Özgür Gazeteciler İnisiyatifi: “Ağustos ayında 30 gazeteci gözaltına alındı, 14 gazeteci tutuklandı”

Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ), gazetecilerin Ağustos ayında maruz kaldığı baskı, sansür, kapatma ve tutuklamalara ilişkin hazırladığı hak ihlallerini raporunu, İHD Diyarbakır Şube binasında düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı.

Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ), gazetecilerin Ağustos ayında maruz kaldığı baskı, sansür, kapatma ve tutuklamalara ilişkin hazırladığı hak ihlallerini raporunu, İHD Diyarbakır Şube binasında düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Raporun Kürtçesini ÖGİ Sözcüsü Hakkı Boltan, Türkçesini ise KHK ile kapatılan Gazete Şûjin Editörü Sibel Yükler okudu. Toplantıya çok sayıda gazeteci katılarak destek verdi.

“AĞUSTOS AYINDA 14 GAZETECİ TUTUKLANDI”

Türkiye’de gazetecilere yönelik yaşanan baskılar, hak ihlalleri Ağustos ayında da yoğun bir şekilde devam ettiğini ifade eden Yükler, Ağustos ayında 14 gazetecinin tutuklandığını belirtti. Yükler, dünya liderleri artık Türkiye’de gazetecilere yönelik yaşanan hak ihlalleriyle, cezaevindeki gazetecilerin durumlarıyla ilgilenmediğini söyledi. Avrupa sadece Türkiye’de tutuklanan kendi vatandaşı olan gazetecilerle ilgilendiğini kaydeden Yükler, onların serbest bırakılmaları için diplomatik inisiyatif kullandıklarını söyledi. Yükler, “Bu durum hem sakat ve hem de kabul edilir bir durum değildir. Uluslararası yasalar karşısında gazetecilerin hepsi eşittir. Dolayısıyla çağrılar, telefonlar, diplomatik baskılar Türkiye’de gazetecilere yönelmiş baskıları ortadan kaldırmak için kullanılmalı” dedi.

“TÜRKİYE’DE 180 GAZETECİ, GAZETECİLİK YAPTIKLARI İÇİN TUTUKLU”

Türkiye’de 180 gazeteci, gazetecilik yaptıkları için cezaevinde olduğunu belirten Yükler, bu tablonun iktidar için utanılacak bir durum olarak görülmesi gerektiğini ancak tersine iktidarın bunu başarı olarak gördüğünü söyledi. Yükler, “Buna rağmen biz tekrar ifade edelim; gazetecilik suç değildir ve biz gazeteciyiz. Bizleri yakalamak gazeteciliği ne bitirir ve ne de azaltır; tersine artırır. Bu durum mevcut Türkiye’nin tablosunda da açık ve ortadadır” diye konuştu.

“GAZETECİLERE UYGULANAN BASKI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR”

Yükler, “Temmuz ayı raporunda ‘tutuklanan gazetecilerin bütününün Kürdistan bağlantılı’ gazeteciler olduğu ifade edilmişti. Bu ay da tablo değişmiyor. ByLock operasyonu çerçevesinde yakalanan gazetecilerin dışında tutuklanan gazeteciler Kürt ve Kürt gazeteciliği ile bağlantılı olanlardır. Kapatılan basın kurumlarının hepsi Kürt basın kurumlarıdır. Türkiye’de tek Kürtçe günlük gazeteye olan tahammülsüzlük bu ay tam dorukta kendini ortaya koymuş ve Kürtçe günlük Rojeva Medya gazetesini kapatmış. Kadın özgürlüğüne ve Kürt kadın gazeteciliğine olan düşmanlık Gazete Şûjin’i ve genel anlamda Kürt basın özgürlüğüne olan tahammülsüzlük ve düşmanlık da dihaber ajansını kapatmış” dedi.

Özgür Gazeteciler İnisiyatifi Ağustos ayı gazetecilere yönelik hak ihlalleri raporuna göre;

Ağustos ayı itibariyle 180 gazetecinin cezaevinde olduğu belirtildi. Ağustos ayında 30 gazeteci gözaltına alındı, 14 gazeteci tutuklandı ve 2 gazeteci ise tahliye edildi.
4 haber sitesi 14 sefer BTK tarafından engellendi. (5 kez demokrasi, 5 kez sendika.org, 3 kez dihaber ve 1 kez Rojeva Medya) 3 basın kuruluşunun ise Ağustos ayında kapatıldı.
Ağustos ayında 14 gazeteci yargılandı ve 1 gazetecinin pasaportuna el konularak yurt dışı yasağı getirildi.
Like what you read? Give dokuz8HABER a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.