t-hackathon ve iyi hackathonlar yapmak

Merhaba,

Boğaziçi Üniversitesi’ne yakın Garaj isimli takılmayı sevdiğimiz bir mekan var. garaj.co adresinden daha fazla bilgi alabilir, gelip burada bizlerle bir şeyler geliştirebilirsiniz. Burada yazdıklarım Garaj Talks etkinliklerinden birindeki konuşmamın özeti niteliğinde. Aslında gelip konuşma yapan insanların konuşmalarının en azından özetini internette de yayınlamaya teşvik ederek burada konuşulanları daha erişilebilir hale getirme çabamızın simgesi niteliğinde.

ODTÜ’de düzenlenen t-hackathon’daki deneyimlerimizden yola çıkarak iyi hackathonlar yapmak üzerine birkaç fikrimi paylaştığım konuşmamın özeti şöyle:

Ödülün net olması

t-hackathon’daki sıkıntılı konulardan biri ödülün net olmaması idi. t-hackathon’un ana sayfasinda “YC Hacks e katılma şansını yakala” şeklinde bir ifade yer alıyordu. Bu ifadeyle kazanana direkt bir bilet sağlanmadığını düşünmek normal, şayet sağlıyor olsa bunu vurgular diye düşünüyorsunuz. Peki o zaman nedir bu şans, bireysel olarak başvurduğumda şansımın, buradaki “YC hacks’e katılma şansı”nı kazandığımdaki şansımdan neden daha az olduğunun iyi şekilde açıklanması gerekiyordu diye düşünüyorum. Diğer ödüllerin netliği konusunda sanırım pek sıkıntı yoktu ama bizi en çok heyecanlandıran YC Hacks meselesi muallakta kaldı.

Uyku şart

Saatler boyu redbull içerek ayakta kalıp kod yazmak hoş ama arada uyumak da lazım. Uyunacak yerlerin yeterince konforlu olmaması doğru bir hamle mi değil mi sorusuna net bir cevap veremiyorum, sonuçta insanların uyuyabilmesini istiyorsunuz ama o çok da uyumasınlar istiyorsunuz. Bazı hostellerde 10 saniyede bir düğmeye basmadığınızda kesilen duş gibi aslında, güzel bir şeye sinir bozucu bir özellik ekleyerek insanların o güzel şeyden yalnızca gerçekten ihtiyaç duyduğu süreler boyunca yararlanmasına onları teşvik edebilirsiniz. Sonuçta insanların antipatisini mi kazanırsınız yoksa tasarımınız amacına ulaştığı için (az su tüketimi, az uyku) kendinizi başarılı mı sayarsınız bu size kalmış.

Öte yandan t-hackathon özelinde konuşacak olursak ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışmışlardır diye düşünüyorum, kasıtlı olarak uyku deneyimini kötüleştirmeye çalışmamışlardır bence.

Beklentileri karşılamak

Katılanların kullanımına hazır aletlerin orada olacağını söylüyorsanız o aletler orada olsa güzel olur. Bizim projemiz internet projesi olduğundan etkilendiğimizi söyleyemem ama ekipmanlarla bir şeyler yapmak isteyen bazı grupları üzen gelişmeler yaşanmış olabilir. Daha iyi planlama yapmak mümkün olabilir.

Yemekler

Bu konuda iyi iş çıkarıldığını düşünüyorum. Giderkenki beklentim epey bir fast food olacağı yönündeydi ama güzel yemekler yiyebildik, hemen hemen her zaman redbull bulabildim ve hatta Starbucks’tan kahvelerimiz bile geldi.

T-shirtler

Hatıra olarak t-shirt almamız da güzeldi. Belki sponsorun t-shirtü yerine etkinliğin t-shirtü olsa daha bir güzel olurdu.


Bu yazı ile amacım t-hackathon’u övmek veya yermek değil. Gözlemlerimi ve bunlardan kendime çıkardığım dersleri paylaşmak. Genel olarak değerlendirmem gerekirse t-hackathon deneyimi benim için keyifliydi. Güzel projeler geliştiren güzel insanlarla tanıştık, bize orada bulunma fırsatını vermek için uğraşan herkese bir kez daha teşekkürler. Bunun gibi etkinlikleri böyle geribildirimlerle geliştirebileceğimizi umarım! Belki Garaj’da bir hackathon düzenlersek buradan çıkardığım dersleri paylaşmış olmamın faydası olur.

Son olarak etkinliğin son gününden beni güldüren bir fotoğraf :)