Чи повинна Україна мати ядерну зброю?
22 листопада 2024 р
СЛАВОЙ ЖИЖЕК
Ситуація в Україні стає дедалі абсурднішою. У той час як американські ізоляціоністи та ЗМІ розглядають використання Україною ракет великої дальності проти Росії як небезпечну ескалацію, нова хвиля нападів Росії на цивільну інфраструктуру сприймається як норма.
ЛЮБЛЯНА – Після перемоги Дональда Трампа на президентських виборах у США у 2024 році Александрія Окасіо-Кортес, конгресмен-демократ від Нью-Йорка, публічно звернулася до тих, хто голосував і за неї, і за Трампа. Вона хотіла знати, чим був мотивований такий, очевидно, непослідовний вибір, і переважна відповідь, яку вона почула, полягала в тому, що вони з Трампом здавалися більш щирими, тоді як віце-президент Камала Харріс видалася надто розрахованою.
Це була плідна вправа, і ми можемо запитати те саме про лівих, які підтримують і палестинців, і Росію. Зрештою, остання бомбила українські міста, поки вони не стали схожі на Газу, і так само, як праві партії в уряді Ізраїлю хочуть створити Великий Ізраїль, Кремль сподівається створити Велику Росію. Таким чином, російський елімінаційний проект повинен залишатися в центрі уваги, коли ми оцінюємо розвиток подій на місці.
Відразу після нещодавнього рішення адміністрації президента США Джо Байдена дозволити Україні запускати ракети ATACMS (з радіусом дії до 190 миль) по Росії, Кремль попередив, що будь-яке використання західної зброї проти Російської Федерації може спровокувати ядерної відповіді відповідно до нової ядерної доктрини. Тим не менш, наступного дня українці протистояли, випустивши шість ракет ATACMS по військовому об’єкту в Брянській області (поруч з українським кордоном).
Хоча Росія стверджує, що збитки були незначними – п’ять ракет було збито, а втрат не було – дотримання букви її нової ядерної доктрини означатиме, що вона зараз у стані війни зі Сполученими Штатами та має право використовувати ядерну зброю. зброї проти України. Оскільки дехто з оточення Трампа вже звинувачує Джо Байдена в небезпечному кроку до нової світової війни, чи справедливо сказати, що Україна зайшла занадто далеко? Чи це порушило крихку рівновагу, яка обмежувала конфлікт?
Ситуація настільки ж непристойна, як і абсурдна. Росія, розв’язавши загарбницьку війну проти свого мирного сусіда, тепер хоче залишити власну територію поза війною і звинувачує Україну-жертву у «розширенні» конфлікту. Якщо Росія серйозно ставиться до своєї нової ядерної доктрини, давайте запропонуємо не менш серйозну контрдоктрину: якщо на незалежну країну ядерна наддержава атакує неядерними силами, її союзники мають право – навіть обов’язок – надати їй ядерну зброю, щоб вона мала шанс стримати атаку.
Часто кажуть, що Путін хоче повернення до Радянського Союзу та сталінізму; але це неправильно. Радше його режим підтримується баченням імперської епохи до 1917 року, коли зона впливу царської Росії охоплювала не лише Польщу, але й Фінляндію. Час покаже, чи неоцаризм Путіна є чимось більшим, ніж нездійсненною мрією. У багатополярному світі, що формується, цілком можливо поява сильних імперій, кожна зі своєю зоною впливу.
Як сказав Путін на Санкт-Петербурзькому міжнародному економічному форумі в червні 2022 року, «суверенітет не може бути сегментованим або фрагментованим у двадцять першому столітті». Підтримка політичного суверенітету та національної ідентичності є важливою, сказав він, але також важливо зміцнювати все, що «визначає економічну, фінансову, професійну та технологічну незалежність нашої країни». Зрозуміло, що тільки нова імперська Росія, а не Україна, Білорусь чи Фінляндія, зможе насолоджуватися всіма перевагами суверенітету.
Що ще гірше, того самого дня, коли президент Володимир Путін оголосив про нову російську ядерну доктрину, ВВС повідомило, що «забруднення повітря в столиці Індії Делі зросло до надзвичайно серйозних рівнів, душить жителів і поглинає місто густим смогом», порушуючи повітряний транспорт, змушуючи закривати школи та зупиняючи будівництво. «Експерти попереджають, що ситуація в Делі може погіршитися найближчими днями».
Поки Росія потурає імперській агресії та брязкає ядерною зброєю, сотням мільйонів людей стає все важче дихати. Наші медіа сурмлять про використання західної зброї проти Росії як про «найважливішу новину» на перших шпальтах, а наші заморочені ліві вважають «надмірну» оборону України небезпечною ескалацією. Однак загроза самому нашому виживанню майже не заслуговує згадки.