„Není mi ani 30, to nemůže být inkontinence,“ myslela paní Karolína

Inkontinence se u mnoha žen objeví v pokročilém stádiu těhotenství nebo po porodu. Není to ale pravidlo. Nemoc se nevyhýbá ani jinak zdravým, mladým lidem. Překvapila také paní Karolínu, která se z počátku zachovala jako mnoho jejích vrstevníků.

První problémy se objevily už před mnoha lety. Vím, že některým ženám se to stává po porodu, já jsem si ale začala všímat prvních projevů inkontinence dlouho před otěhotněním. Samozřejmě v té době jsem ještě nevěděla, že jde opravdu o nemoc. Byla zima, tak jsem si myslela, že jsem jen prochladla a za chvíli to samo přejde. Jenže pak přišlo léto a stav se nijak nezlepšoval… Některé dny byly horší, některé lepší — pokaždé jsem zadoufala, že už problém vymizí. Ale nestalo se.

Kdykoli jsem šla v práci na záchod, četla jsem kolegyni ve tváři otázku: „Už zase?“ Bylo to tak ponižující. Pochopitelně si toho všimla i rodina. Když si musíte každou chvíli odskočit, vnímají to. Ale nemluvila jsem o tom s nikým. „Vždyť mi ještě není ani 30, takový problém přece nemůžu mít! Možná si to jen sugeruji,“ říkala jsem si.

Časem se to ale zhoršilo natolik, že mě to omezovalo v normálním životě.

Chtěla jsem chodit ven jako normální lidé…

Musela jsem to začít řešit. Šla jsem k urologovi svého tchána, který mi udělal rozbory a napsal léky. Ale nezabraly. Ze zoufalství jsem se přihlásila k účasti na klinické studii, kde mi napíchli do močového měchýře botox. Bolelo to jak čert. Byla jsem tam snad 20krát, ale taky to nepomohlo. Když podstoupíte takovou bolest a k ničemu to nevede, tak se vám už nechce nic dalšího zkoušet. Tak jsem to vzdala. Několik let jsem o problému mlčela a jen jsem se snažila co nejméně pít.

Před dvěma roky jsem se odhodlala k dalšímu pokusu

Šla jsem k jinému lékaři. Předepsal mi prášky, které konečně zabraly! Ne, že bych byla úplně zdravá, ale zlepšilo se to. To bylo od začátku nemoci nejlepší období. Jenže po pár měsících jsem otěhotněla — a těhotné a kojící ženy tyhle léky bohužel brát nemohou. Navíc těhotenství stav ještě zhoršilo. Alespoň už ale vím, že se s problémem dá něco dělat. Když zabraly léky, snad zabere i něco dalšího.

Možná vás trápí podobný problém. A možná také míváte chuť to vzdát. Nedělejte to. Bojujte s nemocí. A my budeme dál pracovat na vývoji řešení, které vám dokáže pomoct. Právě příběhy, jako je tento, jsou pro nás velkou motivací.

Chcete vědět více?

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Tesla Medical | Lidia’s story.