Medium’un Gelişememesinin Nedeni Ne?
Barış de Molinari
384

Merhaba. Neredeyse kurulduğundan bu yana Medium’da yazan ve hatta bu mecrada İngilizce Sanal Gerçeklik yayını başlatmış (http://haptic.al) ve çok yakın zamanda bu girişimi sayesinde Kaliforniya’da bir Startup Hızlandırıcı programına kabul edilmiş birisi olarak bir kaç yorum yapmak istedim. Umarım çalışmanıza katkısı olur.

  1. Öncelikle böyle bir girişim yapmış olduğunuz için tebrik ederim. Yayıncılık çok zevkli ama bir o kadar da zor bir maceradır. Eğer bu işte ısrarcıysanız pes etmeyin. Ama kolay olmayacak. Emin olun.
  2. Malum, bloglar ve sosyal medya sayesinde artık herkes yayıncı olabilir. Bu müthiş bir gelişme sonuçta biz de bu şekilde yayın yapma imkanı buluyoruz. Ama bu zenginlik aynı zamanda ironik biçimde yayıncıların işini zorlaştırmakta. İçerik üretmek bir sorun, o kadar çok içeriğin içinden fark edilmek bambaşka bir sorun. Ama emin olun bu sorunu en küçük bloggerdan en büyük yayın kuruluşuna kadar herkes yaşıyor.
  3. Medium’da gerçekten harika bir kitle var. Ama maalesef büyük çoğunluğu İngilizce konuşuyor —Tamamen kişisel gözlemlerime dayanarak söylüyorum — Türkçe konuşanların oranı az. Bu da içeriğinize erişecek kişi sayısını ciddi biçimde kısıtlıyor.
  4. Bununla birlikte yayın konunuzun da Medium’da Türkçe konuşan kitlenin ne kadarının ilgisini çektiğini hesaba katmanızda yarar var. İşin bu kısmını ciddi şekilde düşünün derim.
  5. Ufak bir detay… Yayınınızın adı İngilizce ama içeriğiniz Türkçe. Belki bunu da tekrar gözden geçirebilirsiniz.
  6. Yazarlar olarak yayınınızın pazarlamasını da yapmanız gerekiyor. Eminim bu konuda mutlaka gayret göstermişsinizdir ama belki bunu da bir gözden geçirmek isteyebilirsiniz.

Umarım tartışmanıza biraz olsun katkı sağlayabilmişimdir. Kolay gelsin.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.