1 milyon liraya restore edilen 700 yıllık tarihi darphane kaderine terk edildi

Fotoğraf: Evrensel

Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından 4 yıl önce 1 milyon liraya restore edilen 7 asırlık darphane binası kaderine terk edildi. 700 yıllık binanın duvarları ise yazılamalarla tahrip edilmiş vaziyette.

Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde Spil Dağı eteklerindeki İshakçelebi Mahallesi’nde bulunan 7 asırlık tarihi Darphane binası kaderine terk edildi. Tarihi ve mimarisi ile Ege Bölgesi’nin önemli kültürel eserlerinden biri olan bina, sahipsiz ve bakımsız bırakılmış durumda.

Fotoğraf: Evrensel

1 milyon liraya restore edilmişti

Dihaber’in haberine göre, Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından 4 yıl önce yapılan restorasyonun ardından bir daha ilgi görmeyen tarihi Darphane binası son dönemde adeta tehlike saçıyor. Belediye kayıtlarına göre restorasyon için yaklaşık 1 milyon TL harcanan Darphane binası, madde bağımlılarının mekanı haline geldi. Binada kullanılmış uyuşturucu madde artıkları sağlık açısından tehlike yaratıyor. 700 yıllık binanın duvarları ise yazılamalarla tahrip edilmiş vaziyette.

Tarihi bir yapı

Spil Dağı’nın kuzey eteklerinde, Ulu Camii’nin batısında yer alan kare planlı, iki katlı, üzeri kubbe ile örtülü olan tarihi bina, kesme ve moloz taştan yapılı. Mimarı kesin olarak bilinmemekle birlikte, Saruhanoğulları’ndan İlyas Bey’e ait 1362 tarihli bir miktar sikke bulunması nedeniyle “Darphane” olarak adlandırıldı.

Muhtar yetkililere seslendi

İshakçelebi Mahallesi Muhtarı Bayram Gök, belediyenin restorasyon işleminin ardından bir daha ilgilenmediğini ifade ederek, “Gece orada her türlü şey oluyor. Gençler uyuşturucu kullanıyor. Orası Büyükşehir Belediyesine ait. Restore edip öylece bırakıp gittiler. Epey bir masraf yapıldı. Belediyenin Ulu cami etrafında kamulaştırdığı evler de var onlar da mahkemelik oldular. O alanlar da restore edilecek. Ancak 4–5 yıldır bekliyoruz” dedi.

Ulu Cami’nin turistik bir yer olduğunu ve oraya gelenlerin bu tarihi yapıyı gördüğünde içinin sızladığını sözlerine ekleyen Gök, gece olduğunda insanların evlerine giderken tedirgin olduğunu ve binanın önünden geçmek istemediğini söyledi. Yetkililere çağrıda bulunan Gök, “Darphane’nin 700 yıllık tarihi var. Daha önce defalarca çağrıda bulunduk. Buraya bir bekçi konulmasını istedik. ‘Bir şey olmaz muhtar’ deyip geçiştirdiler. Şu an harabe oldu. Şimdi gelip soruyorlar. Ne yapalım biz mi gece nöbet tutalım. Buraya daha önce de defalarca basın mensuplarını çağırdık. Yetkililer buraya sahip çıkmalıdır” diye konuştu.