dnomak’ın Hikayesi

Herkese Merhaba,

Adım Doğukan Güven Nomak. 28 Aralık 1989'da İzmir, Karşıyaka’da doğdum. Şuanda Protel firmasında Frontend Developer olarak çalışmaktayım.

Hikayemi biraz daha mesleki odaklı olarak sizlerle paylaşmaya çalışıcam.

Lise

Lise zamanlarımda annem bir hosting firmasında çalıştığı için onu arayıp bana hosting açmasını isteyebiliyordum. O zamanlar popüler olan forum sistemlerinden birini kurdum. Liseli olarak bulduğum domain webmafya.com’du. Forumda bulunmaması gereken her türlü yasaklı ve birbirinden alakasız bir sürü içerik vardı. Bir gün hosting firmasına forumu kaçak kullandığım için mail atmışlar annemde endişelenip bu durumu patronuna söylediğinde “Bırak çocuklar oynasın!” şeklinde bir tepki vermiş. Bu olayın ardından siteye girdiğim bir gün “Bu siteye erişim mahkeme kararı ile engellenmiştir.” yazısıyla karşılaşıp forum sitelerine küsmüş oldum.

Üniversite

Üniversite zamanlarım forum sitelerine küsmüş olmanın verdiği motivasyon düşüklüğüyle kendimi pek fazla geliştirmeden geçirmeme sebep oldu.

Üniversite kelimesi evrensel bilgiden gelir. “Buradaki akademisyenler bize Ruby, Go öğretmiyorlar” Şimdi aslında bu eleştiri kısmen haklı, akademisyenlerin kendini geliştirmesi gerek ama kısmende haksız çünkü akademisyenin görevi hiç bir zaman size gündelik teknik bilgi vermek olmamalıdır. Bugün bir framework gelir yarın onun yerini başkası alır üniversitenin görevi size evrensel yani zamanı geçmeyecek bilgi vermektir.
Üstün Özgür (Nasıl İyi Bir Yazılım Geliştirici Olunur)

Sihirli Formül

Bence öğrenmenin sihirli formülü bilmediğin bir şeyi biliyormuş gibi yapıp bilmediğin işle ilgili bir iş yapmak zorunda kaldığın zamanların toplamıdır. Tabi bu formül oldukça riskli ve yorucudur. Başlangıçta bunu yapmaktan başka bir seçeneğim yoktu.

Öğrenmeyi öğrenmenin sihirli formülü bir şeyi bilmediğini ve belkide hiç bir zaman tam olarak bilemeyeceğinin ön kabulüyle işe başlamak. Bu ön kabulle yola çıkarsak mutlaka çok hızlı bir şekilde olmasada bir şeyleri öğrenme yolunda adım atmaya başlıyoruz. Zamanla ben şunuda farkettim “İnsan öğrendikçe öğrenmeyi de öğreniyor” ve aslında bu konudada ivmeleniyor. Bir şeyleri çokça öğrenen öğrenmeye açık olan insanların daha hızlı öğrenmeye başladığı da gözlemleniyor.
Barış Özcan (Bilişim Sohbetleri)

Flexible Grid System

Sonrasında görev aldığım projeleri daha hızlı tamamlamak için Flexible Grid System’i geliştirdim ve bu sayede bir çok dost, tecrübe, dribbble davetiyesi, bir kaç dolar bağış ve şuan çalıştığım işe sahip oldum.

Flexible Grid System’i Seviyorum :)

Flexible Grid System’i ilk olarak mutfak fayanslarında anneme anlattığımı biliyor muydunuz.

Hazırlayacağım bir sonraki hikaye Flexible Grid System’in Hikayesi olacaktır.

Arayüz Geliştirme Videoları ve GoPro ile ilk olarak Burak Yiğit Kaya’yla başlayacağım Geliştirici ve Tasarımcı Sohbetleri videolarından haberdar olmak için YouTube kanalıma da abone olmayı unutmayın.

Not: Video hazır :) Amerika’da Menemen 15 Dolar
Sevgilerimle.

Diğer sosyal medya hesaplarından beni takip edebilirsiniz.