‘Şubat ayında 9 gazeteciye gözaltı, 4 gazeteciye tutuklama, 24 gazeteciye soruşturma’

Özgür Gazeteciler İnisiyatifi basına yönelik hak ihlallerini derlediği Şubat Ayı Basın İhlal Raporu’nu yayımladı. “Basına yönelik hak ihlalleri durmadan artarak devam ediyor” denilen raporda, Şubat ayında 19 gazetecinin gözaltına alındığı, 4 gazetecinin tutuklandığı, 24 gazeteci hakkında soruşturma açılırken, bir gazeteci hakkında dava açıldığı ve açılan davalardan 4’ünün ceza ile sonuçlandığı belirtildi.

Raporda Şubat ayının 28 günü içinde, Özgür Gündem Gazetesine destek veren 4 gazetecinin hapis cezası aldığı belirtilirken, bir gazetecinin haber takibi sırasında IŞİD saldırında yaşamını yitirdiğı, bir gazetecinin yaralandığı aktarıldı.

Raporda basına yönelik baskılar şu tespitlerle anlatıldı:

Şubat ayında bir gazeteci ve bir yayın organı saldırıya uğradı, bir basın organı polis baskınına uğradı. Bir televizyonun internet kanalı kapatıldı. 3 gazeteci işten atıldı. 100’den fazla gazetecinin basın kartı iptal edildi. Diyarbakır’da 17 Şubat Cuma akşamı özel hareket polisleri tarafından gözaltına alınan ve 11 gündür emniyette tutulan gazeteci Hayati Yıldız’ın işkence gören fotoğrafı ortaya çıktı.

Özgür Gazeteciler İnisiyatifi’nin basına yönelik baskı ve ihlalleri derlediği Şubat raporunda, şu başlıklar öne çıktı:

Öldürülen Gazeteciler

25 Şubat 2017: Rûdaw TV’nin Output Müdürü Şifa Gerdi, Musul’da IŞİD’e karşı devam eden operasyonu takip ettiği sırada yaşanan bir patlamada hayatını kaybetti. Patlamada kameraman Yunus Mustafa da yaralandı.

Gözaltı-İşkence

03 Şubat 2017: Van’da Rojeva Medya ve Özgürlükçü Demokrasi gazetelerinin dağıtımcılarından Engin Diker, Emrullah Kapar ve Azad Kılıç polislerce gözaltına alındı. Akşam saatlerinde kent merkezinde gözaltına alınan ve gözaltı gerekçesi belirtilmeyen 3 kişi İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube’ye götürüldü. Kentte aynı gazetelerin dağıtımını yapan Hasan Duman, 11 gün gözaltında tutulduktan sonra 1 Ocak’ta “Kolluk güçlerinin ‘dur’ ihtarına uymadığı”, “Örgütsel olduğu değerlendirilen gazete ve abone listelerini üzerinde bulundurduğu” ve “Telefonunda suç unsuru oluşturan materyallerin bulunduğu” gerekçesiyle tutuklanmıştı.
03 Şubat 2017- OHAL kapsamında Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan TV10’da “Hak Yolu” programının yapımcısı ve sunucusu Alevi gazeteci Diren Keser gözaltına alındı. Gece saat 04.30 sıralarında Mersin’deki evine baskın düzenleyen polis, hiç gerekçe göstermeden gazeteci Keser’i gözaltına aldı. Tv10’da Hak Yolu” programını yapan Keser yaptığı haberleri Pir Haber Ajansıyla da paylaşıyordu. Keser, 14 gün sonra serbest bırakıldı.
07 Şubat 2017: Van’da Özgürlükçü Demokrasi ve Kürtçe yayın yapan Rojava Medya gazetelerinin dağıtım bürosuna 4 Şubat günü yapılan baskının ardından gözaltına alınan 11 dağıtımcı İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı TEM Şubesi’ndeki işlemleri tamamlandı. Emniyetteki ifade işlemlerinin ardından Delil Babat, Engin Direk, Resul Genç, Adnan Külter, Aykut Kılıç, Emrullah Kapar ve Göknur Demir serbest bırakıldı. Savcılığa çıkarılan Ferit Aktepe, Ramazan Çınar, Osman İnal ve Hamdullah Kumli “örgüte üye olmak” iddiasıyla haklarında tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkeme tarafından Ferit Aktepe, Osman İnal, Ramazan Çınar ve Hamdullah Kumli adli kontrol şartıyla serbest bırakıldıAncak Osman İnal’ın Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde hakkında açılan farklı bir dosyadan dolayı yeniden gözaltına alındığı ve yarın savcılığa sevk edildi.
9 Şubat 2017: Özgür Gelecek Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Aslı Ceren Aslan, gözaltına alındı.
14 Şubat 2017: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak hakkında RedHack tarafından sızdırılan mail bilgilerinden yaptıkları haberleri nedeniyle 24 gün gözaltında tutulan 6 gazeteciden Mahkeme Mahir Kanaat, Ömer Çelik ve Tunca Öğreten geçen ay tutuklanmıştı. Soruşturma dosyası kapsamında 15 Şubat günü gözaltına alınan Almanya’nın DieWelt gazetesinin Türkiye Temsilcisi Deniz Yücel, 27 Şubat’ta adliyeye sevk edildi. Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne sevk edilen Yücel, tutuklandı.
17 Şubat 2017: Gazeteci Selahattin Aslan, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda gözaltına alındı. Aslan’ın avukatı Hüseyin Çalışçı’dan alınan bilgiye göre, 14 Şubat akşamı Diyarbakır’dan uçakla İstanbul’a gelen Aslan havalimanı polisi tarafından gözaltına alındı. Aslan 2 gün sonra serbest bırakıldı.
18 Şubat 2017: Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan AzadiyaWelat Gazetesi çalışanı Hayati Yıldız, dün gece Diyarbakır’da gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen gazeteci Yıldız’ın İl Emniyet Müdürlüğü’nde tutulduğu belirtildi.
28 Şubat 2017: Diyarbakır’da 17 Şubat Cuma akşamı özel hareket polisleri tarafından gözaltına alınan ve 11 gündür emniyette tutulan gazeteci Hayati Yıldız’ın işkence gören fotoğrafı ortaya çıktı. Yıldız’ın gözaltında feci şekilde darp edildiği ve sağ elmacık kemiğinde çatlak olduğu doktor raporuna yansıdı. Aynı zamanda kronik bir hastalığı da bulunan Yıldız’ın, hastaneye sevk edilmesi yerine emniyete doktor getirilerek tedavi edildiği belirtildi. Yıldız’ın avukatı Gulan Çağın Kaleli, doktorun tedavi için hastaneye sevk istemesine rağmen emniyet, “Personel sayımız az hastaneye götüremeyiz” dediğini aktardı.

