1 — Anılar

Karanlık. Sonsuz karanlık. Anılarım dört bir yanımdan fırtına gibi geçiyor.

8 Temmuz 2000

Her şeyden habersiz bir şekilde, topum sol kolumun altında sabitlenmiş, sağ elimde de yemeyi beceremediğim bir dondurmayla tepine tepine merdivenlerden çıkıyordum. Bu kadar kirli olduğum için annemin bana fena halde kızacağını bilerek ne kadar sessiz olmaya çalışsam da çok fazla ses çıkararak üst kata ulaştım. Her zaman kapalı olan ebeveyn odasının kapısını açık görünce merakıma yenik düşerek kapıya doğru ilerledim. kapıyı biraz daha aralamak için ittirerek ilk önce kafamı, sonra 4 yaşındaki ufak bedenimi odaya sokmayı başardım, fakat karşımdaki manzaraya anlam veremiyordum.

Yatağın üzerine oturarak çenesinin altına silah dayayan annem titreyen dudaklarıyla bana bakıyordu. Düzensiz şekilde inip kalkan göğüs kafesi ve terden alnına yapışan saçlarına bakılırsa stresli gibiydi. Hatta stresliden de öte, korkuyordu.

Anneme tam bir Samanyolu oyuncularının ses tonuyla “ne yapıyorsun?” diye sordum. Annem dolan gözleri ve soluk tenine rağmen bana sıcak bir gülümseme yolladı.

“Çok özür dilerim Ekim. Zamanı gelince her şeyi anlayacaksın. Umarım o zaman bana çok kızgın olmazsın. Bizden başka kimse bizim sorunlarımızı çözemez bebeğim.”

Sözlerini bitirdikten sonra bir an bile tereddüt etmeden tetiğe bastı. Sanki filmin bir sahnesini ağır çekimde izliyormuş gibiydim. Nefesimi tutmuştum. Annemin cılız bedeni kafasına saplanan kurşunun etkisiyle geriye savrularak yatağa düşmüştü. Arkasındaki beyaz duvarda fırçayla özenli bir şekilde sıçratılmış gibi kan lekeleri oluşmuştu. Sol kolumdan top düştü ve birkaç sekmeden sonra yuvarlanarak yatağın altına girdi. Sağ elimdeki dondurma ise elimden dirseğime doğru akıyordu. Sesi duyup kısa bir süre içerisinde koşar adım gelen komşular tabloyu görünce şok olma nidaları odayı doldurmuştu. Hala istifimi bozmamış bir şekilde olanları idrak etmeye çalışıyordum. Annemin son sözlerini kafamın içerisinde alarm vererek anlamaya çalışırken elimdeki dondurmadan geriye kalan her şey yere düşmüştü.

Anılarım yine bir girdap gibi çevremde dolanıyor, hırçın bir şekilde derimi tırmalıyordu.

13 Kasım 2004

Gözlerimi açtım, küçüklüğümden bilindik odamdaydım. kalkıp esnerken gözlerim aynaya takıldı. Kapı birden açıldığında irkilerek kapıya döndüm.

“Misafirlerimiz geldi Ekim, hızlı bir şekilde hazırlanmalısın kızım.”

Babamın alıştığım sesini duyduğumda rahatlayarak kafamı olumlu şekilde salladım. Gülümseyerek kapıyı kapattığında üzerime bir kıyafet geçirip aşağıya indim. Benden 2–3 yaş büyük duran, cılız bir çocuk, yanında da siyah, kıvırcık saçlarının çevrelediği güzel, beyaz yüzlü, kara gözlü bir kadın vardı.

Çekinerek “hoşgeldiniz” dedim ve gülümsemeye çalıştım.

“Ekim, bu Hale. Umarım iyi anlaşırsınız” diyerek karizmatik bir şekilde güldü babam. Adının Hale olduğunu öğrendiğim kıvırcık kadın yanıma gelerek sıcak gülümsemesiyle birlikte saçlarımı hafiften karıştırıp “merhaba ufaklık, iyi anlaşacağımızı biliyorum” dedi ve babamla mutfağa geçtiler.

