“Örgüte yardım diyeceğiz” | İddianameye yansıyan ‘polis kurgusu’: “Terör finansmanı filan üfleriz gazi abi tabiri ile…”

Bursa’da yapılan operasyonlarda gözaltına alınan 12 HDP ve DBP’li hakkında polisin hazırladığı fezlekede, polislerin olduğu düşünülen ‘not’ savcı iddianamesi içinde “unutuldu”, iddianamede “Terör finansmanı filan üfleriz gazi abi tabiri ile…” ifadesi yer aldı.

Dihaber’in haberine göre, Bursa’da 7 Kasım 2016 ile 14 Kasım 2016'da yapılan operasyonlarda gözaltına alınan 12 kişi hakkında hazırlanan iddianamenin Bursa 8. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bursa İl Yöneticisi Ceylan Erol, Osmangazi İlçe Eş başkanı Azad İmal, İl Yöneticisi Layık Hanazay, Mudanya İlçe Eşbaşkanı Mediha Azra Güllüpınar, Yıldırım İlçe Eş Başkanı Mehmet Kocaman’ın tutuklu, Nilüfer İlçe Eş Başkanı Seyfettin Havuz, PM Üyesi Avukat Cahit Kırkazak, üye Atilla Kaya, Avukat Ayşe Batumlu Kaya, Avukat Levent Pişkin, Avukat Mehmet Deniz Büyük ve DBP Bursa İl Eşbaşkanı Recep Kuru’nun “Örgüt üyeliği” ve “Örgüt propagandası” suçlamasıyla tutuksuz yargılandığı davanın ilk duruşması bugün görülecek.

Dava öncesi dosyayı inceleyen avukatların bulduğu notta, 30 Ekim 2016'da HDP Yıldırım İlçe Örgütü’nde yapılan bir kahvaltıyla ilgili, “teröre finansman sağlıyorlar diyeceğiz” denildiği iddianameye yansıdı.

Kahvaltı için KJA Bursa’nın kendi facebook sayfasında yaptığı çağrı da aynı maksatla değerlendirilirken, HDP İl Yöneticisi Ceylan Erol ve Mudanya İlçe Eşbaşkanı Mediha Azra Güllüpınar’ın kişisel facebook hesaplarındaki paylaşımlar da “Terör finansmanı filan üfleriz gazi abi…” diye formüle ediliyor. Yazılım hataları ve bozuk bir Türkçe ile hazırlanan polis fezlekesinde adı geçen “Gazi abi”nin İl Emniyet Müdürlüğünde görevli polis olduğu belirtiliyor.

‘Örgüte yardım diyeceğiz’

12 kişi hakkında hazırlanan iddianamenin 317/ 421 sayfasında “unutulan” ilgili bölümde şu ifadeler yer alıyor:

“30.10.2016 tarihinde yeni HDP yıldırım ilçede kahvaltı etkinliği yapıldı. Bununla ilgili davetiye sattılar. Ceylan ile birlikte organize ettiler. Kja bursa sayfasında kahvaltıdan foto paylaşımı var, davetiye paylaşımı var. 10 tl ye sattılar. Örgüte yardım dicez Ceylan ve Mediha kendi facesinde de paylaştı ortak bir tespit yapacağız ikisinede ekleyecez. İkisininde davetiye satış ile ilgili görüşmeleri var öneeeemliiii. Terör finansmanı filan üfleriz gazi abi tabiri ile…”