Artvinli gençler ‘Direniş horonuna’ çağırıyor

Artvin Gençlik Platformu, ‘Cerattepe için horona dur’ sloganıyla, ‘Atmaca Direnişi’nin 1. yılında, yurttaşları horona davet etti.

19 Şubat Pazar günü saat 14:00'te Atmaca tepesinde düzenlenecek etkinlikle ilgili yapılan açıklamada, Cerattepe direnişinin yıldönümünde toplanma çağrısı yapıldı ve şu ifadeler yer aldı:

Artvin’in 25 yıllık mücadelesinin 16 Şubat 2016 günü yeni bir dönemine girdik. Bu dönem Artvin halkını zor ve uzun soluklu bir mücadele beklemektedir.
16 Şubat sabahı karşımızda halkın vergileri ile maaşları ödenen, “Artvin halkını ezin geçin” emri ile hareket eden devlet gücü vardı. Mücadele ettik. Gaz yedik, cop yedik. Canımız pahasına sahip çıktık Cerattepe’ye. Etten kemikten ibaret, sahipsiz ve korumasız bir güç ne kadar direnebildiyse, bizler ancak o kadar direndik. Direndik ve kazandık.
Zor ve hayli sıkıntılı bir günlerden geçiyoruz. Ülkenin tek sorunu başkanlık sorunuymuş, başkanlık geldiği takdirde tüm sorunlarımız çözülecek gibi karşımızda halkını kutuplaştıran bir iktidarla karşı karşıyayız. Her gün ölüm haberleri aldığımız, doların bir inip çıktığı, darbe girişiminin yaşandığı dönemlerde sessiz kalmamız, hiçbir zaman yılgınlık değildir. Üstelik ülke gündeminin referanduma kilitlendiği bu günlerde dikkatleri Cerattepe’ye çekmek elbet zordur.
OHAL’lere, ölümlere rağmen madenci şirket boş durmadı. 15 Temmuz dönemi başta olmak üzere her dönemi fırsata çevirmeye çalıştılar. Mücadelemizi manipüle etmek için var güçleriyle saldırdılar. Karşımızda vergilerimizle maaş alanlar var. Karşımızda Cengiz’in parayla satın aldığı, aslında beş para etmez sözde Artvinliler var. Hendek kazmadık, hendek kazdılar dediler. Almancı ilan ettiler. Yetmedi ABD Büyükelçisi ile “kanka” ilan ettiler. Dava üstüne dava açıyorlar, açsınlar. Basını, polisi, askeri, savcıları ile karşımızda faaliyet yürütüyorlar. Artvin’e hizmet etmesi geren Vali bile, Cengiz Holding’e hizmet ediyor. Bir yılda iki vali eskittik. Üçüncü Valimiz belli ki Cengiz için iyi çalışıyor, henüz kotluğunda. Genel Müdürler bile eskittik. Polisler geldi, polisler gitti ama baki olan biziz, baki olan Artvin’dir. 
Bir araya gelecek, türküler söyleyeceğiz. Horona duracağız. 
Mücadele bitti, madene kimse karşı çıkmıyor havası estirmeye çalışıyorlar. Ancak Artvinliler bitti demeden bitmez. Son sözü her zaman direnenler söyler. Mücadelemiz için bitti diyenlere inat, yarın Atmaca’da buluşalım.
Yarın bizim. Yarına umutla hareket etmek ve umutlarımızı tazelemek için bir araya geleceğiz.
Haydi Artvin Atmaca’ya, horona.
One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.