Benden uzun, buğday tenli, açık griye kaçan mavi gözlere sahip kumral çocuğa baktım. O da bana bakıyordu.

“Ben Ekim.”

“Ben de Mert, ufaklık.”

“Ufaklık sensin. Onun çocuğu musun?”

Gözlerini kısarak bana baktı, “değilim. O benim ablam” dediğinde bir süre cevap vermedim.

“Arabalarımla oynamaya ne dersin?”

Sanki ilk defa arabayla oynayan bir kız görmüş gibi gözleri şaşkınlıkla açıldı, sonra geniş bir gülümsemeyle kabul etti.

Bu anım da toz bulutu gibi uçarak fırtınaya karıştı. Acı. Acı her yerdeydi. Acı bu fırtınanın içindeydi. Acı hırçındı, beni delip geçmek istercesine kasıp kavuruyordu.

3 Haziran 2009

Hale ve babam biz tanıştıktan birkaç ay sonra evlenmişti. Hale ile aramız cidden iyiydi, beraber bir sürü şey yapıyorduk. O üvey annem olduğu için çok mutluydum, çünkü ilgi ve sevgi doluydu. Babamla iş seyahatine çıkmışlardı ve ben 13 yaşımda, Mert 16 yaşında olduğu için bizi yalnız bırakabiliyorlardı. Yapabileceğimiz en büyük hınzırlığın gece dondurma yemek olduğunun farkındalardı ve bize güveniyorlardı. Mert ile kardeş gibiydik. Ellerimizde cips paketleriyle televizyonun karşısına kurulduk. Mert haberleri izlemeyi çok seviyordu. İlk önce haberleri açtığı için mızmızlanmıştım fakat hemen beni susturmuştu. Televizyonun sesini açarak odaklandı.

“Fransız Ulusal Havayolları şirketi Air France’in Rio de Janeiro — Paris arasındaki 447 sefer sayılı uçuşunu gerçekleştirirken Airbus 330–200 uçağı, 1 Haziran 2009 tarihinde Atlas okyanusu üzerinde 216 yolcu ve 12 personeli ile birlikte kayboldu.İlerleyen vakitlerde uçağın teknik bir arıza nedeni ile okyanusa düştüğü ve kurtulan olmadığı açıklandı.”

Ekranda resimler ve konuşan spikerler çıkınca ilk başta ikimiz de ne yapacağımızı bilemedik. Birbirimize baktık. Mert’in gözünde o zamana kadar hiçbir şekilde görmediğim bir şey görmüştüm; acı.

Acı Mert’in gözlerindeydi. Acı kalbimin derinliklerindeydi. Acıyı sadece hissetmiyordum, acıyı somut bir şeymiş gibi görüyor, duyuyordum.

2 Şubat 2010

Hale ve babamın ölümünden sonra Mert ve benim kalabileceğimiz hiçbir yer olmadığından dolayı yetiştirme yurduna gönderilmiştik. Yine beraberdik, yine beraber hınzırlık yapıyorduk, yine beraber eğleniyorduk. Hiç sahip olamadığım öz abim gibiydi. Evlatlık almaya geldiklerinde saklanıyorduk.

Beraber yemekhaneye indiğimizde bir süredir burada olduğunun farkında olduğum, fakat hiç konuşmadığım çocuğu gördüm, yine.

“Mert, bir değişiklik yapmaya ne dersin abicim?”

“Benim yüzümden yurttaki erkeklerle takıla takıla erkek fatmaya döndün, abicim ne ya. Söyle yine ne oldu?”

Elimizde tepsi alarak sırada tepsiye yemekleri doldururken sözlerini duymazdan gelerek konuşmaya başladım.

“Şu çocuk, bir süredir buralarda ama kimseyle konuşmuyor.”

“Biliyorum, bizim yatakhanede. Ne olmuş?”

