Ahmet Şık, Oda TV davasında hakim karşısında: Gazetecilik yargılanıyor

Ahmet Şık, duruşma salonunda kızıyla bir araya geldi. Fotoğraf: Sinan Karahan

‘Örgüt propagandası’ yaptığı iddiasıyla tutuklanan Cumhuriyet muhabiri gazeteci Ahmet Şık, ‘FETÖ kumpası’ olduğu ortaya çıkan Oda TV davasında bugün hakim karşısına çıktı. Davayı izlemeye ve Ahmet Şık ile dayanışmaya giden gazeteciler salona alınmadı. Şık, savunmasında mütalaanın Erdoğan ve Gülen’in rolünü gizlediğini belirterek, “Gücünü gerçeklerden alan fikirlerle savaşamazsınız, savaşırsanız yine kaybedersiniz” ifadelerini kullandı.

Attığı tweetler ve yaptığı haberler suç sayılarak tutuklanan Cumhuriyet gazetesi muhabiri Ahmet Şık, bugün Oda TV davasında hakim karşısına çıktı.

İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 13 sanıklı OdaTV davasında sona gelindi. Davada sanık sıfatıyla bulunan isimler bugün esas hakkındaki savunmalarını yapıyor.

Cumhuriyet’in haberine göre, Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde görülen duruşma öncesinde gazeteciler bir açıklama yaptı.

Çok sayıda gazetecinin ye aldığı açıklamaya, CHP Milletvekilleri İlhan Cihaner, Sezgin Tanrıkulu, Mahmut Tanal, ÖDP Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş, HTKP Genel Başkanı Erkan Baş, Kırmızı Kedi Yayınevi sahibi Haluk Hepkon, Berkin Elvan’ın annesi ve babası Gülsüm Elvan, Sami Elvan da katıldı.

Ahmet Şık: Orwell mezarında ters dönmüşse haklıdır

Oda TV davasında savunma yapan Ahmet Şık, “Türkiye bir gariplikler ülkesi ve her dönemde bir çok absürtlük yaşandı” ifadelerini kullanarak, ülkenin durumunu George Orwell’in 1984 romanıyla kıyaslayarak, şunları söyledi:

‘Baldıran zehiri de olsa içeceklerini’ iddia ettikleri ‘Barış sürecinin’ sonunda ülkenin tamamı mezarlığa döndü

Savunmasında, ülkedeki baskı rejiminin boyutuna dikkat çeken Şık, “Baskı ve otoriterliği daha da katmerleyerek, geçmişteki ve günümüzdeki cunta rejimlerini kıskandıracak bir tek adam diktatörlüğü demokrasi diye yutturulmaya çalışılıyor” şeklinde konuştu ve ekledi:

‘Ahmet çıkacak, yine yazacak’

Ahmet Şık’ın da aralarında bulunduğu 13 sanıklı Oda TV davasını izlemeye gelen gazeteciler, salona alınmadı. Duruma tepki gösteren gazeteciler, Adliye içinde ‘Ahmet çıkacak, yine yazacak’ sloganları attı.

‘Davaya kan bulaştı’

Davada yargılanan isimlerden biri olan Oda TV imtiyaz sahibi Soner Yalçın savunmasında, davada yargılacak olan MİT görevlisi Kozinoğlu’nun hayatını kaybetmesine dikkat çekerek, “Oda TV Davası’na kan bulaştı” dedi.

Küçük’ten ‘kalpak’ çıkışı

13 sanıklı Oda TV davasında yargılananlardan biriolan Yalçın Küçük, baş örtülü bir hakimi işaret ederek, “Görüyorum ki türbana izin veriliyor, kalpak cumhuriyetin simgelerinden biridir, izin verirseniz takmak istiyorum” diyerek kalpağını taktı.

‘İddianamenin özü basın özgürlüğünü ortadan kaldırma isteğidir’

Savunmasını Bülent Utku, Akın Atalay, Tora Pekin ve Can Atalay adına yapan Ahmet Şık’ın avukatı Fikret İlkiz, savcının mütalaasına ‘gerekçesizliği’ nedeniyle katılmadığını söyleyerek, “Bu iddianamenin özü, basın özgürlüğünü ortadan kaldırma isteğidir” dedi ve şöyle konuştu: