Alopécia — príčiny vzniku a spôsoby liečby ochorenia

DoktorPRO
3 min readJan 4, 2023

--

Strata vlasov je normálnym fyziologickým javom. Životný cyklus vlasu trvá v priemere 3–6 rokov a to v závislosti od vonkajších faktorov a dedičnosti, po vypadnutí sa na mieste predchádzajúceho vlasu objaví nový. Daný proces obnovy by mal byť neviditeľný a nepostrehnuteľný. Vizuálne zostáva množstvo vlasov rovnaké a počet vypadnutých vlasov by mal byť zanedbateľný.

Čo teda robiť, ak sa proces vypadávania vlasov vymkne spod kontroly a začnú sa na pokožke hlavy objavovať lysiny, čo môže vyvolávať pochybnosti alebo znepokojenie? Odpoveď je zrejmá — dôvod určite nie je kozmetika a ani nedostatok vitamínov.

Plešatosť môže byť spôsobená rozličnými príčinami. Okrem vonkajších faktorov, ktoré poškodzujú vlasové folikuly, existujú aj iné dôvody a tými sú rôzne ochorenia, napríklad štítnej žľazy, gastrointestinálneho traktu, ženského reprodukčného systému a ďalšie. Zvýšené je vypadávanie vlasov spôsobené jedným alebo druhým dôvodom a to sa v medicíne nazýva alopécia.

Čo je to alopécia?

Alopécia v gréčtine znamená “plešatosť”. Ide o neprirodzené vypadávanie vlasov, ktoré má za následok zmiznutie vlasov z hlavy, ako aj z iných častí tela. Strata vlasov môže byť čiastočná alebo úplná.

Každý folikul, na hlave ich je niekoľko desiatok tisíc, má svoj rytmus a rýchlosť zmeny fázy, takže vlasy neustále rastú a vypadávajú. V priemere asi 90% všetkých vlasov je v anagénnom štádiu (aktívne štádium rastu vlasov, ktoré môže trvať až 5 rokov), 8% je v konečnej fáze, čo znamená normálny proces vypadávania vlasov.

Priemerná miera vypadávania vlasov je asi okolo 80 do 150 vlasov za deň. Ak je množstvo vypadnutých vlasov výrazne vyššie ako norma, je nutné navštíviť trichológa.

Výskyt alopécie

Štatistiky ukazujú, že každého tretieho obyvateľa zemegule trápia problémy spojené s vlasmi alebo pokožkou hlavy. Zo všetkých problémov, s ktorými sa pacienti obracajú k špecialistom, 80% tvorí zvýšené vypadávanie vlasov a len 20% sú rôzne iné ochorenia, aké sú napríklad psoriáza, lupiny alebo seborea.

Aká častá je alopécia u žien? Aj tu nie sú štatistiky potešujúce — 79% žien s vekom čelí problémom so zvýšeným vypadávaním vlasov. U väčšiny mužov a žien sa teda s vekom dajú pozorovať príznaky alopécie. Z celkového množstva postihnutých sa len 10 % obráti za lekárskou pomocou, hoci vo väčšine prípadov sa problémy s plešatosťou dajú a mali by sa liečiť!

Jednou z najbežnejších je androgénna alopécia, t.j. mužská plešatosť — ide o rednutie vlasov, ktoré je spôsobené progresívnym úbytkom folikulov. Androgenetickú alopéciu je možné pozorovať u 50% mužskej populácie, ktorá je vo veku 50 rokov.

Príčiny alopécie a symptómov

Príčin alopécie je veľmi veľa, určujú sa v závislosti od druhu alopécie. Medzi nich môžu patriť vonkajšie faktory, následky chorôb, nedostatky, ale aj dedičnosť. Bohužiaľ, príčiny chorôb nie sú ešte úplne objasnené, ale aj tie sa dajú liečiť.

Medzi hlavné príčiny alopécie patria:

  • dedičnosť;
  • nedostatok vitamínov, minerálov;
  • obdobie po pôrode, obdobie dojčenia alebo obdobie menopauzy;
  • predchádzajúce endokrinné, autoimunitné či kožné ochorenia;
  • intoxikácia (antibiotiká a iné lieky, chemikálie, jedy);
  • stresové a šokové stavy;
  • protirakovinové terapie;
  • zranenia (rôzne druhy popálenín, omrzliny, rany).

Príznaky alopécie:

  • rednutie vlasov začína postupne;
  • pri česaní a iných manipuláciách je možné pozorovať nadmerné vypadávanie vlasov;
  • rednutie vlasovej línie v akejkoľvek oblasti (na temene, pozdĺž centrálneho delenia, na spánkoch atď.);
  • objavenie sa okrúhlych ohnísk bez vlasov;
  • v niektorých prípadoch choroba začína začervenaním kože, tvorbou šupín a svrbením.

Ak na pokožke hlavy spozorujete nadmerné vypadávanie vlasov, musíte navštíviť špecialistu, aby sa vylúčilo možné ochorenia a okamžite sa začala liečba, ak to vyžaduje diagnóza.

Skúsený špecialista odoberie a preštuduje anamnézu a vykoná vizuálne vyšetrenie. Trichológ určuje hustotu vlasov, skúma pokožku na prítomnosť ohnísk bez vlasov.

Je potrebné preštudovať hormonálne pozadie (funkcie štítnej žľazy, hladiny hormónov), taktiež je potrebné podstúpiť úplný krvný test. Okrem toho je dôležité vylúčiť prítomnosť infekčných ochorení a porúch imunitného systému. Pokožka hlavy a vlasový kmeň sa tiež skúmajú pod mikroskopom.

Liečba alopécie

Existuje niekoľko spôsobov liečby alopécie, ako aj jej typov. Takže v niektorých prípadoch je potrebné najskôr odstrániť príčinu, ako je napríklad infekčné ochorenie alebo nedostatok vitamínov a minerálov. V tomto prípade liečbu predpisuje gynekológ, endokrinológ a ďalší odborníci.

Liečba je možná pomocou liekov, vitamínových a minerálnych komplexov, mastí, roztokov, ako aj rôznych kozmetických prípravkov a procedúr. Pomocou kompetentnej a správne predpísanej liečby je možné spomaliť proces straty vlasov a v niektorých prípadoch je dokonca možné proces úplne zastaviť.

Vlasy a ich stav nie sú len indikátorom nášho zdravia, ale aj nášho vzhľadu a vnútorného emocionálneho stavu!

--

--

DoktorPRO

Doktorpro in Bratislava s a modern medical center with a sub-specialisation. We have helped to get rid of health problems for more than 120,000 patients.