Відновлення руху 12 трамвайного маршруту.

Denys Trofymenko
4 min readAug 28, 2023

--

Привіт! Я Денис, і сьогодні ми поговоримо про 12 трамвайний маршрут. До повномасштабної війни Росії проти України 12 трамвайний маршрут розпочинав свою трасу в Лісопарку, курсував повз завод ХАЗ та ФЕД , проходив через центр міста в районі Центрального парку відпочинку, біля будівлі Держпрому, Центральний ринок і закінчувався біля залізничної станції Харків – пасажирський.

Фото 1. Tatra-T3SU #959-964 12-го маршруту на вулиці Полтавський шлях (колишня вул. Свердлова) біля парку "Юність".
Автор: Thomas Fischer
Дата: 19.05.1990

Згідно даних порталу «Харьков Транспортный», раніше він курсував до кінцевої станції «Залютине», але через трагедію в Кам’янському у 1996 році, коли через несправність вагону КТМ-5 загинуло 34 людини, травмовано більш 100, в Україні масово почали відмовлятися від трамваїв даної моделі. Причиною цьому стала недосконала конструкція трамваю. Особливо спеціалісти відзначали ненадійну роботу гальмівної системи. Не виключенням став і 12 трамвайний маршрут, на якому в період 1990-2000рр. був закріплений саме цей рухомий склад.

Фото 2. КТМ-5М3 #847-848 12-го маршруту на вулиці Сумській під’їжджає до зупинки "Міськпарк".
Автор: Ааре Оландер
Дата: 30.07.1997

Тоді ж 12 трамвайний маршрут розділили на два: безпосередньо 12 (від станції Харків-пасажирський до Лісопарку) та 12А (від Залютиного до Харків-пасажирського). Останній працював недовго та був закритий через нерентабельність та масове списання рухомого складу. Після того, коли трамвайний маршрут залишився в скороченому вигляді це спричинило незручність тим, кому потрібно було дістатись із району вулиці Залютинської до Центрального ринку, площі Свободи та північної частини міста. В період с 2000 по 2022 рік на 12 маршруті була різна кількість рухомого складу, яка з кожним роком зменшувалась. В останній рік свого існування, на 12 маршруті було 4 однозмінних випуски, які курсували з інтервалом у 25-30 хвилин. В перші дні повномасштабного вторгнення Росії на територію України, зокрема міста Харкова, трамвайний маршрут працював недовго - у перші дні війни. Але у зв’язку з масованими артилерійськими обстрілами, з точки зору безпеки водіїв та пасажирів, було прийняте рішення про повну зупинку роботи громадського транспорту. Після початку повномасштабної війни цей маршрут зазнав пошкоджень від обстрілів.

Фото 3. Частину трамвайного полотна від стрілки до повороту у бік вулиці Сумської демонтовано та засипано асфальтними відходами.
Автор: Saturn
Дата: 07.08.2022

А саме біля авіаційного заводу та по вулиці Мироносицькій. Також, на зупинку цього маршруту вплинув демонтаж трамвайних колій по вулиці Весніна, де трамваї 12-го та 26-го маршруту з’єднувались у вузлі на перехресті вулиць Мироносицької та Весніна – там демонтували стрілочні переводи, а північніше колійники демонтували колії через пошкодження обстрілом та під час заміни водогону.

Фото 4. Демонтований трамвайний вузол роз’їзду 12 та 26 трамвайних маршрутів.
Автор: 468_andrey_383
Дата: 16.05.2023

Тобто, для того щоб відновити 12 трамвайний маршрут необхідно відновити ділянку колії від вулиці Весніна по вулиці Мироносицькій до площі 1-го травня, де неподалік знаходиться кінцева «Центральний парк відпочинку» із, відповідно, трамвайним колом. На ділянці від трамвайного кола «Центральний парк» до кола «Лісопарк» контактна мережа відсутня (знята працівниками ГЕТу для запобігання її крадіжки), а рейки в деяких місцях пошкоджені обстрілами. У зв’язку із зупинкою заводів, трамвайне сполучення на думку місцевої влади там стало не потрібне. Це помилкове твердження.
12 трамвайний маршрут був частковим дублером тролейбусу 55 маршруту, який трьома машинами на маршруті вивозить район Шишківки та селища Жуковського, для тролейбусу (тим паче з автономним ходом) це надмірне навантаження.

Як можна відновити 12 трамвайний маршрут?

За радянських часів, коли будувався висотний мікрорайон на вулиці Шишківській планувалося будівництво трамвайної лінії від перехрестя вулиць Героїв праці та Шевченка до кола на Лісопарку. Зараз цей проект ще дуже актуальний, але дуже коштовний.

Ми можемо розділити будівництво нової трамвайної лінії та автомобільної дороги на три черги:

1) від трамвайного кола Лісопарк до перехрестя вулиць Лісопаркової та Чкалова з організацією тимчасового трамвайного кола;
2) від перехрестя Лісопаркової і Чкалова до вулиці Роменської;
3) від вулиці Роменської до перехрестя вулиць Героїв праці та Шевченка.

Фото 5. Перша черга нової трамвайної лінії від к/ст Лісопарк до вулиці Героїв праці.
Автор: Денис Трофименко
Дата: 22.08.2023

Реалізація навіть першої черги нової лінії дасть змогу:

1) розвантажити 55 тролейбусний маршрут, по всій трасі його прямування;
2) розвантажити 63 автобусний маршрут на ділянці від Авіаційного інституту, до Сокільників (в перспективі від вулиці Гвардійців Широнінців по вулиці Героїв праці, пробивці, до Сокільників);
3) Зробити альтернативний трамвайний магістральний маршрут від Шишківки (в перспективі від к/ст. «Салтівська») через Держпром на Залютине;
4) відновити популярний трамвайний маршрут та збільшити зону обслуговування пасажирів.

Яка вартість пропозиції?

У 2018 році капітальний ремонт виділеного трамвайного полотна із заміною контактної мережі на вулицях Шевченка та Матюшенко обійшовся в приблизно 40 млн грн. Нам, для першої черги, потрібно побудувати 1 кілометр трамвайної колії, коло трамваю на перехресті вулиць Лісопаркової та Чкалова, відновити полотно по вулиці Мироносицькій та Харківському шосе. Також, потрібно подбати про живлення та супутню інфраструктуру, розширення проїжджої частини по вулиці Чкалова.
Все вище перераховане, покращить умови обслуговування району Шишківки, селища Жуковського, Залютиного, центру міста.

P.S. В перспективі, подовження лінії 12 трамвайного маршруту на Салтівку, дозволить покращити транспортне обслуговування жителів міста та його гостей. Розвантажить магістральний маршрут 63е, а також відкриття даного маршруту (від Салтівської до Залютиного) дасть нові вузли пересадок на інші маршрути.

Дякую, що прочитали цей пост☺

--

--