Altın için tarihi fırsat: 2017 yılının yıldızı altın olacak

2008 krizinden itibaren daha sık dillenen ‘güvenli liman’ sözcüğünün kahramanı olan altın, 2017 yılı ile beraber yeniden herkesin dilinde olabilir. Euro/Dolar paritesi ile ilgili yazımda da belirttiğim nedenlerden ötürü, Avrupa ülkelerinde yaşanacak siyasi riskler, altın fiyatlarının yükselmesine mutlak surette yardımcı olacaktır. Aynı süreçte Amerika’da Trump’ın koltuğa oturacak olması ve Brexit ile ilgili İngiltere’de süreçin de yaşanacak olması, altın fiyatları için güçlü kaldıraçlı etkiler yapabilir.

Belirsizlik ve risk sevdalısı olan altın, 2012 borç krizi zamanında yükseliş hızını arttırmıştı. Yukarıdaki grafikte net olarak görebildiğimiz gibi, 2012 yılında 1.650 dolar seviyesine kadar yükselen spot altın fiyatları bu tarihten sonra hızlı bir düşüş sürecine girdi.

Şu yazımda bütün nedenlerden bahsettiğim üzere Avrupa’daki risk ve siyasi gündem 2017 yılı için altının fitilini ateşleyecek en önemli etken oluyor. Aynı zamanda önce İngiltere’de Brexit ile başlayan sonrasında ise Amerika’da Trump’ın seçilmesi ile patlayan popülist yaklaşımlar altının destekçisi olmaya devam edecektir.

Trump ile Çin bombası altını zirve yaptırabilir

Trump’ın seçim öncesi konuşmalarında Çin’in manipülasyon yaptığına yönelik iddiaları ve Çin’e yönelik getireceği ithalat oranındaki ek yüzde 45’lik vergilendirme söylemleri, Amerika ile Çin arasında ticarette piyonların değişeceğine işaret ediyor. Trump koltuğa oturduğunda bu söylemlerini mutlaka uygulayacaktır ve RMB’nin zayıflaması gündeme gelecek, Çin’den gelecek adımlarla beraber altın fiyatları yukarı zorlamasını sürdürecektir.

Özet olarak; Trump havası ile gelen yalancı bahar neticesinde hisse senedi piyasalarındaki ve dolar endeksindeki yükseliş ile beraber altın fiyatları büyük düşüş gördü. Ordu ve altyapı harcamalarının arttırılacağı söylemi ile hareketlenen Amerikan tahvil getirileri de zirveye ulaştı.

Ancak bu etkiler çok kısa süreli ve 4 Aralık İtalya seçimleri ile başlayarak riskler konuşulmaya başlayacak. 14 Aralık FED faiz arttırımı artık yolda yürüyenlerin dahi bildiği bir senaryo olduğu için, bu fiyatlamanın da satın alındığını düşünebiliriz.

2017 yılı içerisinde altının ons fiyatının 1.700 USD seviyelerine kadar yükseleceğini öngörüyorum. 1210 dolar seviyeleri ise uzun vadeli altın yatırımı için çok uygun görünüyor.


Originally published at www.dincer.in.