Çeşitliliğin ve Kapsayıcı Gençlik Çalışmalarının Teşvik Edilmesi-Ermenistan

Merhabalar, ismim Korcan Yakşi. Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü’nde yüksek lisans öğrencisiyim. 5–13 Mayıs tarihleri arasında Erivan-Ermenistan’da düzenlenen PRIDE — Promoting Diversity and Inclusive Youth Work Practices (Çeşitliliğin ve Kapsayıcı Gençlik Çalışmalarının Teşvik Edilmesi) projesinin ikinci ayağı olan kapasite geliştirme ve değerlendirme etkinliğine katılım gösterdim. ( https://www.smore.com/8j2mt ). Proje ve etkinlik kapsamında Ermenistan, Belarus, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Gürcistan, Almanya, İtaya, Letonya, Makedonya, Polonya, Romanya, Sırbistan, İsveç ve Türkiye’den toplam 35 kişi katılımda bulundu.

3 aşamadan oluşan projenin 3. ayağı olan bu kapasite geliştirme çalıştayında; mikro projeler, sunumlar, söyleşiler, sohbetler, tartışmalar ve çeşitli öğrenme metotlarıyla günlük yaşam ve profesyonel alanlardaki katılımcılığı, çeşitliliği ve farkındalığı içselleştirmeye yönelik aktiviteler yapıldı. Katılımcı sayısının yüksek olması ve katılım yapan bireylerin arka planlarının farklılık göstermesi sebebiyle, çalıştayların çok başarılı geçtiğini söyleyebilirim. Fikirlerin ve bireylerin çeşitliliklerine önyargıyla yaklaşmak yerine empati kurulması, ilişkilenilmesi ve bu bakış açılarının işçselleştirilmesi noktasında son derece verimli bir haftaydı. Herkesin kendi hayat çizgisinden örnekler verebileceği ve deneyimlerini paylaşabileceği bir platform oluşturulmuştu. Süreç boyunca zaten bir kısım sahip olduğum farkındalığımı ve deneyimlerimi katılımcıların katkılarıyla beraber daha da çeşitlendirdim.

Çalıştay boyunca beni en çok etkileyen aktivite, “4 corner activity” (4 kenar etkinliği olarak çevirebiliriz) oldu. Aktivite bir takım kalıp yargılar, genelleyici cümleler ve toplumsal durumlarla ilgili ifadelerin katılımcılar tarafından değerlendirilmesi ve “şiddetle katılıyorum”, “katılıyorum”, “katılmıyorum” ve “şiddetle katılmıyorum” köşelerinden birini seçmesi üzerinden ilerledi. Etkinliği benim için anlamlı kılan şey bu ifadelerin bir tartışma atmosferi oluşturması, insanları beyin fırtınasına yönlendirmesi ve bakış açılarını değiştirmelerine olanak sağlayacak bir ortam oluşturması oldu.

Çalıştay kapsamında sadece etkinlik lokasyonunda değildik; ev sahipleri Ermenistan’da toplumsal konularda faaliyet gösteren derneklere birer ziyaret gerçekleştirmemize de olanak tanıdı. Derneklerin ana çalışma alanları kadın hakları ve cinsiyet eşitliği, LGBTİ+ hakları, mülteci bireylerin hakları/bütünleşmesi ve engelli bireylerin hakları/toplumsal farkındalığının artırılması idi.

PRIDE projesi bir bütün olarak ele alındığında oldukça verimli ve çıktılarını gözlemleyebildiğim bir etkinlikler serisiydi. İleride bir fırsat yaratıp Erivan’ı ve orada edindiğim yeni arkadaşlarımı ziyaret etmeyi dört gözle bekliyorum. Bu benim katılımda bulunduğum 3. Erasmus+ gençlik değişimi projesi, ama gerek konusu gerekse etkinliği mümkün kılan kişilerin özverili çalışmaları sayesinde benim için diğerlerinden çok farklı bir yerde konumlandı.