HomeLab 6. dio — što dalje?

Dickobraz
5 min readMar 4, 2024

--

Završni članak serijala o HomeLabu na mini PCu. Vjerojatno će biti još članaka i vodiča za neke druge servise koje planiram instalirati, ali oni neće biti dio serijala nego neovisni, koji će se vrlo labavo povezivati sa ovim serijalom — prije svega sa Proxmoxom i njegovim containerima.

Članci iz serijala:

Evo ga, konačno je serijal završen, instalirali smo sve servise koji su nam trebali, odradili minimalnu konfiguraciju da ih sve posložimo kako bi radili autonomno bez naše intervencije. Naravno, tu još može biti puno dodatnog posla, počevši samo od konfiguracije svih tih silnih servisa, jer, ako ste slijedili upute i pogledali sve opcije — toga ima more. Nema smisla ulaziti u sve detalje, jer svatko ima neke svoje preference što i kako, a tijekom korištenja, pokazat će se i potreba što se još može odraditi. No, ima još nekoliko vrlo korisnih stvari/servisa i opcija, koje neću pokriti u ovom vodiču — barem ne za sada, a koje bi vam mogle biti korisne. Pa, krenimo redom.

VPN

Korištenje torrenta za dijeljenje filmova i serija kod nas u Hrvatskoj i dalje se ne kažnjava, te se bez brige može skidati sve što poželimo bez posljedica — barem na individualnom nivou — ne znam kakva je situacija ako naplaćujte pristup ilegalnom sadržaju ili ostvarujute zaradu. No, takav slučaj nije svugdje, jer u nekim zemljama telekomi kontroliraju promet te šalju upozorenja i kazne ako se korisnik uhvati u ilegalnom dijeljenju sadržaja. I tu dolazi VPN. Iako postoje besplatni VPNovi, njih nikako ne bih preporučio, jer vam ne garantiraju anonimnost, a to je prva stvar zbog kojeg bi trebalo uzeti VPN. Isto tako, neki VPNovi ne dozvoljavaju torrent promet, te otkazuju pretplate ako primijete korisnika u tim aktivnostima. Prilikom odabira VPNa obratite pozornost na slijedeće stvari:

  • Port forwarding. Bez ulaska u detalje, recimo samo da će torrent promet biti brži (veće brzine downloada) ako je port forwarding uključen, jer ćete biti spojeni na više seedera/peerova
  • WireGuard. Noviji protokol, koji je brži od OpenVPNa do 60%, uz uključenu kriptografiju
  • Čuvanje logova. Provjerite koji VPNovi čuvaju logove spajanja. Ne želite one koji te logove čuvaju — razlog — anonimnost
  • Throttling ili usporavanje prometa. Ako namjeravate biti aktivni seeder sa puno generiranog prometa, neki VPNovi znaju smanjiti brzine kada se prijeđe neki limit. Provjerite one koji nemaju limite ili su im limiti puno veći od vaših potreba

Kako konfigurirati VPN? VPN nam treba većinom samo za torrent, te se može postaviti ili na Docker Container sa torrent klijentom ili izravno na sam klijent. Pripazite na postavljanje kill switcha — točnije onemogućavanje pristupa internetu torrent klijentu ako VPN nije postavljen i nije funkcionalan. Ne želite dozvoliti torrent promet koji je vidljiv vašem telekomu.

Pristup izvana

Sustav koji smo posložili jako dobro radi unutar LANa, tj. naše kućne mreže, ali nije dostupan izvana — sa interneta. Pristup izvana može biti koristan, jer netko nam može preporučiti film ili seriju te bi dodavanje iste u Jellyseerr bilo poželjno istog trenutka. Isto tako možda imamo potrebu dozvoliti pristup Jellyfinu izvana jer želimo i da netko van naše obitelji ima pristup filmovima i serijama koje smo skinuli. Naravno, i za ovo postoji više od nekoliko rješenja, a prva stvar je provjera koji servis sa dinamičkim dodjeljivanjem DNSa naš „telekom modem“ podržava. Naime, zapravo želimo odraditi ono što smo radili u vodiču sa hosts datotekom. Želimo dodijeliti neko ime našem Internet IPu. IP krajnjeg korisnika u Hrvatskoj nije statičan, znači svakih nekoliko dana će se promijeniti, a ako „telekom modem“ podržava neke od Dynamic DNS servisa, možemo odabrati neku domenu ili poddomenu te preko nje uvijek imati dostupne naše multimedijalne servise.

