Şeker Hastalarının Doğru Bildiği 10 Yanlış

Diyabetle tanıştıktan sonra hayat bazı kısıtlamalarla, anlık değişikliklerle ve her daim diyabetle gitmeye başlar. Etrafınızdaki herkes diyabetle ilgili duyduğu, okuduğu bilgileri sizinle paylaşır. Siz de boş durmaz bu bilgi alışverişine katılırsınız. Sonra bir bakmışsınız her kafadan farklı bir ses çıkıyor. Öyle ki doktordan çok etrafınızdakilerin söylediklerini dinler olursunuz. Bu noktadan yola çıkarak diyabetlilerin doğru bildiği yanlışları araştırdık ve sizinle paylaşmak istedik.

1- Çok şeker yiyince diyabet olunur

Çok şeker tüketmek evet yanlıştır. Ancak diyabetin temelinde pek çok etken yer almaktadır. Ailedeki diyabet öyküsü ve genetik yapı, fazla yemek yemek, pankreansın yeterli-etkili insülin üretememesi gibi daha pek çok faktör diyabete sebep olmaktadır. Yani çok şeker yemek tek başına kişiyi şeker hastası yapmaz.

2- Hiç şeker yemeyen diyabet olmaz

Şeker besinlerin hemen hepsinde bulunan bir gıdadır. Ekmekten meyvelere, bakliyatlardan sebzelere kadar her gıdada az miktarda da olsa şeker bulunmaktadır. Beyaz şeker tüketmeyen ya da çikolata vb. şeyleri yemeyen kişilerin şeker olmayacağını düşünmesi tamamen yanlıştır. Bunun yanında şeker sadece şeker tüketimiyle oluşan bir hastalık değildir. Pek çok etken diyabeti tetiklemektedir.

3- İnsülin kilo aldırır

İnsülin tek başına kilo yapan bir şey değildir. Diyabette alınan şeker vücut tarafından enerjiye dönüştürelemediği için idrar yoluyla direkt atılmaktadır. İnsülin kullanımıyla alınan şeker vücut tarafından işlenmeye başlayacaktır. Beslenme şekline dikkat edilmezse kilo alımı gerçekleşecektir. Ancak bunu tek başına insüline bağlamak doğru değildir.

4- Diyabetlilerin çocuğu da mutlaka diyabet olur

Diyabette genetik etkilidir ancak kişinin kesin olarak şeker hastası olacağı söylenemez. Tip 1 diyabette böyle bir durum zaten söz konusu değildir. Fakat tip 2 diyabette yenidoğan bebeklerde görülmese de ileriki yaşlarında risk faktörü oluşturabilir ama kesin olarak diyabet olacağı söylenemez.

5- Şeker hastalarına tatlı yasaktır

Böyle bir görüş diyabette yer alamaz. Özellikle hipoglisemi (kan şekeri düşüklüğü) anlarında kan şekerini dengelemek için 1 kesme şeker veya şekerli gıdalar tüketilebilir. Bunun yanında kan şekerini kontrol altına almış bir diyabetli tatlı yemek istiyorsa tercihini öncelikle sütlü tatlılardan yaparak kontrollü şekilde tatlı ihtiyacını giderebilir.

6- Tarçın kan şekerini kesinlikle dengeliyor

Bazı kişilerin bunun gibi kesin ibareler kullanması çok yanlış. Tarçınla ilgili bu tarz görüşler oldukça fazla yer almakta ancak kesinliği henüz araştırılmamıştır ve bununla ilgili bilimsel bir makale ya da öneri bulunmamaktadır. Bu yüzdentarçın kan şekerini kesin düzenliyor diye aşırı şekilde tüketmek vücutta başka komplikasyonların oluşmasına sebep olabilir.

7- Diyabetliler her meyveyi tüketemez

Böyle bir durum söz konusu değildir. Burada ne yenildiği değil ne kadar yenildiği önemlidir. Evet bazı meyveler kan şekeri hızlı şekilde yükseltmektedir. Ancak kan şekerini yükseltiyor diye bazı meyveler tamamen terk edilmemelidir. Sonuçta vücut meyvelerden gelecek olan vitamine de ihtiyaç duymaktadır. Diyabetliler her meyveyi tüketebilir fakat doyumluk değil tadımlık olarak.

8- Bariatrik operasyonlar(zayıflama) diyabeti ortadan kaldırmaktadır

Bariatrik cerrahi; şişman hastaları zayıflatmak amacıyla yapılan bir takım ameliyatların yer aldığı bir alandır ve gastrik bypass, mide küçültme ameliyatları, mide kelepçesi, duodenal switch IT gibi ameliyatları içermektedir. Bariatrik cerrahi, diyabet tedavisinde tek başına etkili olan bir yöntem değildir. Diyabet tedavisinde kullanılabilmesi için henüz güvenilir bir yöntem olarak da kabul edilmemekte ve tavsiye edilmemektedir.

9- İnsülin bağımlılık yapıyor

Bu tarz görüşlere gülmemek elde değil… İnsülin tedavisinin bağımlılık ya da alışkanlık yapıcı bir özelliği yoktur. İnsülin normalde vücudun ürettiği bir hormondur. Nasıl bağımlılık yapabilir?

10- Yapay tatlandırıcılar zararlıdır

Yapay tatlandırıcıların zararlı olduğu yaygın görüşler arasındadır. Ancak yapay tatlandırıcılar diyabetlilere doktorlar ve diyetisyenler tarafından önerilen bir üründür. Tabi ki ne olduğu ve nasıl üretildiği belli olmayan ürünler zararlı olabilir. Fakat gerekli testleri yapılmış ve onayı alınmış yapay tatlandırıcıları kullanmakta hiçbir sakınca görülmemektedir.