Avrupalı Alternatifler’in (EA) Düzenlediği TransEuropa’nın 7'ncisi Madrid’de Başladı

Bu sene onuncu yılını kutlayan “Avrupalı Alternatifler” (EA), İspanya’nın başkenti Madrid’de 7. Transeuropa Festivali’ni düzenliyor. 25–29 Ekim tarihleri arasında Avrupa çapından gelen aktivistler, sanatçılar, siyasetçiler ve araştırmacılar Madrid’in çeşitli semtlerinde eserlerini sergileyip, kendi alanlarında çalıştaylar düzenleyecek.

Madrid dışında, Avrupa’nın 12 farklı bölgesinde eş zamanlı düzenlenen festivale yüzlerce kişi eserleri ve konuşmalarıyla katılıyor.

Açılış konuşmasını yapan EA Direktörü Daphne Büllesbach, yılın teması “Birleşen Mekanlar” konusunu “Milli Devletten Öte Ne Var?” sorusu kapsamında değerlendirdi.

Avrupa’daki belediyeler için insan-odaklı atılım hedefleri bulunan Diem25’in de kurucusu olan EA’yı açıklayan Büllesbach “Aşırı sağın hızla yükseldiği günlerde bize ütopyacı diyorlar, bizim hedeflerimiz büyük ve başaracaklarımız da Avrupa’yı yeniden şekillendirecek. Kültürel üretimi ve kamusal alanı aşırı sağa terk edemeyiz, geleceğimiz için çalışmaya devam ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Açılışın ardından gerçekleştirilen söyleşide, EA kurucularından Lorenzo Marsili, Avrupalılaşma yolunda “Avrupa Birliği kurumları mı yoksa sivil toplum mu daha etkili?” sorusunu yanıtlarken ilerlemenin ikisinin ideal bir ilişkisi içinde olacağını vurguladı. Avrupalı Alternatifler için senenin sorusu olan “Milli devletten öte ne var?” konusunda ‘milletler birliği’ olarak Avrupa ve ‘bölgeler birliği’ olarak Avrupa konuları tartışıldı.

Demokratikleşme adına egemenliğin Brüksel’den alınarak belediyeler düzeyinde yerele getirilmesinin gerektiğini söyleyen Marsili, ancak bu sayede oluşturulacak bir algıyla Avrupa çapında faaliyet gösterecek bir taban hareketi oluşturup siyasi partiye dönüştürülebileceğini belirtti.

Marsili konuşmasında ayrıca, Avrupa’da milli devletlerin egemenliğinin yalnızca etki alanları kadar olduğunu, bunu büyük şirketlerin aşarak vergi kaçırmak için kullandığı, öğrencilerin ve iş arayan milyonlarca kişinin zaten serbest dolaşım hakkı kapsamında bu egemenlik sınırlarını bulanıklaştırdığını da ekledi.

Oturumda bahsi geçen konulardan “Ötekilerin Avrupası” konusunda ise “yurttaş medyası” oluşturulmasının gerekliliklerine vurgu yapılarak, EA’nın kökeninde yer alan Avrupa çapında faaliyet gösterecek toplumsal hareketler odaklı bir medya inisiyatifinin gerekliliği tekrar edildi.

Dört gün sürecek olan festivalde MediaLab oturumlarında Türkiye’den dokuz8HABER de tartışılacak.

dokuz8HABER / Gürkan Özturan