Büyükada toplantısına ‘15 Temmuz’un devamı’, Demirtaş’a ‘terörist’ diyen Erdoğan’a HDP’den yanıt: Milyonların iradesidir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya’nın Hamburg kentinde gerçekleşen G20 Zirvesi’nde Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) tutuklu eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’a “terörist” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Demirtaş için “Teröristleri cezaevlerinden bırakma yetkisi bizim değildir” açıklamasını yaptı.

Zirvenin kapanış oturumu öncesi düzenlediği basın toplantısında Erdoğan, Demirtaş ve halen tutuklu bulunan Kürt milletvekillerinin durumuna ilişkin gazetecilerin sorduğu soruya şu yanıtı verdi:

“Türkiye bir hukuk devletidir. Söylediğiniz kişi bir teröristtir. Öyle bir terörist ki bütün benim Kürt kardeşlerimi sokağa döküp ondan sonra 53 Kürt kardeşimi yine Kürtlere öldürten bir teröristtir.
“Bu sadece suçlarından bir tanesidir. ‘Bizim arkamızda PKK var, PYD var, YPG var’ gibi meydan okuyan bir kişidir. Şu anda zaten yargıdadır. Yargı onlarla ilgili ne karar verirse o karar bizim başımız gözümüz üstündedir.”

Halkların Demokratik Partisi (HDP), partinin tutuklu eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’ı ‘terörist’ ilan eden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a “Tarih kimin terörist olduğunu gösterecek” diye yanıt yerdi.

Erdoğan, G20 zirvesinin ardından düzenlenen basın toplantısında bir gazetecinin “Demirtaş ve Kürt vekiller ne zaman hapisten çıkacak?” sorusu üzerine “O söylediğiniz kişi bir teröristtir” demişti.

‘Demirtaş milyonların iradesidir’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın HDP lideri Demirtaş’a ‘terörist’ demesinin ardından, HDP Merkez Yürütme Kurulu imzalı açıklamada Demirtaş için şu ifadeler kullanıldı:

“Demirtaş terörist değil, HDP’nin eş genel başkanı ve milyonların iradesidir. Milletvekilidir. Cumhurbaşkanlığına aday olmuş onurlu bir kişidir. Mücadelesi ve fikirleriyle Türkiye’de yaşayan halkların gönlünde ve zihninde yer etmiş, umut olmuş bir insandır ve siyasetçidir.”
“Erdoğan’ın Demirtaş için terörist demesinden tam bir cümle önce ‘Türkiye bir hukuk devletidir’, bir dakika sonra ise ‘Bizde yargı bağımsızdır’ demesi ibretliktir ve yalandır. Bir cumhurbaşkanının bu şekilde konuşması asla kabul edilebilir değildir. Erdoğan’ın bu ifadesini en sert biçimde kınıyoruz, protesto ediyoruz. Tarih kimin terörist olduğunu gösterecektir. AKP genel başkanının haddini bilmez bu sözlerinin hesabını siyaseten ve uluslararası hukuk alanında soracağımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz.”

“15 Temmuz’un devamı niteliğinde bir toplantıydı”

Erdoğan’a yöneltilen sorulardan biri de, 10 insan hakları savunucusunun İstanbul-Büyükada’da kaldıkları otelde gözaltına alınması üzerindeydi,

Cumhurbaşkanı Erdoğan savunucuların “15 Temmuz’un devamı niteliğinde” bir toplantı için Büyükada’da olduğunu söyleyerek, şu ifadeleri kullandı:

“İstihbaratın aldığı duyum üzerine polis teşkilatı oraya bir baskın yapmıştır, bu baskın neticesinde gözaltına almıştır, tutuklamamıştır. Bu gözaltı neticesinde ne olur onu bilemem, bu da bir yargı sürecini başlatabilir, onu bilemem. Gözaltına alınmalarının sebebi olduğu için polis teşkilatımız böyle bir uygulama yapmıştır. Polis teşkilatı ellerindeki belgeleriyle ifadelerini alacaktır, yargıya gönderilmeleri gerekiyorsa gönderecektir, yargı da kararını verecektir.”

Aralarında Londra merkezli insan hakları kuruluşu Amnesty International’ın (Uluslararası Af Örgütü) Türkiye Direktörü İdil Eser’in de bulunduğu insan hakları savunucuları ‘silahlı terör örgütü üyeliğiyle’ suçlanıyor.

Like what you read? Give dokuz8HABER a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.