Delfíni z Valencie

Štvrtok 21.7.2016

Ráno začína zase kapučínkom a briošom. Opláchneme auto vodou, lebo po nočnom daždi naň sadla centimetrová vrstva prachu a vyrážame smer Valencia. Timovi z dopravy vo Valencii vstávajú vlasy dupkom, lebo po 6 pruhových kruháčoch so semaformi nejazdil ani na francúzskej riviére. Približne o 14:00 parkujeme pri obchoďáku El Saler, cedulke o parkovaní nerozumieme a až pri odchode zistíme, že od 14:00 parkujeme zdarma.

Pre niekoho papája, pre nás varená mrkva

Kupujeme si balené sendviče a papáju, ovocie, ktoré sme ešte nikdy predtým nechutnali a asi už ani tak skoro nebudeme. Vyzerá ako oranžovo-červená dyňa a chutí ako rozvarená mrkva z nedeľnej polievky. Ideme pozrieť hlavnú atrakciu Valencie, a tou je architektonický park Ciudad de las Artes y las Ciencias, kde sú krásne budovy, ktoré neslúžia k žiadnemu účelu (no dobre, je tam IMAX a nejaké múzeá), ale sú hlavne ukážkou toho, čo je v architektúre možné postaviť.

Vesmírna loď Enterprise

Pofotíme, popozeráme a mierime do akvárií Oceanografic, ktoré sú súčasťou komplexu a tešíme na našu prvú delfíniu šou v živote.

Slnko páli úplne šialene a mne je akosi divne — neviem, či z tej úžasnej papáje alebo zo sendviču s nekonečným zložením. Najprv pozrieme expozície akvárií stredozemného mora, vtákov, karibské rybičky, kde nechýba ani Nemo a Dory.

Vďaka tomu ako dokážu Španieli zapojiť emócie je šou skutočným zážitkom. Okrem piruet a divadielka o tom, ako pomôcť delfínovi na plytčine, nám ukazujú, aký krásny a úzky vzťah majú s týmito tvormi. Zaujímalo by ma, aký je delfín na dotyk, pretože vždy vyzerajú, tak extra nablýskane :D

Ryba “Petr Rychlý”

Pozeráme ešte chladný svet s tuleňami, mrožicami a tučniakmi. Na mrožiciach sa hlasno zabávajú pubertiaci, pretože nám stále otŕčajú svoje dámske miesta s neoholenými krakonošami, takže chlapci majú možnosť vidieť to pekne zblízka a navyše niekoľkokrát zväčšené :D

Cestou naspäť narazím v nákupnom centre na konečne slušné plavky. Timko zatiaľ kupuje španielsku SIM kartu s internetom a musí sa dohovoriť iba španielčinou. Prirovnáva to k vypĺňaniu daňového priznania v maďarčine. Volám mu, aby ma prišiel zhodnotiť do kabínok a to by som neverila, aké chlap dokáže robiť drahoty, pretože sa v takomto ženskom obchode hanbí. Nakoniec musím polonahá vyliezť a ísť si ho pred kabínky vyzdvihnúť. Beriem rovno dva úlovky a ak chcem ísť s týmto nákupom do Carrefouru, musím igelitovú tašku vložiť do ďalšej igelitovej tašky, ktorú mi pán securiťák zataví, aby sa nedostalo nič dnu, keďže tu na oblečenie nedávajú magnetické kódy. Frčíme preč z Valencie, ale navigácia štrajkuje, tak skončíme v najbližšom kempe medzi holandským požiarnickým autom-veteránom a bandou huličov vo veľkej bielej dodávke s nápisom „OTTO VANN.“ Chvíľu sa prechádzame po kempe, kde je bežné, že okrem psov tu návštevníci so sebou berú aj andulky, ktoré si spokojne užívajú dovolenku a čvirikajú. Dopisujeme články a spokojne zaspávame, zajtra nás čaká dlhá cesta do Andalúzie.

Timko skúša nové módne trendy s opaľovacím krémom
Like what you read? Give Dobrodružstvo a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.