İşine son verilen gazeteciler ve basın kartı iptal edilenler

01 Şubat 2017: Uğur Mumcu’nun katledilmesinin 24’ncü yılında düzenlenen anmada basın açıklamasını okuyan gazeteci Rabia Deniz’in işine son verildi. Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Rabia Deniz anmada metin okuduğu gerekçesi ile açıklamanın ardından, çalıştığı Sönmez Medya bünyesindeki Bursa Hâkimiyet gazetesi ve ASTV’deki işinden atıldı.
02 Subat 2017: Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Doğan Holding’e bağlı hurriyet.com.tr, posta.com.tr, fanatik.com.tr gibi internet haber sitelerinde çalışan 100’e yakın gazetecinin basın sigortasını hukuksuz biçimde iptal edildiğini bildirdi.
12 Şubat 2017: 20 madde ile neden referandumda ‘Hayır’ oyu kullanacağını açıklayan Kanal D haber spikeri İrfan Değirmenci’nin Kanal D’deki işine son verildi.
12 Şubat 2017: Posta gazetesinde politika yazıları kaleme alan ve aynı zamanda gazetenin yazı işlerinde görev yapan Hakan Çelenk’in işine son verildi. Çelenk, konuk olduğu bir televizyon programında başkanlık sistemini içeren anayasa değişikliğini eleştirmişti
28 Şubat 2017: Hürriyet gazetesinde Sedat Ergin genel yayın yönetmenliği görevinden alındı. Yerine Fikret Bila atandı.

Tutuklama

02 Şubat 2017: Van’da 21 Ocak’ta gözaltına alınan Özgürlükçü Demokrasi ve Kürtçe yayın yapan Rojeva Medya gazetelerinin dağıtımını yapan Hasan Duman İl Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin ardından adliyeye getirildi. Savcılık ifadelerinin ardından tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen Duman, “Kolluk güçlerinin ‘dur’ ihtarına uymadığı”, “Örgütsel olduğu değerlendirilen gazete ve abone listelerini üzerinde bulundurduğu”, Telefonunda suç unsuru oluşturan materyallerin bulunduğu” ve aleyhinde ifadelerin olduğu iddiasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi.
08 Şubat 2017: Van’da 5 Şubat’ta gözaltına alınan Kürtçe yayın yapan Rojeva Medya ve Özgürlükçü Demokrasi gazeteleri, dağıtımcısı Osman İnal, emniyette biten ifade işlemlerinin ardından savcılığa sevk edildi. Dosyasında gizlilik kararı olduğu öğrenilen İnal, savcılık tarafından “örgüte üye olmak” iddiasıyla tutuklama talebiyle, mahkemeye gönderildi. İnal, çıkarıldığı mahkemece aynı gerekçeyle tutuklanarak cezaevine gönderildi.
22 Şubat 2017: Özgür Gelecek Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Aslı Ceren Aslan, 9 Şubat’ta gözaltına alındı. Dört günlük gözaltı süresinin ardından tutuklandı. Hakkında “sınır ihlali” ve “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklama kararı verilen Aslan’ Avukatı Kübra Gündüz aracılığı ile hiçbir delil olmamasına karşın örgüt üyeliğinden suçlandı ve tutuklandı” dedi. Aslan’ın gözaltında darbedildiğini, Ceylanpınar Jandarma Komutanlığı’nda ve Şanlıurfa Terörle Mücadele Şubesi’nde çıplak aramaya maruz kaldığını öne süren Gündüz “Hukuka aykırı bir tutuklama yapılıyor. Bu tutuklama muhalif basına yöneliktir” dedi. Aslı Ceren Aslan, Urfa 2 No’lu T Tipi Cezaevi’ne gönderildi.
27 Şubat 2017: Almanya’da yayımlanan Die Welt gazetesinin Türkiye Temsilcisi Deniz Yücel, 13 günün ardından adliyeye sevk edildi. Savcılık ifadesi alınan Yücel, tutuklama talebiyle sevk edildiği mahkemece tutuklandı.

