Prečo sa nedarí otehotnieť?

DoktorPRO
3 min readDec 21, 2022

V žiadnom prípade netreba podľahnúť panike , ak sa počas regulárneho pohlavného styku v priebehu niekoľkých mesiacov nepodarilo počať dieťa. Pravdepodobnosť počatia dieťaťa za jeden menštruačný cyklus je 25% (a to pri úplnom zdraví partnerov). Počatie dieťaťa je možné len vo fertilnej fáze menštruačného cyklu. Štatisticky je dokázané, že každý druhý pár sa pokúša o počatie práve v nevhodné dni menštruačného cyklu.

Odpoveď na otázku , prečo neprišlo k počatiu počas ovulácie, môže byť u každého páru rôzna. Presnú príčinu možno zistiť iba absolvovaním rôznych vyšetrení. Avšak tieto vyšetrenia prichádzajú do úvahy len po roku neúspešného počatia.

Ako urýchliť proces počatia?

V prípade, ak sa neúspešné počatie týka len niekoľkých mesiacov, akékoľvek závažné obavy o tehotenstvo je možné vylúčiť. Možno ide len o dočasné faktory, ktoré bránia počatiu.

Prečo nemôžem otehotnieť:

- neregulárny alebo príliš častý pohlavný styk, hlavne mimo fertilných dní partnerky;

- vek partnerov — vekom sa u žien znižuje možnosť oplodnenia vajíčka, taktiež nemusí každý menštruačný cyklus končiť ovuláciou; u mužov klesá tvorba spermatozoidov, spomaľuje sa ich pohyblivosť;

- na fertilnosť negatívne vplývajú aj mnohé lieky, ide najmä o analgetiká, antibiotiká, antidepresanty;

- nezdravý životný štýl, fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu, narkotiká, ba dokonca aj kofeín môžu byť príčinou neúspechu počatia;

- oslabená imunita, deficit vitamínov;

- stres.

Akým spôsobom je možné ovplyvniť pozitívny výsledok pohlavného styku — počatia? Tu je niekoľko jednoduchých tipov, vďaka ktorým môžete komplexne ovplyvniť stav tela:

1. Praktikovať pravidelný pohlavný styk, najvhodnejšie každé 3 dni. Z jednej strany sa za takéto časové obdobie nakopí dostatočné množstvo spermatozoidov a z druhej strany sa normalizuje ich kvalita.

2. Sledovať menštruačný cyklus, ovuláciu, fertilné dni partnerky. V ženskom organizme sa uvoľňuje pred ovuláciou luteinizačný hormón. Meraním jeho prítomnosti je možné s vysokou pravdepodobnosťou zistiť začiatok ovulácie.

3. Správne a plnohodnotné stravovanie — stravovanie musí byť regulárne a vyvážené, do svojho jedálnička je nevyhnutné zakomponovať pomalé sacharidy, bielkoviny (mäso, vajíčka, strukoviny), mliečne produkty, tuky (olivový olej, mastné morské ryby, orechy), ovocie a zeleninu.

4. Užívať kyselinu listovú, vitamín B9, vitamín E a C. Pravdepodobnosť počatia narastá[T19] , ak má organizmus dostatočný príjem vitamínov a minerálov. Silný imunitný systém dokáže udržiavať hormonálny balans v norme.

5. Dodržiavať pitný režim — vypiť minimálne 2 litre vody denne. Dostatočné množstvo vody v organizme blahodárne pôsobí na metabolizmus a dodáva bunkám vlahu.

6. Vyhýbať sa stresovým situáciám a zbaviť sa nezdravých návykov.

7. Normalizovať denný režim.

8. Zameniť intenzívnu fyzickú záťaž za miernejšie formy.

9. Navštíviť psychológa alebo psychoterapeuta.

10. Vzdať sa niektorých nevhodných liekov.

Individuálna alebo párová konzultácia u špecialistu pomôže nájsť psychologické problémy neúspechu počatia. Mnohokrát práve strach z neúspechu počatia spôsobuje následne fyzické problémy.

Diagnostika problémov pri počatí

V prípade, ak vám uvedené odporúčania nepomohli počať, a pokúšate sa o to viac ako 12 mesiacov, stojí za zváženie navštíviť lekára. V tomto prípade vám lekár pravdepodobne naordinuje nasledovné vyšetrenia:

- vyšetrenie spermiogramu — defektné spermie sú najčastejšou príčinou neplodnosti u mužov;

- stanovenie úrovne hormónov v organizme;

- vyšetrenie na odhalenie možných infekcií, imunologické testy a testy na zhodnosť a kompatibilitu partnerov;

- vyšetrenie genetických faktorov neplodnosti oboch partnerov.

Ak je výsledkom vyšetrenia diagnóza “neplodnosť”, v žiadnom prípade nebuďte frustrovaní. Z celkového počtu neplodných partnerov 40% až 60% môžu mať v perspektíve po správnom liečení svoje deti.

Príčiny neplodnosti:

- nepriechodnosť alebo absencia vajíčkovodov;

- adhezívny proces (zrasty) v oblasti malej panvy ako dôsledok chirurgických zákrokov, zápalov alebo endometriózy; zrasty (adhézie) zabraňujú vniknutiu vajíčka do vajcovodov;

- rôzne iné patológie, absencia maternice;

- časové odsúvanie prvého tehotenstva; dôsledkom odsúvania prvého tehotenstva sa narúša mikrocirkulácia v pohlavných orgánoch a dochádza k nedostatočnej hormonálnej regulácii.

Príčiny mužskej neplodnosti:

- poruchy ejakulácie, absencia alebo nedostatok spermy, nedostatočné množstvo spermatozoidov, slabá pohyblivosť spermií ( “lenivé spermie”) alebo retrográdna ejakulácia;

- erektilná dysfunkcia;

- anatomické zmeny pohlavných orgánov, napríklad, hypospadia — rázštep močovej trubice; vývod močovej rúry je na zadnej strane penisu pri miešku v dôsledku čoho sa spermie nedostanú do ženskej vagíny; druhým variantom anatomickej neplodnosti je nepriechodnosť alebo vrodená absencia semenovodov;

- poškodenie spermatogénneho epitelu — príčinou takéhoto poškodenia môže byť rádioterapia, chemoterapia, vplyv toxických látok, horúčky, infekcie, traumy miešku, hydrokéla.

V dôsledku týchto problémov sa zníži alebo úplne vymizne tvorba spermatozoidov. Väčšinu týchto problémov je možné odstrániť hormonálnou, protizápalovou alebo protivírusovou terapiou, alebo laparoskopicky.

--

--

DoktorPRO

DoktorPRO in Bratislava s a modern medical center with a sub-specialisation. We have helped to get rid of health problems for more than 120,000 patients.