Cevap vermeyerek elimdeki tepsiyi aldığım gibi çocuğa ilerlemeye başladım. Mert ne yaptığımı anladığında peşime takıldı. Çocuğun masasına oturduğumuzda bakışlarını bize çevirdi. Gözlerindeki şaşkınlık her şekilde anlaşılıyordu. Soru sorar şekilde bize baktığından dolayı konuşma ihtiyacı hissettim.

“Merhaba. Ben Ekim. Bu da Mert.”

Bir süre cevap vermesini bekledim. O ise sadece elindeki çatalla önündeki makarnayı tırtıklıyordu. Mert pes edip yemeğine gömülmüştü. Ben de tam çatalıma doğru davranmıştım ki kısık bir ses duydum yumuşak, içten bir ses.

“Ben de Birkan. Tanıştığıma memnun oldum.”

Önündeki içeceği eline aldı, bir süre etrafa bakındıktan sonra kafasına dikti. Bardağı yerine bırakırken sandalyeye mümkünmüş gibi biraz daha yayıldı, ellerini ensesinde birleştirerek gözlerini gözlerime dikti. Gözlerinin içine baktım ve içim titredi. Açık kahve gözleri ilk defa net bir şekilde bana bakıyordu. Sanki biraz daha gözlerinin içine bakarsam beni parçalara ayıracakmış gibi hissettiğim için gözlerimi kaçırdım.

“Neden buradasın?” diye aklıma gelen ilk soruyu, belki de en gereksiz ve saçma soruyu sordum. Dudağının kenarına bir gülümseme yerleştirdi.

“Bu yeterince belli değil mi?”

“Yine de, seni sahiplenecek kimsen yok mu?”

“Senin var mı?”

Sorusu karşısında sustum. İçim sızlamıştı sanki. Böyle mideme yumruk atmışlar gibi, kusma isteğim vardı. Belki de yemekhanedeki yemekler yüzündendi.

“Laflarına dikkat etsen iyi olur.”

Mert’in ani çıkışıyla şaşırmıştım. Birkan’ın da şaşırdığı ortadaydı. Bir süre kimse konuşmayınca Birkan konuşmaya başladı.

“Ablam babama saldırınca iki seçeneğim vardı. Ya babamla kalacaktım ya da ablamla gidecektim. Ben de o zorbayla kalmaktan vazgeçip ablamla yola çıktım. Bir süre toparlanması gerektiğini, sonra beni geri alacağını söyleyerek buraya bıraktı.” dediğinde sözlerini sindirmeye çalıştım.

“Peki annen?”

Derin bir nefes aldı.

“Beni doğururken ölmüş. İmkanlar pek de güzel değilmiş sanırım” diyerek buruk bir şekilde tepsisindeki bardağa baktı.

“Hey, aslında bakarsan haftaya reşit oluyorum. Yani doğum günüm ve buradan çıkacağım. Kutlama yapacağız. Bence sen de orada olmalısın” diyen Mert’e baktım. İlk defa yurttaki birine karşı böyle içten konuşuyordu. Şaşırmıştım.

“Buradan kurtulduğuna seviniyor olmalısın. Gelebilirim tabii, neden olmasın?”

Fırtına gittikçe yavaşlıyordu, fakat hala beni yıkacak güçteydi. Acı azalmıyordu. Birkan’ın gülüşü, Mert’in sözleri, şakalarımız, yıllarca olan birlikteliğimiz.. Ayrılmaz üçlü, aklımdan çıkmıyordu.

17 Temmuz 2013

Mert yetiştirme yurdundan çıktığında, üzerimize kalan miraslarla birlikte ikimize güzel bir hayat ayarlamaya koyulmuştu. Biraz düzeldikten sonra holdingin başına geçmiş, adını duyurmuştu. Yurttan çıkmama daha bir yıl olmasına rağmen Mert tanıdıkları sayesinde beni almayı başarmıştı. Beraber şehrin sevdiğim bir semtinde ne büyük, ne küçük bir eve yerleşmiştik.

