AKP’li Özdağ, CHP’ye ‘siyasi rant hâline getirmeyin’ dedi, canlı yayın yaparak ‘askerlerin sesi olan’ CHP’li Biçer’i ‘algı yürütmekle’ suçladı

AKP Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, Manisa’daki askerlerin hastanelik olmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Olayın adli ve idari olarak soruşturulduğun söyleyen Özdağ, durumun ‘siyasi rant meselesi hâline getirilmemesi gerektiğini’ ifade edip CHP’li Tur Yıldız Biçer’in sosyal medya canlı yayınında ‘askerlerin sesi olması’nı, etik olarak doğru bulmadığını belirterek, ‘algı yürütmekle’ suçladı.

Doğan Haber Ajansı’ndan (DHA) Mehmed Hakkı Özbayır’ın haberine göre, Manisa’daki 1'inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı’ndaki askerlerin rahatsızlanarak hastaneye kaldırılması ve devam eden süreçle ilgili konuşan AKP Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, konunun kapsamlı araştırıldığını ve soruşturulduğunu, konunun ‘fizyolojik, hukuki, psikolojik ve provokasyon boyutları’ bulunduğunu belirtti. Özdağ, şöyle dedi:

Bu konunun fizyolojik boyutu var. Fizyolojik boyutuyla ilgili Sağlık Bakanlığımız, İl sağlık Müdürlüğümüz, Kamu Hastaneleri Birliğimiz, Halk Sağlığı Müdürlüğümüz, başhekimlerimiz ve hekimlerimiz ilgileniyor. Hukuki boyutu ile Cumhuriyet Başsavcılığımız ve adliye ilgileniyor. Bu konunun psikolojik boyutu var. Askerlerimizin terapileri varsa komutanlarımız ilgileniyor. Bu konunun provokasyon kısmı var. Yine bu kısmı askeriye, emniyet, istihbarat değerlendirecek. Bu konunun bir de eğitimle alakalı kısmı var. Bu nedenle tüm asker ailelerini ve Manisalıları itidalli olmaya davet ediyorum.

‘Siyasi rant haline getirilmemeli’

Özdağ, CHP’li vekillere seslenerek ‘konuyu siyasi rant malzemesi hâline getirmeyin’ dedi ve ekledi:

“Şehit olan askerimizin dahi otopsi raporu şu ana kadar çıkmış değil. Kırkağaç’ta ve Doğu Kışla’da yaşanan hadiselerle ilgili yine somut bir şey çıkmadı. 17 Haziran Cumartesi akşamı yaşanan son hadisede ise herhangi bir bulguya rastlanmadı. Burada her türlü ihtimal düşünülmelidir. Özellikle konu siyasi rant haline getirilmemelidir. Bu konuda özellikle CHP Milletvekillerine sesleniyorum. Lütfen bu konuyu siyasi rant malzemesi haline getirmeyin. Bildiğiniz ya da tespit ettiğiniz herhangi bir şey varsa bizimle paylaşın ve birlikte çalışalım. Hukuk, Askeriye, Sağlık Bakanlığı gereğini yapsın. Milli Savunma Bakanlığı ise ihaleyi iptal ederek gereğini yapmış. Şu an Batı Kışla’da er eğitim tugayında bulunan askerler acemiliklerini bitip dağıtıma gittikten sonra bu kışlaya 10 gün kadar asker alınmayacak.”

‘Askerleri konuya malzeme yaparak algı yürütmek doğru değil’

Özdağ, CHP’li Biçer’in hastaneden canlı yayın yapıp, askerlere söz hakkı tanımasını eleştirerek, “CHP Milletvekili Tur Yıldız Biçer’in davranışı ve askerleri konuşturması doğru değil. Sayın Biçer’in, ‘Kan değerlerini bize vermiyorlar’ gibi sözleri de doğru değil. Zaten Kamu Hastaneleri Birliği Genel sekreterimizde konuyla ilgili açıklamasını yaptı. Her şey şeffaflıkla yürüyor. Hiçbir şeyi saklamıyor, korumuyoruz. Ama bir milletvekilinin daha duyarlı, yatıştırıcı olması gerekirken canlı yayın yaparak askerleri de ön plana sürerek, konuşturarak konuya malzeme yaparak bir algı yürütmesi doğru değil. Bir delil, belge teşhisiniz var ise meclise gelir ve ilgili bakanlarla konuşursunuz. Buradan infial yaratmak adına yayın yapmak ve insanları tahrik etmek doğru değil. Tur Yıldız Biçer siyasi etik içerisinde hareket etmeli’ dedi.

Yemek firması yöneticisi ve çalışanlarından toplam 24 kişinin gözaltına alındığını ifade eden AKP Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, “Milli Savunma ve Sağlık Bakanlığımız çok duyarlı hareket ediyor ve Sağlık Bakanlığımız uzman bir ekip gönderdi. Milli Savunma Bakanımız yaşanan hadiseden sonra gece yarısı kalktı geldi, askerlerimizi ziyaret etti ve durum değerlendirmesi yapıldı. Bir infiale gerek yok” diye konuştu.

Show your support

Clapping shows how much you appreciated dokuz8HABER’s story.