Polonya’da Eğitim Kursu Tecrübesi

Dinamik Gelişim Derneği
3 min readJan 4, 2017

--

Elif Seçkin, Karabük Üniversitesi-İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencisi,İlk Eğitim kursu tecrübesini sizler için yazdı.

Fransa,İtalya,İngiltere,Polonya,Macaristan,Makedonya ve Türkiye olmak üzere dünyanın 7 farklı ülkesinden 26 genç Polonya’nın Nowe Kawkowo kasabasında bir araya geldik.

Birbirinden tamamen ayrı sosyal ve kültürel yapılarda yetişmiş olduğumuz halde, kilometrelerin, millerin ve sınırların ötesinde buluşmamızı sağlayan ortak paydanın günümüze ve geleceğe karşı hissettiğimiz sorumluluk duygusu olduğuna inanıyorum. Küçük bir kasabada , ahşap bir evde, doğanın huzuru ve sessizliği içinde, kış ve kitap kokusu arasında benim için hayal çizgisinin çok yakınından geçen ilk eğitim seminerimi gerçekleştirdim. Bir hafta boyunca Avrupa Birliği’ni daha yakından tanımak, aktivizmin, insan haklarının,eşitlik ve adalet bilincinin daha iyi anlaşılmasını ve uygulanmasını sağlamak, demokrasi ve hukukun yaşamımızdaki yeri ve önemini daha iyi kavramak ve bütün farklılıklarla insanların toplumda saygı ve hoşgörü ilkeleriyle bütünleşmesini sağlamak üzerine tartışıp çalıştık.Aynı zamanda dünyanın çeşitli yerlerinden gelen arkadaşlarımızın ülkeleri hakkında daha yakından fikir sahibi olma fırsatı yakaladık.Ülkeler ve kültürlerarası etkileşimleri medya yanlılığı olmadan, birinci ağızdan dinledik. Çeşitli aktiviteler, sunumlar, münazaralar ve oyunlar desteğiyle hem eğlenceli hem de öğretici bir seminer geçirdik.

Benim ilk eğitim kursum olduğu için biraz zorlu bir süreçti. Hukuki ve teknik konulara tam anlamıyla adapte olmuş hissedemesem de, grubumuzun samimi ve birleştirici tutumu, eğitmenlerimizin desteği ve Dinamik Gelişim Derneği’nden arkadaşlarımın yardımlarıyla çok kısa zamanda alışıp, daha çok aktif dinleme yöntemiyle edindiğim bilgilerle eksiklerimin analizini yaptım. Bu zorluk süreci aynı zamanda açıklarımı görmemi ve geliştirip telafi etmem gereken konuları daha kolay tespit etmemi sağladı. Kısacası bu projeyle kendimi keşfettim diyebilirim.

Benim için projenin en unutulmaz kısmı Kawkowo’da bir ilkokulu ziyaret ettiğimiz zamandı. Oradaki çocuklarla birlikte olmak, bize gösterdikleri ilgi ve sevgi tüm duyguların ötesindeydi. Nasıl göründüğünün, hangi dili konuştuğunun, hangi milliyetten olduğunun ve bütün diğer ideolojilerin değerini kaybettiği bir noktadaydık. Onlar için hazırladığımız sunumlarımızla ülkelerimizi anlattık.Paralarımızı, kültürümüzü, geleneksel yemeklerimizi, Lehçe’yle benzer kelimelerimizi tanıttık ve oyunlar oynadık. Onlar da bize Lehçe ifadeler ve oyunlar öğrettiler.

Ayrılık vakti geldiğinde okuldan çıktığımız halde hala ardımızdan sallanan eller ve üzgün suratlar bizim kazancımızdır. Projenin bittiği güne geldiğimizde aynı evi paylaşıp bir bütünün parçaları haline geldiğimiz, birlikte eğlenip öğrendiğimiz insanlarla ayrılmak çok üzücü ve zor olsa da tek tesellimiz projeye Haziran’da yeniden İspanya’da buluşup devam edecek olmamız oldu. Devamı gelecek arkadaşlıkların temellerini Polonya’da bu projeyle attığımıza inanıyorum. En büyük mutluluğum ve gururum ise topluma yararlı bireyler yetiştirme yolunda çalışan ve imkan sunan toplulukların birer parçası olmak. Bana böylesine güzel duyguları yaşatma fırsatı sunan ve destek olan Youth Peace Ambassadors, Sende ve Dinamik Gelişim Derneği’ne minnetlerimi sunarım.

--

--