Herkes susacak ‘Aralık’ konuşacak: EurUsd panikte

Amerika’da hazine tahvillerinin yıllık getirileri rekor üstüne rekor kırarken, dolar endeksi de kalktığı şahtan bir türlü inmek binmiyor. Amerikan 10 yıllıkları 2.40% seviyesini test ettikten sonra 2.32% seviyesinde dengelenmiş durumda. 30 yıllıkların getirisi ise 3.02% ile rekor kırdıktan sonra 2.98% seviyesinde fiyatlanmaya devam ediyor. Dolar endeksi ise 101.30 seviyelerini test ettikten sonra 101 seviyesinde tutunmayı başarıyor.

Avrupa’ya baktığımız zaman da İspanya, Fransa ve İtalya’daki siyasi belirsizlik ile beraber tahviller yükseliyor. Ekonomilerin 2016 yılı üç çeyrekte büyüme ivmesi borsaları yükseltse de, Euro/Usd paritesinde gerginlik zirveye taşınmış durumda.

14 Aralık korkusu mu Trump belirsizliği mi

FED’in aralık ayında faiz arttırımı yapıp/yapmayacağına yönelik anketlerde, yüzde 95 üzerinde ‘evet’ düşüncesi hakimken, AMB’nin faiz indirimi olasılığı yüzde 0 olarak göze çarpıyor. Ayrıca Maria Draghi’nin parasal genişlemeyi kesecek verileri toplayamaması da baskıyı arttırıyor. Draghi’den QE konusunda ılımlı yavaşlama ve düzeltmeler görüleceği beklense de, genişlemenin kesilmeyeceği neredeyse kesin gibi.

Ancak Euro bazında en büyük etki Amerikan başkanlık seçiminden geldi. Trump’ın büyüyen Amerika rüyasıyla ticareti yeniden şekillendireceği, faiz indirimlerini destekleyeceği ve enflasyon beklentileri ile beraber dolar endeksi yükselirken, Amerikan-Alman 2 yıllık getiri faizleri arasında spread son 27 yılın en geniş seviyesine yükseldi. Bu dönemde ise EurUsd paritesi yüzde 3’e yakın düşüşle 1.0580 seviyelerini test etti.

Avrupa ayaklanacak mı? Euro bundan korkuyor mu?

Avrupa halkı için son dönemde uyarıcı etkiler oldu. İngiltere halkı Brexit oylaması ile ülkenin AB’den ayrılmasını kabul ederken, Trump’ın da Amerikan halkı tarafından başkan seçilmesi, Avrupa halkının baş kaldırmasına neden olabilir.

Malumunuz İtalya’da 4 aralık tarihinde anayasa referandumu gerçekleşecek. Halkın oylaması ile kabul edilmesi beklenen referandum etkisi ile 10 yıllık İtalya BTP’si de altı ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Fransa’da da seçimler öncesinde Ulusal Parti Lideri Marine Le Pen’in anketlerde öne geçme söylentileri beraber Fransa 10 yıllık OAT’sı de yüzde 1’e yakın yükseldi.

Siyasi belirsizlik ve Amerika etkisi ile Euro değer kaybetmeye devam edecek mi?

Siyasi belirsizlik özellikle ülke para birimlerinin değer kaybını arttırıyor. Euro Bölgesi’nin para birimi Euro da bu risklerden üstüne düşen payı alıyor. Kontratlara baktığımız zaman, 15 Kasım haftasında short trade’lerde 119 bin 200 kontrat tutuluyordu. Bu kontrat oranını önemi ise Mart 2015 yılında test edilen 1.06 seviyesi tarihinde short-trade kontratlarının 226 bin seviyesinde olmasıydı. Bu iki oranı ve aynı fiyat seviyesinde kıyaslama yaparsak, Euro’nun düşüş eğilimi için yatırımcıların çok niyetli olmadığı görülebilir.

Bu nedenle EuroUsd paritesi için 1.0580 seviyesi yeniden bir dip destek noktası olarak, yükselişin buradan başlaması muhtemel olabilir. Yatırımcılar özellikle devlet tahvil getirilerini takip edebilirler. Amerika’dan gelecek haberler de çok ümit verici olmayacaktır çünkü ılımlı hava çok uzun sürmeyecek.

Bunlar hep bir araya gelince, dolar endeksinde gerileme kaçınılmaz olacak ve borsalarda gerileme başlarken, Euro paritesinde lehte gelişmeler yaşanacak diye düşünüyorum.

Originally published at www.dincer.in.