Diyabetlilerin günlük hayatta maruz kaldığı can alıcı durumlar

1- İnsülin iğnesi kullanırken herkesin size odaklanması
Bu durum özellikle sürekli insülin almak zorunda kalan tip 1 diyabetlilerin sık sık maruz kaldığı durumların başında gelmektedir. Hele ki restoran, kafe gibi mekânlarda yemek öncesi iğnenizi, kaleminizi, insülin tüpünü çıkardığınız zaman sanki uyuşturucu kullanıyormuşsunuz gibi acayip bakışlara mutlaka maruz kalırsınız.

2- İğne kullandığınızı ilk kez öğrenen-gören arkadaşlarınızın tepkisi
-Ayyy iğne mi o? Canın yanmıyo mu? Ne yani her gün iğne mi oluyorsun?- Sizi ilk kez insülin iğnesi kullanırken gören arkadaşlarınızın verdiği bu tepkiler karşısında insanın ‘’Yok keyfimden kullanıyorum’’ diyesi geliyor.

3- Minnacık bir çikolata yerken görenlerin tepkisi
İnsanlar şeker hastalarının hiçbir şekilde şeker veya çikolata yemediğini sanıyorlar ve diyabetli bir tanıdıklarının tatlı yediğini görünce ‘’Sen şeker hastası değil misin yeme yeme’’ demekten ve müdahale etmekten kendilerini alıkoyamıyorlar. Herkes anasından endokrinoloji uzmanı olarak doğmuş sanki. Zaten ülkemizde herkes her şeyin uzmanı.

4- Etrafınızdakilerin hastalığınızı öğrendiğinde verdiği ilk tepki
Yeni tanışılan ortamlardakilerin veya hastalığınızdan haberi olmayan kişilerin ilk verdiği tepkiler de insana hayattaki varlığını sorgulatmaya bazen yetiyor da artıyor. ‘’Benim nenemde, dedemde amcamda da vardı öldü’’ gibi cevaplarla size mükemmel destek olurlar.

5-Bazılarının diyabetten grip gibi bahsetmesi
Hastalığınıza karşı verilen ‘’Hmmm şeker mi? Herkeste var canım’’ gibi tepkilerle bazen karşınızdakini boğacak duruma gelebilirsiniz. Diyabetin sık görülen bir hastalık olması onu basit bir hastalık yapmıyor. Kontrol altına alınmadığında kişiye nöbet bile geçirtebilen bir hastalıktan bahsediyoruz burada.

6- Sık sık yemek yeme durumunuzla ilgili karşılaştığınız sorular
Diyabetlilerde kan şekerini dengelemek için 3 öğün yeterli olmamaktadır. Bu yüzden diyabetliler mutlaka ara öğün alır, hatta 2–3 saatte bir atıştırmak zorunda kalırlar. Bu durum bazen arkadaş ortamlarında dalga konusu bile olur. ‘’Ya sen de hiç doymuyorsun, daha yeni yemedik mi, ne çabuk acıktın’’ gibi sorulara sık sık maruz kalırlar.

7- Diyabetik ürün sıkıntısı
Diyabetliler için yeterli miktarda diyabetik ürün üretilmemesi günlük hayatta büyük sıkıntı yaratıyor. Her markette, bakkalda, büfede vs. gibi yerlerde diyabetlilere özel şekerli ürünleri, sebzeleri veya kepekli ürünleri bulmak neredeyse çok zor. Genellikle internet tabanlı marketlerden bu ihtiyaçlarını karşılayan şeker hastaları yüksek maliyetle de karşı karşıya kalmaktadır.

8- Diğer diyabetlilerle karşılaştırılmanız
Diyabetin tek bir tipi olduğunu sananlar ve her diyabetliye aynı tedaviyi uyguladığını sananlar ‘’Benim amcam da şeker hastası ama o iğne kullanmıyor’’ veya ‘’ Benim nenem de şeker hastası ona şu sebzeler yasak ama sen yiyorsun’’ gibi tepkiler verebiliyorlar. Burada açıklığa kavuşturalım da bir daha böyle sorular sorulmasın. Diyabet her hastada aynı şekilde görülmediği gibi tedavi şekli, kullanılan ilaçlar-iğneler, alınan besinler, yapılan egzersizler de değişkenlik gösterebiliyor.

9- Ardı arkası kesilmeyen soru yağmuru
‘’Canın tatlı istediğinde ne yapıyorsun, ilacını almazsan ne olur, insülin şimdi ne yapıyor, kan şekerin durduk yere niye düşüyor…’’ gibi ardı arkası kesilmeyen sorularla sık sık karşı karşıya kalırsınız. Hastalığınız öğrenildiği andan itibaren sizi uzman gibi görürler ve sorularıyla taciz etmeye başlarlar. ‘’Herkesin elinde bir akıllı telefon bir zahmet soru soracağınıza açın bakın’’ dememek için kendinizi zor tutarsınız.

http://diyabetikyasam.com/diyabetlilerin-gunluk-hayatta-maruz-kaldigi-can-alici-durumlar/

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.