Bugün Birkan’ın doğumgünüydü ve yurttan erken çıkışını alarak onu bizim evimize getirdik. Bütün günümüz film izleyerek, yemek yiyip birbirimize sataşarak, iğrenç esprilerimiz ile ilerlerken içkilere başladığımızda ortam biraz yumuşamış gibi gibiydi. Gecenin ilerleyen saatlerinde gaza gelip bizim iki mislimizi içen Mert sallana sallana ayağa kalkarak “ben uyumaya gidiyorum, ufaklık. Dikkatli olun” dediğinde yanımdaki yastığı alarak ona fırlattım. O kadar içmişti ki yastığın etkisiyle hafiften dengesini kaybetti.

“Ufaklık sensin. Git yat zıbar. Yatağa kusma yoksa kusmuğunda boğarım seni” diyerek kötü karı gülüşü yapmaya çalıştım. Sanırım olmamıştı ki Mert yüzünü buruşturarak salondan ayrıldı.

Elimdeki bardağı bitirdiğimde Birkan’a baktım. Dalgın bir şekilde beni izliyordu.

“Bir çılgınlık yapmaya ne dersin?”

“Mert’in suratına komikli şeyler çizip fotoğrafını çekip tehdit mi edeceğiz?”

“Bunu söylemeyecektim. Ama bu da çok cazip geldi” diyerek hzla yerimden fırladım. Ani baş dönmesiyle geri yerime çakılmayı da başardım tabii. Birkan bu halime gülerek yavaşça kalktı ve elimden tutarak beni de kaldırdı. İkimiz de yalpalaya yalpalaya etrafta kalem arıyorduk. En sonunda bulduğumuzda Mert’in odasına çıkıp sakallarının el verdiği şekilde suratına kedi suratı çizmeye çalıştık. Ama sadece ÇALIŞTIK. İşimiz bittiğinde Mert kendi suratına kusmuş gibi duruyordu. Gülmemek için ben Birkan’ın ağzını, o da benim ağzımı tutarak odadan çıktık. Çıktığımızda kahkahalarla kendimizi bir oraya bir buraya attık. Gülmelerimiz kesilince Birkan’a bakarak “gel, seni özel bir yere götüreceğim” dedim ve kolundan tutarak sürüklemeye başladım. Odama girdiğimizde tavandaki ipi zıplaya zıplaya yüksek çaba göstererek çektim. Merdivenden tavan arasına, oradan da çatıya çıktık. Yıldızlar hiç olmadığı kadar parlıyordu.

“Burası… Harika, Ekim.”

“Değil mi?” dedikten bir süre sonra kendimi tutamayıp gülmeye başladım. Birkan benim adeta kamyoncular gibi hönkürerek gülmemi izleyerek gülümsedi ve gülüşümün bitmesini bekledi. Gülüşüm yavaşça iç çekişlere döndüğünde sakince ne olduğunu sordu.

“Hani yurtta sen ben Mert gizlice kaçıp film izliyorduk ya, bir keresinde bir film açmıştık. Yine böyle çatıda, yıldızların altında bir çift vardı. Çok romantik duruyordu ortam ama sonra öpüşmeye başlamışlardı” dediğimde o da ekndini tutamayıp gülmeye başladı.

“Hatırlıyor musun? Adam kızın suratını emiyordu resmen”

Sözümü bitirdiğimde derinden bir kahkaha attı. Gülmekten gözleri dolmuştu. İkimiz de gülüyorduk. Bir süre sonra sakinleştiğimizde sessizliğin içinde yalnızca aklımıza geldiğinde çıkardığımız ıkınma sesi gibi olan gülüşlerimiz duyuluyordu.

Sustuk. Sessizliği bozan Birkan oldu. Bana döndüğünü fark ettiğimde ben de ona döndüm.

“Ekim benim sana bir şey söylemem lazım.”

