Średni czas istnienia zespołu na koreańskim rynku muzycznym to cztery lata, po czterech latach większość starannie przygotowanych, świetnie wytrenowanych idoli o perfekcyjnym wizerunku odchodzi w cień. Ci, którzy mają więcej szczęścia rozpoczynają kariery solowe, niektórzy zostają aktorami, inni zajmują się modelingiem bądź przechodzą do telewizji rozrywkowej. BigBang to fenomen na skale światową, zespół, który dominował wszystkie możliwe azjatyckie listy przebojów, pojawiał się też na zachodnich rynkach wyprzedając wielotysięczne stadiony w ciągu kilku godzin. Nie dość, że istnieje ponad dziewięć lat, to powraca z albumem po trzyletnim milczeniu. Czego możemy się spodziewać po „MADE”, i dlaczego warto się nim zainteresować?

Wcześniej wspomniane milczenie dotyczyło BigBang jako całości, nie poszczególnych osób składających się na wielką piątkę. W międzyczasie każdy z członków zespołu zajmował się własną karierą: G-Dragon, frontman zespołu, wydał dwa albumy solowe (One Of a Kind, Coup’d Etat), występował u boku Skrillexa, zaprosił do powrotu na scenę legendarną Missy Elliot, siedział w pierwszym rzędzie największych pokazów mody, samemu projektując biżuterię ze znaną japońską marką Ambush. T.O.P. rozwinął karierę aktorską, występując w dwóch filmach („Alumni”, „Tazza 2”), Taeyang wypuścił album „Rise”, Daesung podbił rynek japoński, a Seungri pokazał swoją elegancką stronę albumem „Let’s Talk About Love”. Pomimo braku nowych piosenek, na gali MAMA (Mnet Asian Music Awards), najważniejszym rozdaniu nagród na Wschodnim rynku muzycznym, trzy lata z rzędu wykonywali piosenkę „Fantastic Baby” w różnych aranżacjach (niedawno użytą w trailerze do filmu „Pitch Perfect 2”). Wielcy nieobecni pojawiali się we wszystkich mediach, od koncertów w Tokyo Dome (niemal siedemdziesiąt tysięcy miejsc), przez telewizję i prasę, po reklamy sieci komórkowych.

Powrót na scenę w przypadku BigBang nie jest starciem z konkurencją — wielokrotnie udowadniali, że taka nie istnieje, z roku na rok porównywani do innych zespołów (dawniej Shinee, teraz Exo) — jest to raczej spotkanie z własną legendą. Zespół ewoluuje, koncepty wizualne wciąż ulegają zmianie: od raperów, przez niepokorne gwiazdy rocka, po szalonych królów współczesnej mody, muzyka dorównuje różnorodności stylu: od hip-hopu, przez elektronikę, po imprezowe hymny i popowe przyśpiewki. Bycie najlepszym, bycie pięć minut przed wszystkimi innymi tworzy niesamowite oczekiwania, które zaspokoić ma „MADE”. Koncept to cztery minialbumy: „M”, „A”, „D” i „E” wypuszczane w pierwsze dni następujących po sobie miesięcy, zaczynając od maja. We wrześniu pojawić się ma cały album, jednak to, czy będzie zawierał on nowe piosenki, czy jedynie zbierze te wydane wcześniej w minialbumach pozostaje tajemnicą.

Pierwszego maja pojawiły się dwa nowe utwory, dwa teledyski promujące „M”. Jest to „Bae Bae” i „Loser”, jaka jest reakcja publiki? Idealny „all kill” na listach przebojów, konkurując wyłącznie z samymi sobą o pierwsze miejsce, które ostatecznie przypadło „Loser”. W trzy dni „Bae Bae” doczekał się siedmiu milionów wyświetleń na YouTube, podczas gdy „Loser” ma ich już niemal dziesięć milionów. W obu teledyskach koncept nawiązuje do sprawdzonej prezentacji charakterystycznego wizerunku każdego z muzyków, co współgra z muzyką. Uważam, że właśnie za tym stoi sukces BigBang na rynkach zachodnich: mocno zarysowany charakter (w przeciwieństwie do bezosobowych, tańczących w perfekcyjnej synchronizacji innych zespołów koreańskich) pozwala identyfikować się z członkami, znajdować w nich autentyczny, personalny rys. „Bae Bae” przesycony jest nawiązaniami do popkultury, szalony i erotyczny, zarazem wygładzony i wygłaskany, jak ekranizacja obłędnego snu. Uwagę przyciąga T.O.P. z fryzurą a’la Basquiat, tańczący wśród kwiatów w stroju Willy Wonki lub Jokera, strzelający ze strzykawki gęstym, białym płynem. Obłąkane spojrzenie zakrytych soczewkami oczu jest drwiną z poważnej interpretacji pojawiających się symboli. „Loser” to ballada w wolnym tempie, przedstawiająca drugą stronę medalu bycia gwiazdą, odwołuje się do poczucia personalnej porażki, tkwiącej nawet w ludziach, którzy odnoszą największe życiowe sukcesy. Członkowie zespołu personifikują w teledysku fobie: G-dragon samotny pośród tłumu ludzi, T.O.P. nie mogący nawiązać kontaktu z kochanką (ubrany, ona naga), Taeyang kontemplujący w odosobnieniu samobójstwo, Daesung pobity, Seungri zdradzony przez kobietę.

Muzycznie nie jest to coś, czego spodziewali się fani, nie jest to kolejne „Fantastic Baby”, hit dyskotek, z którego można by zrobić hymn tego lata. „Bae Bae” jest hipnotyzujące, ma wciągającą rytmikę i ujmujący, oniryczny charakter, drugi singiel jest dobrą do odpoczynku i refleksji balladą. BigBang płyną pod prąd i choć jestem pewny, że na następnych albumach pojawią się oczekiwane przez fanów taneczne hity, to szanuję ich za wyznaczanie swojej indywidualnej drogi. Muzycy tworzą własny świat, na „M” pokazują, że jest coś ważniejszego od czystej rozrywki, która rządzi koreańskim (i światowym) przemysłem muzycznym — jest to spójna wizja, która objawia się we wszystkim, co robią, co wydają na świat. To jest opowiadanie historii, narracja nie ograniczająca się do muzyki, przełamanie konceptu „boysbandu” (nie lubimy tego słowa), gładka fuzja gatunków. Pop nowej generacji.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.