برای اصولگرایان با کاندیداتوری رئیسی یادآور شد: تمام تلاش اصولگرایان و جمنا این است تا با کاندیدای واحد بیایند. این امر از ماه‎ها بلکه بعد از انتخابات ریاست جمهوری گذشته و بنا به ضرورتی که اصولگرایان بدان رسیده بودند شروع شده است. بنابراین اجماع بر سر کاندیدای واحد در جمنا و سایر اصولگرایان اولین استراتژی آنان بوده و هست، حتی این استراتژی بر راهبرد رای‎آوری در نظر آنان مقدم‎تر است. هدف از این کار هم الزاما برد نیست. هرچند که درصورت اجماع، به آنان امید بیشتری برای برد خواهد داد.

سلیمانی در ادامه تصریح کرد: بیشترین میزان مشارکت واجدین شرایط در انتخابات ریاست جمهوری آقای خاتمی با 79.9 درصد در سال 76 بوده است و کمترین مشارکت در دور ششم به میزان 50.5 درصد بوده و میانگین ادوار مختلف حدود 60 درصد مشارکت را نشان می‎دهد. اگر میزان واجدین شرایط با توجه به آمار دوره گذشته حدود شصت میلیون نفر باشند یعنی حدودا سی و شش میلیون نفر در انتخابات شرکت خواهند کرد که در دوره آقای روحانی 36.7 میلیون نفر شرکت کردند. رای آقای روحانی 50.7 درصد آرا بود وبا احتساب 3.39 درصد رای باطله حدود 45 درصد آرا بین شش کاندیدای اصولگرا توزیع شده بود. جناح راست می‎خواهد در این دور این چهل و پنج درصد را اولا یک کاسه کند پس باید به کاندیدای واحد برسد و ثانیا بتواند حدود شش درصد بر آرای خود بیافزاید که این راه سختی است.

این عضو انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‎ها دراین‎باره چنین توضیح داد: اکنون اصولگرایان طیف گسترده‎ای دارند که از راست افراطی تا راست معتدل را در بر می‎گیرد. راست افراطی و برخی اصولگرایان سنتی در این سبد رای قرار دارند ولی راست معتدل، با آنان همراهی ندارد بلکه صراحتا حمایت از روحانی را اعلام کرده‎اند. نمونه‎های همچون ناطق نوری، علی لاریجانی و مصباحی مقدم از این دسته اند که کسری از آرا ایشان را می‎کاهد. ضمن آنکه مردم با توجه به سوابق افراد و تلاش‎ها و تجربیات گذشته در صورت رقابتی شدن انتخابات روحانی را بر گزینه‎ی رقیب ترجیح می‎دهند.

سلیمانی در خاتمه گفت: اگر اصلاح‎طلبان بتوانند بخشی از آرای خاموش را به مشارکت ترغیب نمایند بی‎چون و چرا ریزش احتمالی آرای روحانی را ترمیم و ایشان مجددا بر کرسی ریاست‎جمهوری تکیه خواهد زد. این در صورتی است که اجماع بر فرد واحد در جبهه اصولگرایان اتفاق بیفتد که به نظر می‎رسد که گرچه احتمالش بیشتر است اما هنوز قطعی نیست.
برچسب ها: رویداد24 ، داود سلیمانی ، ابراهیم رئیسی ، انتخابات
https://t.me/ddsoleimani/2226

Like what you read? Give david soly a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.