“Dinliyorum” dediğimde bir süre gözlerime baktı. Elini kaldırıp saçlarıma götürdü. Bal rengi saçlarımı okşamaya başladı.

“Öncelikle senden özür dilemem gerekiyor.”

Alkolün etkisi geçmek bilmiyordu. Sanki birisi beynimin içine bass sistemi kurmuştu ve bass her vurgu yaptığında alkol etkisini daha fazla gösteriyordu.

“Ne içinmiş o?”

“İlk tanıştığımız zamanlar… Size, sana hep uzak durdum, kötü davrandım. Fakat sen hiç pes etmedin. Hep bir şekilde, hiç istemesem bile içten içe beni güldürmeyi başarıyordun. Öyle davranılmayı hiçbir zaman hak etmedin.”

Gözlerimi sıkı sıkı kapattım. Sözleri kafamın içinde yankılanıyordu. Birkan’ın o zamanlarki hali gözümün önüne geldiğinde içim sızladı.

“Bu konuşmayı yaptığımızı sanıyordum. Ailemi kaybettiğim zaman, ben de senin yetimhaneye geldiğin zamanki gibiydim. Kendime gelmem için benim yanımda bir Mert vardı, aynı acıları çeksek bile beni öz kardeşi gibi gördüğü için toparlanmama çok fazla yardım etti. Ama sen yalnızdın. Eğer o gün senin yanına oturmasaydım, üzerine fazla düşmeseydim, asla toparlanabileceğini sanmıyordum.”

Gözlerindeki hüznü okumuştum. Çok şey atlatmıştık, çok fazla kabuslu gecelerden kalkıp birbirimize sığınmıştık ve işte burdaydık, ayrılmazdık. Birkan elini kendi dudaklarına götürüp sus işareti yaptı. Hemen anlamıştım. Tanıştığımızdan beri aramızda olan bir şeydi bu, yalnızca Birkan ve bana özeldi. Hangimiz yan yanayken elini dudağına götürürse karşısındaki onun yaptıklarını yapmak zorundaydı ve konuşmak yasaktı. Bu, o kişi tekrar sus işareti yapana kadar devam ediyordu.

Hınzırca gülümsedim ve onu taklit etmeye başladım. Ellerini tekrardan saçlarıma götürdü. Ben de ellerimi onun saçlarına götürdüm. Alnımdan yanağıma doğru kaydırdı elini, tam çenemde durdu sonra. Onun yaptıklarını yapmaya çalışıyordum fakat bir sonraki hareketini kestiremediğimden dolayı hep aksıyordum. Baş parmağı kaşlarımın ortasından başlayarak usulca aşağıya kaydı. Dudaklarımda parmaklarını gezdirdi. Bunları yaparken gözlerini gözlerimden ayırmıyordu. Boğazımdan köprücük kemiklerime, oradan da sol göğsüme, tam kalbimin üstüne geldi. Bir süre durdu. Hiçbir şey yapmadı. Diğer eliyle tekrar sus işareti yaptı fakat ikimiz de şeklimizi bozmuyorduk. İkimizin de elleri bir diğerimizin kalbinin üzerindeydi. Önce kendi ellerimize, sonra birbirimizin gözlerine baktık. Alkolün etkisinden kendimi alamıyordum. Ne olduğunu anlayamadan ikimiz de aynı anda birbirimizin dudaklarına yöneldik. Oyun hala bitmemiş gibiydi, kendimi durduramıyordum. En son öpüşmemiz bittiğinde, elimi geri çekmeden önce Birkan’ın kalbinin nasıl hızlı attığını hissettim. Nabzı elimden vücuduma bulaştı ve titrediğimi hissettim.

Dudaklarımda Birkan’ın dudaklarının tadı. O günden sonra pişman olmuşmuyduk, bilmiyordum ama uyandığımızda ikimiz de bunun hakkında konuşmamıştık. Fırtına gücünü kaybediyordu, sert bir esinti halini almıştı sadece.

