Türkiye’de “Cloud” Neden Olmaz

Ülke hakkında kötü birşeyler söylemek, yazmak adetim değildir. Söylenenleri de çok hoş karşıladığım söylenemez, hep motive etmek lazım, inanmak lazım diye ilerlerim. Lakin bazen insanı çığrından çıkaran şeyler olduğunda kendimi tutamıyorum.

Uzun süredir cloud encoding servisimiz Valvencoder üzerinde çalışıyoruz. Servisin önemli özellikleri ve çözdüğü problemler var. Ürünün özelliklerinden, buradaki vizyonumuzdan belki başka bir yazıda bahsederim. Bu sefer “Neden Türkiye’de Cloud Olmaz / Girişimci Olunmaz” noktasına değineceğim.

Valvencoder’ı yaparken ilk hedefimiz ürünün cloud servisi olmasını sağlamak ve kredi kartıyla tüm dünyaya satabilmekti. Bunun için ödeme sistemleri sunan bir firma ile 3 ay görüştük. Tüm geliştirmelerimizi tamamladık. Koymadığımız Türkçe dil desteğini bile sanal pos hizmeti için zorunlu diye ekledik.

Bugün geldiğimiz nokta ne mi? İçler Acısı! Sanal pos hizmeti sağlayan firma, cloud ürünlerindeki telif hakları vb. sorunların oluşma ihtimalinin bağlı bulunduğu yasal süreçler konusunda sorun oluşturacağını ve sanal pos hizmeti veremeyeceğini söyledi.

Üzerinde dosya barındırmayan, dönüştürüp kullanıcının istediği yere gönderen bir üründen bahsediyoruz.☺

Yani diyorlar ki; Türkiye’de birine sözleşme imzalatmadan bunu yapamazsın. Millet aya çıktı, biz niye çıkamadık diyoruz ya. Bence sorun daha basit; korkudan neyi engelleyeceğimizi bilemiyoruz ki ilerleyelim. Henüz yaşlarına gelmemiş bebek gibiyiz, ya karanlıktan hiç korkmayıp delicesine ilerliyoruz ya da ışıktan korkup gözlerimizi açmıyoruz. Düzelir mi? Düzelir, zaman lazım, kafa lazım. Lakin biz halen araba yapacak mıyız diye tartışırken Boston Dynamics’in yaptığı Spot’u görünce ne düşünüyorsam yine aynı şeyleri düşünüyorum.

Neyse biz kredi kartı ile satış yapamayacak mıyız? Tabiki hayır☺ Yapacağız, belki ufakça bir erteleme olacak lakin bu servisi global bir ürün haline getirmek için elimizden geleni yapacağız. Türkiye’de yapamıyorsak yapabileceğimiz bir yerler elbette bulacağız; $

Son bir not; bu ürün Türkiye dışında doğacaktı ama gönül buradan çıksın istedi. Nasip değilmiş, siz siz olun ilk fikrinizi her zaman hayata geçirin.

Like what you read? Give Muharrem Demir a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.