İngilizce Konuşmak İçin Harika Bir Hizmet: Cambly

Merhabalar. Bugün sizlere 9 gündür severek kullandığım bir uygulamayı tanıtacağım: Cambly.

İngilizce konuşurken problem mi yaşıyorsunuz? İngilizceyi az bile olsa bilseniz de, sıra konuşmaya geldiğinde zorluk mu çekiyorsunuz? Eğer İngilizce seviyeniz orta düzeye yakın yahut daha üst bir düzeyse ama siz yine de konuşmakta zorluk çekiyorsanız bu uygulama tam size göre. Cambly’i kısaca şöyle açıklayabiliriz. Cambly, dünyanın dört bir tarafından ana dili İngilizce olan hocalarla (native speaker) konuşup İngilizce konuşma becerilerini (speaking) geliştirmeni sağlar. Bu öğretmenler ile istediğin şekilde günlük muhabbetini yapabilirsin. Öğretmenlerden seviyene uygun istediğin bir konu hakkında ödev talep edebilir, daha sonra üzerinde çalıştığın konu hakkında konuşabilirsin. Kısacası konuşarak yapılabilecek her şeyi yapabilirsin!

Biraz da kendi deneyimlerimi anlatayım sizlere. İlk günlerde konuşurken baya bir zorlansam da, 1 hafta geçtikten sonra eski halime nazaran çok daha hızlı konuşmaya başlamıştım. Cidden etkilerini kısa sürede fark edebiliyorsunuz. Öğretmenler ile konuştuktan sonra kendileriyle yazışarak da muhabbetimi sürdürdüm. Şu ana kadar hepsi cevap verdiler ve konuşmayı sürdürdüler. Yani öğretmenler size ilgi gösteriyor ve bu gayet güzel.

Cambly maalesef ki ücretli bir hizmet. Çünkü öğretmenler bu iş için bir ücret alıyorlar. Aslında Cambly hizmeti kendi içerisinde ikiye ayrılıyor: Cambly Grup ve Cambly Özel. Cambly Grup’ta en fazla 3 kişi bir eğitmenle aynı anda konuşuyorsunuz, Özel’de ise birebir özel konuşuyorsunuz. Ben şahsen Cambly Grup kullanıyorum. Çünkü zaten pek çok kez eğitmen sayısı fazla olduğundan birisi gelmiyor ve yine birebir konuşmuş oluyorsunuz. Cambly ücretli dedik ancak yine de 15 dakika ücretsiz deneyebiliyorsunuz. https://www.cambly.com/invite/enessfk0 bu bağlantıdan girerseniz hem siz 10 dakika yerine 15 dakika konuşmuş oluyorsunuz, hem de bana 5 dakika ekstradan geliyor.

Uzun lafın kısası sizlere Cambly’i öneriyorum. Eminim ki siz de Cambly’i kullandıkça konuşma becerilerinizin nasıl geliştiğini göreceksiniz. Sadece ben önermiyorum, Barış Özcan abimiz de bu videosunda “konuşarak” İngilizce öğrenen insanları ve İngilizce’yi öğrenmek için en etkili yollardan birisinin konuşma olduğunu anlatmış. Kendisi bu öğrenme metoduna bir isim bile vermiş: KO-KO tekniği. Yani “korkusuzca konuş”. Tabii bunu yapabilmek için de Cambly’i öneriyor Barış Özcan.

Cambly’i en azından denemenizi tavsiye ederim. Yakın süre içerisinde ne kadar geliştiğinizi görünce şaşıracaksınız :) Sağlıcakla kalın.

https://www.cambly.com/en/student Ayrıntılı bilgi için internet sitelerine göz atabilirsiniz.