Boşluklardan Yeni Alan Yaratmak

“Necessity may be the mother of invention, but play is certainly the father." - Roger von Oech
Başarılı girişimcilerin pek çoğunun hikayesi benzer bir motivasyonla başlıyor:
İhtiyaç.

Çocuğuna iyi bir bakıcı ararken, bakıcı servisi açanlar, bir sağlık kürü ararken, adeta kimyager olup yeni bir ürün yaratanlar, köpeği kaybolduğu için aparat geliştirenler, yazılım ihtiyaçlarına tam olarak cevap vermiyor diye yazılım yapanlar vb.

Temel motivasyonları ihtiyaç ve bir şeyleri daha iyi yapmak genellikle.

Şu güzel görsel alıntıyı da bu tarz girişimcilerin şiarı olarak şuraya bırakayım.

Hikayeler ilham vericidir. Özellikle başarıya dönüşünce. Çok kısa birkaçı;

Vichy Tsai kozmetik sektöründe staj yaparken, kullanılan malzemelerden zarar gören cildine çare arıyor ve karşısına bir Geisha çıkıyor. Onun kullandığı iyileştirici bir formülden ilham alarak kozmetik işine giriyor ve Tatcha markasını yaratıyor. Öyle “Sektörde herkes büyük, özel birkac ürün için niye girişeyim ki?” diye düşünmemiş ve ödülünü almış.

Glen Tullman, Livongo Health adlı şirketi ile kronik hastalıkları bulut üzerinden monitorize etmekle uğraşıyor. Oğlunun diyabet hastası olması, bu işin kendisi için tutku projesine dönüşmesine neden olmuş. Muhtemelen aynı soruna sahip olmayan birinden çok daha büyük bir titizlikle yapıyor projesini.

Allison Dorst, kadınların golf kıyafetleri bulmakta erkeklerin gerisine düştüğünü fark ediyor ve Pinks and Greens’i bu motivasyonla kuruyor. E-ticaret sitelerinin sayısı onun ülkesinde hiç az değilken üstelik. Bir boşluğu doldurmuş görünüyor.

Ni Dhulchaointigh, Londra Royal College of Art da malzeme denemeleri yaparken arta kalan malzemelerden bazılarını evdeki eşyalarını tamir etmek için kullanırken -ve oynarken- Sugru fikri doğuyor. Bozulan ama atmak istemeyeceğiniz eşyalarınızı onarmak ve elinizle şekil vererek objelere değişik fonksiyonlar kazandırmak için kullanılan malzeme için uzun yıllar yatırımcı arıyorlar ama her zaman benzersiz bir ürün ürettiğine inanarak ve yaratıcılığını özellikle kullanarak yoluna devam ediyor o ve küçük ekibi.(Sugru İrlanda dilinde #oynamak (play) anlamına geliyormuş bu arada)

“İnsanlar birdenbire bize Sosyal Medya’dan Sugru ile neler yaptıklarını göndermeye başladılar. Büyü gibi bir andı!.”

Fikirler ihtiyaçlarla buluştuğunda ve doğru girişimcilerle yatırımcıları bir araya getirdiğinde olan şey de, böyle biraz büyülü bir şey oluyor zaten☺