Dana Nuar Pişirmek

Nuar dananın en sert yeri. Kemiği, siniri, yağı olmayan löp bir et. Yağsız olduğu için diyet yapanların tercihi, yağlı et sevenlerin arkasına bakmadan kaçtığı bir bölge.

Nuar bana ise hep çocukluğumu hatırlatıyor. Her Pazar günü öğlen yemeğinde babaannemlerde tüm aile toplanırız. Onun yaptıkları arasında en aklımda kalanlardan nuar rosto vardı. Yengem işi gereği kilo almaması gerektiği için, yağsız et olsun, o da yiyebilsin diye yapıldığını tahmin ediyorum.

Nuar iki farklı biçimde alınabiliyor. Bütün uzun bir rulo gibi satıldığı gibi, dilimler halinde de bulunabiliyor.

Elimizde dilimli halde varsa; dilimleri önce az yağda iki taraflı kızartıp mühürlüyoruz. Sonra üzerine sıcak su ekleyip, düdüklüde 20 dakika pişiriyoruz. Sudan çıkartınca suyunu emdirip, öyle servis yapıyoruz.

Elimizde bütün olarak varsa, farklı olarak nuarı kızartmadan önce her tarafını yağlıyoruz. Tavada da yağda çevirerek kızartıp mühürlüyoruz. Pişirdikten sonra sıcak yenecek kadarını dilimleyip, kalan kısmı dilimlemek için önce soğumasını bekliyoruz.

Nuar piştikten sonra soğuk da sıcak da rahatlıkla yenebiliyor. Tuzlu da tuzsuz da güzel. O yüzden soğuk sandviçlere de katılabiliyor. Yola giderken kumanya olarak götürmek için de ideal.

Suda haşlarken suya bütün soğan, defne yaprağı, çeşitli baharatlar katarak lezzetlendirmeyi de deneyebilirsiniz.

Dilimlerin üzerine tereyağı, un ve mantarla hazırlanmış bir sos ile yanına patates püresinin de hayali bile güzel :).

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.