29 Aralık 2016

Koşuyorum. Yağan sağanak yağışın altında düşüp düşmemem umrumda olmadan koşuyorum. Biliyorum ki eğer aksarsam veya yavaşlarsam beni yakalayacaklardı. Son bir can havliyle hızlanarak holdingin laboratuar kapısına yapıştım. Elimi hazneye koyup taramasını beklerken bacağımla ritim tutuyordum.Görüyordum, yaklaşıyorlardı. Bir klik sesiyle kapının açıldığını anladığımda hızlıca içeriye girerek kapıyı ardımdan kapattım. Zamanlamamın iyi olduğunu onlar kapıya dayanıp yumruklamaya başladığında anlamıştım. Sırtım kapıya dayalı bir şekilde yere çöküp bir süre soluklandım. İçeriye geçtiğimde Mert beni fark ettiği gibi yardımcılarını dışarıya yolladı. Beni koltuğa oturtup yanıma geçti. Ona dikkatlice baktığımda açık kumral saçlarının uzadığını, önlerinin hafif kıvırcık olduğunu fark ettim. Gri rengine kaçan mavi gözleri ilk gördüğüm günkü gibi kararla bakıyordu. Üçgenimsi yüzü ve çıkık elmacık kemikleri, ne ince ne kalın dudakları onu zarif ve yakışıklı gösteriyordu. Ona sarıldım ve dudağımı ısırdım. Saçma bir şekilde ağlamaya başlamaktan korkuyordum. Geri çekildiğimde beni ayağa kaldırdı ve konuşmaya başladı.

“Kaybedecek vaktimiz yok, Ekim. Senin Dna’larının ve birkaç kuşak önceki atalarının genlerinden ortaya çıkardığım beden şu an kullanılabilir durumda. Görmek ister misin?” dediğinde kafamla onayladım. Bir kapıdan geçtiğimde su dolu bir küvezin içerisindeki bedeni gördüm. Mert uzun zamandır bunun üzerinde çalışıyordu. Kumral saçları, yeşil gözleri vardı. Vücudu benimki gibi orantısız değil, ölçülüydü. Yay gibi kaşları, düz ama sevimli bir burnu vardı. Benim fazlaca çıkık elmacık kemiklerim ve kocaman gözlerimin aksine onun her şeyi orantılıydı. Güzeldi. Fazla güzeldi.

“Bunu benim DNA’larımdan yaptığına emin misin?” dediğimde Mert güldü.

“Kendini hafife alma.”

“Transferi ne zaman gerçekleştireceğiz peki?”

“Şubatın başında, ancak o zamana kadar her şeyi hazır edebiliriz.”

Kafamı anladığıma dair bir aşağı bir yukarı sallarken gözlerimi önümdeki bedenden alamıyordum.

Fırtına artık dinmişti. Gökyüzüne kafamı çevirdiğimde bana doğru hızla bir şeyin yaklaştığını fark ettim. Son bir anı. Şu anki durumdan kurtulmam için son bir anı.

3 Şubat 2017 / 9 saat önce

“Hazır mısın?” diye seslendi Mert, Birkan destek amaçlı benim elimi tutup sıkarken.

“Hazır olmasam da eninde sonunda bunu yapacağız, değil mi?” dedim ve demir çubuklara yarı çıplak uzandım. İç çamaşırlarımın açık bıraktığı tenim sayesinde demirin soğukluğuna uzandığımda ürperdim.

“Pekala. Şimdi, her şeyi tekrardan anlatıyorum. İşleme başladığımızda sakın panik yapma. Yalnızca senin şimdiye kadarki bütün anılarını, bilgilerini, kısacası her şeyini yeni bedenine aktaracağız. Yani tamamen sen olacaksın, ama aynı zamanda da sen olmayacaksın. Tek değişen, dış görünüşün olacak. Anlaşıldı mı?”