Soruşturma-Dava-Ceza

12 Şubat 2017: DİHA ve JINHA çalışanlarından oluşan 22 gazeteci hakkında soruşturma açıldı. Gazeteciler Diyarbakır Emniyet Müdürlüğündeki TEM şubesinde ifade verdi.
8 Şubat 2017: Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı’nın (DİHA) tutuklu muhabiri Erdem Mühirci hakkında 7 ay sonra hazırlanan iddianame Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Van T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan Van’ın Başkale ilçesi muhabiri Mühirci hakkında “örgüt üyeliğinden” dava açıldı. Hakkında somut hiçbir delil bulunmayan Mühirci için 15 yıla kadar hapis cezası istendi.
15 Şubat 2017: Gazeteci Ahmet Şık’ın da yargılandığı Oda TV davasının karar duruşması, Çağlayan’da bulunan İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Gazetecilerin ve izleyicilerin alınmadığı 13 sanıklı davanın duruşmasına, Şık tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nden getirilirken, gazeteciler Nedim Şener, Yalçın Küçük ve Soner Yalçın ile eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı duruşmada hazır bulundu.
16 Şubat 2017: Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği kampanyasına katılan akademisyen Beyza Üstün ile gazeteci-yazar Murat Çelikkan’ın duruşması görüldü. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Üstün ve Çelikkan katılmazken, iddia makamı ise mütalaasını verdi.Savcı, Üstün ve Çelikkan’ın kampanyaya katıldıkları günlerde çıkan haberlerde “örgüt propagandası yaptıkları” iddiasıyla 7.5’er yıla kadar ceza talep etti.
27 Şubat 2017: Hürriyet gazetesinin Hande Fırat imzalı “Karargah rahatsız / Yedi Eleştiriye Yedi Yanıt” başlıklı haberi hakkında, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldı.

Ceza

14 Subat 2017: Özgür Gündem gazetesine yönelik baskıya dikkat çekmek için “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” dayanışmasına katılan 21 gazeteci, yazar ve oyuncunun yargılandığı davalarda duruşma savcısı esas hakkındaki mütalaalarını açıkladı. Necmiye Alpay, Hasan Cemal, Yıldırım Türker, Nadire Mater, Jülide Kural’ın aralarından bulunduğu 12 kişi hakkında 7.5 yıldan 10.5 yıla kadar değişen miktarlarda hapis cezaları istendi. Hasan Cemal’e ayrıca köşe yazısından dolayı ertelemeli 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi.
23 Şubat 2017: 27 Kasım 2015 tarihli Birgün gazetesindeki yazısının içeriğinde TBMM’yi alenen aşağıladığı iddiasıyla ve 2 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan gazeteci Enver Aysever, “Hakaret” suçundan 10 bin 620 TL adli para cezasına çarptırıldı.
24 Şubat 2017: Gazeteci Ali Barış Kurt’a “Terör örgütü propagandası” iddiasıyla 2 yıl 4 ay hapis cezası verilmişti.Hapis cezasına yapılan itiraz mahkemece reddedildi.

Kapatılan yayın

17 Şubat 2017: Gazeteci-Yazar Merdan Yanardağ’ın genel yayın yönetmenliğini yaptığı Tele 1 TV’nin ‘Youtube kanalı’ kapatıldı.

Ödül

24 Şubat 2017: Sınır Tanımayan gazeteciler (RSF), Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi yazarı ve yayın danışmanı Kadri Gürsel UNESCO’nun Guillermo Cano Dünya Basın Özgürlüğü Ödülü’ne aday gösterdi.
Show your support

Clapping shows how much you appreciated dokuz8HABER’s story.