Af Örgütü: “Tutuklamalar insan haklarına çok ağır bir saldırıdır”

Uluslararası Af Örgütü, Türkiye Direktörü İdil Eser’in de aralarında olduğu 6 insan hakları savunucusunun tutuklamasına tepki gösterdi, “Tutuklamalar insan haklarına çok ağır bir saldırıdır” dedi.

Uluslararası Af Örgütü bugün yaptığı açıklamada altı insan hakları savunucusunun tutuklanmasıyla adaletin sarsıcı biçimde hiçe sayıldığını ve Türkiye’de darbe girişiminin ardından yaşanan baskı sürecinde yeni bir dip noktaya varıldığını belirtti.

“HAKİKAT VE ADALETİN ARIK TÜRKİYE’YE NE KADAR YABANCI OLDUĞUNU GÖRDÜK”

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Salil Shetty, “Savcıların şu son derece açık durumu ortaya koymak için tam 12 günleri vardı: Bu aktivistler masumdur. Soruşturmanın sürdürülmesi hakikat ve adaletin artık Türkiye’ye ne kadar yabancı olduklarını gösteriyor” ifadelerini kullandı Shetty, “Bu meşru bir soruşturma değildir, tamamen siyasi bir amaç taşıyan ve Türkiye’de insan hakları için korkutucu bir gelecek vaat eden bir cadı avıdır” dedi.

Açıklamada, İdil Eser’in üç ayrı örgüt ile ilişkilendirildiği belirtildi. Açıklamada, “Savcı İdil Eser ile ilgili tutuklama talebinde Uluslararası Af Örgütü’nün iki kampanyasına atıfta bulundu. Bu kampanyalardan hiçbiri Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi tarafından hazırlanmamış olmakla birlikte, kampanyalardan biri de İdil Eser Uluslararası Af Örgütü’nde çalışmaya başlamadan önce yürütülmüştü. Adli kontrolle serbest bırakılan Kadın Koalisyonu’ndan İlknur Üstün’e ise ‘cinsiyet eşitliği, politika oluşturmaya katılım ve raporlama’ konusunda bir projenin finansmanı için ‘bir büyükelçilikten’ fon talep etmiş olması sebebiyle suçlama yöneltildi.” denildi.

Tutuklamalarla Türkiye’de insan haklarını savunmanın artık bir suç olduğunu öğrendiklerini söyleyen Shetty, “Dünyanın her yerinde liderler sözlerini esirgemeye ve ilişkilerini her zaman olduğu gibi sürdürebileceklermiş gibi davranmaya artık bir son vermeli, 10 insan hakları savunucusuna yöneltilen bu temelsiz suçlamaların düşürülmesi, derhal ve koşulsuz serbest bırakılmaları için Türkiye yetkilileri üzerinde ciddi bir baskı oluşturmalıdır” diye konuştu.