“Çalışanlarınızdan hesap sorun” diyen ABD’li senatörlerden Erdoğan’a mektup: ‘Şiddet, hükûmetinizin tavrını yansıtıyor’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’nin ABD Büyükelçiliğini ziyareti sırasında, bina önündeki eylemcilere korumalarının saldırmasıyla ilgili ABD’de tepkiler büyüyor. ABD’li senatörler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hitaben mektup yazarak, “Sizden çalışanlarınızdan hesap sormanızı istiyoruz” dedi.

Sputnik’in haberine göre, ABD’de Cumhuriyetçi senatör John Mccain ile Demokrat Senatör Diane Feinstein, Erdoğan’a hitaben bir açık mektup yayımlayarak, salı günü Türkiye’nin Washington’daki Büyükelçilik konutu önünde gerçekleşen kavgaya dahil olan korumalarından hesap sormasını istedi.

‘Hükûmetinizin tavrını yansıtıyor’

Mektupta Erdoğan’ın koruma ekibinin bazı üyelerinin Büyükelçilik konutunun önündeki davranışlarından duyulan ‘derin endişe’ dile getirilerek, “Korumalarınızın barışçıl protestoculara verdiği şiddet içeren yanıt kesinlikle kabul edilemez ve ne yazık ki, sizin hükümetinizin basına, etnik azınlık gruplarına ve siyasi muhaliflere tavrını yansıtıyor” denildi.

‘Münferit bir olay değil’

Türk koruma ekiplerinin polis hattını geçtiği ve küçük bir grup protestocuya şiddetli bir biçimde saldırarak en az dokuz kişiyi yaraladığı kaydedilen mektupta, Erdoğan’ın 2016'daki ABD ziyaretinde Brookings Enstitüsü’nde yaşanılan olaylara işaret edilerek şu ifadeler kulanıldı:

“Fakat bu saldırı münferit bir olay değildi. Geçen yıl sizin bazı destekçileriniz ve koruma ekibinizin bazı üyeleri Brookings Enstitüsü’nde protestocular ve gazetecilerle şiddetli bir biçimde çatıştı. Çalışanlarınızın davranışları, basın ve toplantı özgürlüğü konusunda bütün Amerikalıların sahip olduğu anayasal korumaları ihlal ediyor. Ekibinizin bu hakları Amerikan topraklarında küstahça ihlal etmesi bu özgürlüklere bir hakaret ve hükümetinizi de lekeliyor. Bir NATO üyesi ve bölgedeki kilit bir Amerikan müttefiki olarak Türkiye’yi uzun zamandır destekliyoruz ve onyıllardır süren ortaklığımıza daha uygun davranışlar bekliyoruz.”

‘Görmezden gelemeyiz’

McCain ve Feinstein’ın Erdoğan’a hitaben kaleme aldığı mektupta son olarak, “Kendi evimizde yaşanan bu olayı görmezden gelemeyiz ve sizden, ülkemizin başkentinde barışçıl protestoculara şiddetli bir biçimde saldıran çalışanlarınızdan hesap sormanızı istiyoruz” talebi iletildi.

‘Türk büyükelçisi sınırdışı edilmeli’

“Ben olsam elçiyi kovardım diyen” McCain’e Twitter’da destek çıkan Demokrat Senatör Claire McCaskill ise, “Kabul edilemez. ABD topraklarında bu insanlara saldırdılar. Türkiye Büyükelçisi sınır dışı edilmeli” dedi.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.