CTO, czyli kto❔

Odpowiedzialność CTO w startupie.

Dariusz Ciesielski
StartupMakers
3 min readJan 15, 2018

--

Jeżeli jesteś osobą techniczną i dostałeś propozycję zostania CTO, albo też jako osoba techniczna zamierzasz stworzyć swój produkt i wypuścić go na świat z myślą, że któregoś dnia oddasz komuś sprawy nietechniczne — wiedz, że nie będzie to tak wyglądać.

Na początkowym etapie tworzenia startupu “w piwnicy”, pozostajesz sam na polu bitwy i jedyne, co cię interesuje to to, jak zakodować aplikację, aby realizowała daną wizję. Lecz kiedy twój startup zacznie się rozwijać, do twoich obowiązków będą należeć nie tylko sprawy techniczne, lecz również takie, które opierają się bezpośrednio o umiejętności miękkie.

Jednym z pierwszych zadań, które będziesz musiał wykonać to zwerbowanie swojego zespołu deweloperskiego. Musisz wcielić się w rolę rekrutera, tj. dokładnie zaplanować role w zespole, stworzyć ofertę, przygotować pytania, dokonać preselekcji kandydatów, wreszcie — umówić spotkania i przeprowadzić rozmowy.

PS. Z pomocą może przyjść narzędzie, które stworzyliśmy teamrock.pro

Dla niektórych zagorzałych programistów siedzących całą karierę w ”podziemiach”, może to być nie lada wyzwanie. Sam przy pierwszych dwóch spotkaniach z kandydatami lekko się stresowałem, ale później zrozumiałem, że nie ma czego się obawiać 😊 Na tym etapie musisz mieć na uwadze, że każda nowo przyjęta osoba będzie miała ogromny wpływ na sukces twojego projektu. Oznacza to, że ty sam jesteś obciążony bardzo dużą odpowiedzialnością. Łatwo jest kogoś przyjąć do pracy, ale bardzo trudno zwolnić, choć i tego nie unikniesz…

Kiedy masz już swój Dream Team, rozwiązywanie problemów nie wiąże się już tylko z tworzonym kodem, pojawiają się wyzwania dotykające zarządzania. Bo w końcu ktoś musi rozdzielić pracę w zespole oraz ją koordynować — a jest to niejednokrotnie dalece trudniejsze niż rozwiązywanie bugów w niedziałającym sofcie.

Zakładam, że prowadząc projekt w scrumie, co tydzień lub dwa będziesz musiał podsumowywać działania teamu i planować kolejne funkcjonalności. Niekiedy w tym przypadku twój zespół będzie miał odmienne zdanie od twojego. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest słuchanie zespołu, ale jednocześnie zaznaczanie w razie potrzeby, że ostateczne zdanie należy do ciebie. Innymi słowy, co jakiś czas musisz przypomnieć deweloperom, że tak, jesteście zespołem, ale ostateczna decyzja, spoczywa na twoich barkach i że ty jesteś za nią odpowiedzialny. Inaczej zespół cię “zje”, co nie przysłuży się do ogólnego dobra projektu.

Wraz z zespołem będziesz musiał wprowadzić system estymacji funkcjonalności do produktu. Jest to moim zdaniem jedną z najtrudniejszych rzeczy w branży IT, szczególnie w startupie. Bo jak można wyestymować funkcjonalność, która jest innowacyjna i nikt przed wami jej nie implementował? 😉

Kolejnym ważnym czynnikiem jest współpraca z innymi zespołami. Ty, jako głowa deweloperów, będziesz musiał wraz z Product Ownerem wyznaczyć kierunek software’u, na bieżąco planować implementacje oraz wdrażanie funkcjonalności w najbliższych sprintach. Oczywiście biorąc pod uwagę zasoby jakie macie wraz z cechami produktu, które mogą przyczynić się do sukcesu firmy.

Jeżeli nie jesteś asertywny, jest to kolejna cecha, której będziesz musiał się nauczyć i przede wszystkim — trenować. Wykorzystasz ją zwłaszcza w przypadku osób nietechnicznych, które całymi dniami potrafią zadręczać zespół pytaniami technicznymi. Oczywiście każdego członka zespołu należy w pewnym zakresie edukować. Nikt lepiej nie sprzeda twojego produktu niż handlowiec który zna i rozumie techniczne aspekty jego działania. Podobne zaszczepianie wiedzy nie powinno jednak zabierać większości twojego czasu. Najlepiej jest wyznaczyć przedział czasowy który na to poświęcicie, a poza nim grzecznie odmawiać udzielania informacji wskazując na kolejny okres, który zaplanowaliście na wzajemną wymianę wiedzy. Inaczej dzień ci zleci na wysokich obrotach, a ty i tak nie wykonasz zaplanowanych zadań i nie będziesz czuł się produktywny.

Z posiadaniem rangi CTO wiąże się o wiele większa odpowiedzialność, niż ma to miejsce w przypadku bycia “tylko” deweloperem. Lecz jeżeli cenisz sobie intensywną i wielowymiarową naukę, chcesz się rozwijać nie tylko w sprawach technicznych, śmiało rozważ taką opcję. Praca na tym stanowisku nie należy do najłatwiejszych, lecz bagaż wartościowych doświadczeń jakie zbierzesz zostanie ci na lata. A to otworzy przed tobą wiele nowych możliwości❕

Posiadasz startup i masz problem ze znalezieniem właściwej osoby na stanowisko CTO, albo utworzeniu zespołu programistycznego? Zgłoś się do nas.
Mamy za sobą
10 lat pracy przy 15 startupach, postanowiliśmy stworzyć inicjatywę, która na celu ma wspomagać startupy od strony biznesowej, brandingowej, marketingowej oraz technologicznej. Wspomożemy Cię naszym know-how! 🚀

Nasza grupa składa się z:

Dariusz CiesielskiSkapiec.pl, Grupa NK.pl, Chatpirate, TeamRock i inne
Błażej SzperlinskiLivechat, CrankWheel, Chatpirate, TeamRock i inne
Anna RakoczyCareer Expo, DevCamp, TeamRock

--

--