S druge strane, na našem multimedia serveru trebalo bi dignuti neki reverse proxy (poput nginXa), u kojem ćemo zabraniti pristup svim portovima izvana (sa interneta), te dozvoliti samo one koje želimo koristiti — tipa Jellyseerr ili Jellyfin.

Plex, Emby

Spominjao sam u vodiču i druge alternative Jellyfinu poput Plexa ili Embya. „Problem“ sa njima u odnosu na Jellyfin je što se oni plaćaju — nisu potpuno besplatni. No, i ta cijena koju plaćate donosi neke prednosti. Prema mišljenjima mnogih klijentske aplikacije Plexa i Embya su puno bolje, ljepše, funkcionalnije od Jellyfina. Uz to imaju i dodatne funkcionalnosti poput galerije slika, cloud sinkronizacije, bolje hardverske podrške za transcoding, razni pluginovi koji olakšavaju život. Ove servise možete instalirati u isti Docker Compose, te ih konfigurirati za korištenje mrežnog diska preko Sambe. Probajte, možda je neki od njih upravo ono što vama treba.

Većina servisa će raditi i za Pley/Emby, samo će ih trebati konfigurirati, osim Jellyseerra. Umjesto njega morat ćete instalirati Overseerr koji je gotovo identičan Jellyseerru s jedinom razlikom što on radi sa Plexom.

NAS — Network-attachted storage

Ako mislite ozbiljnije sakupljati filmove i serije, konfiguracija opisana u vodiču vam neće biti dovoljna. Jedan vanjski SSD sa 1TB prostora definitivno nije dovoljno. Treba vam puno više prostora za spremanje, a i to bi, naravno, trebalo biti dostupno preko vaše lokalne mreže. Odgovor je NAS. NAS je mali (ili malo veći) uređaj čija je jedina funkcija dijeljenje diskova koji su u njemu prema mreži. Popularniji brandovi su Synology, QNAP iako se mogu naći i drugi poznati brandovi poput WDa. Imajte na umu da su NASovi bučni (imaju ventilatore), a ako u njih ugradite HDD diskove razina buke se povećava. Naravno, tu je i pitanje cijene, jer najjeftiniji NAS uređaji, bez diskova znaju koštati kao naš mini PC, a gdje su tu još diskovi koje trebate ugraditi.

Jedna od mogućnosti je izgradnja i vlastitog NAS uređaja. Postoje razni vodiči što i kako složiti, od kojih komponenti — iako možete iskoristiti i dijelove od starog kompa koji negdje u špajzi skuplja prašinu. Zapravo, to je bila i moja prva ideja, ali me je pomisao na buku i potrošnju energije odvuklo na drugu stranu.

Nakon što je NAS nabavljen i postavljen na mrežu dodavanje istog na naš media server bi trebao biti trivijalan i vrlo sličan (rekao bih čak i isti) kao i za naš mali File server sa Sambom koji treba dodati u Docker Containere.

Live TV (IPTV)

Iako Jellyfin, Plex i Emby nude mogućnost Live TVa (IPTV) tj. streaming TV kanala na svojim servisima/klijentskim aplikacijama — ne bih to preporučio. Da, stvar će raditi, ali po mojem mišljenju, postoje puno bolja, specijalizirana, rješenja koja rješavaju problematiku Live TVa, a koja se mogu spojiti na Plex (ili na dijeljeni disk) te streamati i Live TV i filmove i serije. Vjerojatno ću se ovom problematikom baviti u nekom od slijedećih vodiča. Vidjet ćemo.

Članci iz serijala:

--

--