Kendimi gülümsemeye zorlayarak kafamı salladım. Kalbim Stresten ve gereksiz adrenalinden dolayı hızlı bir şekilde atıyordu. Ne garip. Ölecektim, fakat yaşayacaktım. Birkan ve Mert dışında kimse benim gerçekte kim olduğumu bilmeyecektim. Yeni bir hayat. Yeni bir düzen.

Düşüncelerimi kafamdan uzaklaştırmak istercesine kafamı iki yana salladım. Birkan alnıma bir öpücük kondurarak “her şey güzel olacak, tavşan” dedi ve benden uzaklaştı. Tepemdeki ince uzun borular hareket etmeye başladıkça tıkırtı sesleri duyulmaya başladı. kısa bir sürede borular bana daha da yaklaşmaya başladı ve tek tek derimin içine girmeye başladı. ilk tenime girdiklerinde ufak bir sızlama oluşuyordu fakat hazırlıksız olduğum için kısa bir çığlık attım.

iki tanesi şakaklarımı komple kapattığında, son hatırladığım şey camın öbür tarafından bana bakan Birkan ve Mert olmuştu.

Artık fırtına durmuştu ve çevremde hiçbir şey yoktu. Beyaz. Her yer beyazdı. Ben beyazdan nefret ederdim. Ne yapacağımı kestiremiyordum. Bir şey, bir koku, veya başka bir renk yakalamaya çalışıyorum. Fakat başarısızdım.

Uzunca bir süre kendi çevremde volta attım. Yere oturdum, uzandım.

Sonra bir ses duydum. Makina sesi gibiydi. robotumsu bir sesti.

“Transfer gerçekleştirildi. Dikkatli olunuz, transfer gerçekleştirildi.”

Ses yankı yaptıkça etraf kararıyordu. Son ışık hüzmesi de yok olduğunda bir süre nefesimi tuttum. Panik yapma Ekim diye geçirdim içimden.

Şimdi.

Derin bir nefes alarak bir anda doğruldum. Gözlerimi açmamıştım ama öksürmekten neredeyse krize girecektim. Gözlerimi hafifçe açmaya çalıştığımda ise hem bulanık görüyordum, hem de ışık gözlerimi yakmıştı. Anında tekrardan kapattım. Yana eğildim ve boğazımdan sıvının akmasını sağladım. öksürdükçe daha fazla sıvı çıkıyordu. Kusmadığıma emindim. Yeni bedenim küvezde kaldığı sürece ciğerlerine dolan suyu tam olarak çıkartamamışlardı sanırım.

Öksürmem ve sıvı çıkarmam sona erdiğinde gözlerimi ovuşturdum. Yanıma birilerinin geldiğini adım seslerinden anlıyordum.

“Hiç uyanmayacaksın sanmıştım tavşanım.”

Gözlerimi tekrardan yavaşca açmaya çalıştım. Yanması gitmişti fakat hala biraz buğulu görüyordum.

“Ekim, iyi misin dayısının gülüsü?”

Mert’in sözünden sonra gülmeye başladım. Boğazımı temizleyerek konuşmaya çalıştığımda sesimin değiştiğini fark ettim.

“İyiyim.”

Birkan ve Mert bana bakıp sevinçle birbirlerine sarıldılar, sonra ne yaptıklarını fark edip kaskatı kesildiler ve birbirlerinden ayrıldılar. Tamam yakın arkadaşlardı fakat birbirlerine iki sevgili gibi sarılmaları tabiiki de benim açımdan komik, onların açısından trajedi bir şeydi.

“Güzel. Yeni bedenin, harika. Şimdi birkaç kontrolden sonra eve gideceğiz. Burada bekle, hemen döneceğim” diyen Mert’in arkasından baktım. Birkan eğilip bana sıkıca sarıldığında ise, aklımdaki bütün düşünceler yok olmuştu.

Bir anda içimde bir şeyin dolduğunu, hatta taştığını hissettim. Göğüs kafesimin arasında, kalbimin sanki daha yeni atmaya başladığını hissetmiştim. Şişmişti, sanki çok daha fazla şey için atıyor gibiydi.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.