Neden Ücretsiz, Neden Ücretli? — Eğitim İçerikleri

Bir zamandır ortalıkta dolaşan ücretli eğitim, ücretsiz eğitim meselesine yakından bakmaya çalışacağım. Bu yazıda, profesyonel olarak hayatını bu şekilde kazanan eğitmenleri konunun dışında bırakıyorum. İlk işi eğitmenlik olmayıp uzmanlığını paylaşmayı sevenler üzerine bir yazı olacak.

Neden ücretsiz eğitim

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası 42. maddesinde belirtildiği üzere

İlköğretim kız ve erkek bütün vatandaşlar için zorunludur ve Devlet okullarında parasızdır.

Ayrıca İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi 26. maddesi 1. bölümünde

Her şahsın öğrenim hakkı vardır. Öğrenim hiç olmazsa ilk ve temel safhalarında parasızdır. İlköğretim mecburidir. Teknik ve mesleki öğretimden herkes istifade edebilmelidir. Yüksek öğretim, liyakatlerine göre herkese tam eşitlikle açık olmalıdır.

Eğitimin yasal olarak ücretsiz ve erişilebilir olması gerekmektedir. Ayrıca biz açık kaynak ve özgür yazılım camiasında da kurumsala girmediği durumlarda eğitimlerin ücretsiz olması gerektiğini savunmaktayız.

İnternetin bu denli büyümesi ile birlikte herkesin eğitim içeriği üretip bunları yayması daha kolay bir hale geldi. İnternet üzerinde tamamına erişemeyeceğiniz kadar çok Türkçe ve diğer dillerde neredeyse her konuda, yazılı, sesli veya video formatında eğitimler mevcuttur.

İnsanlık olarak eğitimin ücretsiz olmasını savunuyoruz. Ürettiğimiz içerikleri ise ücretsiz sunabilmek için çabalıyoruz.

Neden ücretli eğitim

Bir eğitimin ücretsiz yapılabilecekken ücretli yapılmasının bir kaç sebebi olabilir

  • Eğitime daha fazla efor harcanıp daha kaliteli içerik üretmek için
  • Eğitim vermek isteyen kişi emek harcayarak edindiği bilgiyi bedavaya paylaştığında değersizleşeceğini düşünüyor olabilir
  • Eğitim için mekan, kamera, personel gideri mevcut olabilir
  • Eğitim için aktif olarak yürüttüğümüz işimizden vakit çalmamız gerekiyor olabilir
  • Sadece paraya ihtiyacımız olabilir
  • Eğitimi kurumsal olarak düzenliyor olabilirsiniz
  • Özel eğitim veriliyor olabilir

Bunlar dışında farklı sebepler olabilse de, genel de bu tarz sebepler bir eğitimin ücretli olmasına sebep olabilir. Kimisi için para yerine geçen şey insanlara birşey öğretmenin keyfi olabilecekken kimisi için bu bir lüks olabilir ve eğitim vermeyi ek gelir olarak düşünmek zorunda kalabilir.

Ya sonra

Sonrası şu ki, kimi şu şekil giyinir kimi bu şekil giyinir, herkesin popisine kimse karışamaz. Kimi ücretli eğitim düzenler, kimi ücretsiz, kimisi ikisini birden yapabilir. Hem eğitimin ücretsiz olması gerektiğini savunup, ücretsiz eğitim verip katkımı yapıp, daha özel muamele isteyenlere de ücretli eğitim verebilirim. Ki burada ücretli eğitim vererek, daha fazla ücretsiz eğitim verebilecek bütçeye de ulaşabilirim.


Konu hakkındaki görüşlerinizi yorum olarak yazabilir, twitter üzerinden bana ulaşabilirsiniz.