Bağımlılık tedavisi merkezinde ‘unutulan’ mahzeni keşfeden gençler ‘içkileri sıfırladı’

Antalya’nın Kepez ilçesinde faaliyet gösteren ve madde bağımlısı kişilere yönelik tedavi amaçlı hizmet veren Ayka Vital Sağlıklı Yaşam Merkezi Zehir Savaşçıları Akademisi’nde, ‘ironik’ bir olay yaşandı. Daha önce otel olan merkezin mahzenindeki ‘unutulan’ içki deposunu ‘keşfeden’, merkezde tedavi gören bir grup genç, gece saatlerinde mahzenin kapısını kırıp içeri girdi, yüksek alkol oranlı içkilerin hepsini tüketti.

Sarhoş olan bazı gençler aşırı alkol kullanımı nedeniyle kriz geçirdiği belirtilirken, arkadaşları da olanları telefonlarıyla görüntüledi.

‘Nefsimize yenildik’

Hürriyet’ten Salim Uzun’un haberine göre, durumu sabah fark eden merkez yöneticileri, kapıyı kırıp içeri giren gençler hakkında tutanak tuttu. Merkezden atılan bu gençler de merkez sahibi ve yöneticilerinden şikâyetçi oldu. Mahzene giren gençlerden İ.S. (17), şunları anlattı:

“Merkezde 4 ay kaldım. Ailem aylık 5 bin lira ödeme yaptı. Bir gece merkezin bodrum katında bir oda keşfettik. İçinde içki olduğunu fark edince kapıyı kırdık. Sabaha kadar içtik. Sonra da merkezden atıldık. Bizim yaptığımız yanlış olabilir ancak bağımlılarla ilgili bir merkezde nasıl olur da alkol deposu olur. Bizim tek hatamız nefsimize yenilmekti.”

Zehir Savaşçıları Akademisi’nde 4 ay eğitimcilik yaptığını iddia eden A.Y. ise şunları anlattı:

“Bu merkez daha önce turizm sektöründe faaliyet gösteriyordu. Para kazanamayınca rehabilitasyon merkezine çevirdiler. Zaten içki mahzeni de o dönemden kalma. Ben o mahzenin kaldırılmasını istedim. Ancak ‘Binlerce liralık içkiyi atalım mı?’ diyerek beni geçiştirdiler. Sistem sadece para odaklı hale gelince oradan ayrıldım. Sonra zaten bu skandal patlamış.”

‘Otelden kalmış, biz de atmadık’

İddialarla ilgili bilgi veren Ayka Vital Sağlıklı Yaşam Merkezi Kurucusu Kardiyoloji Uzmanı Doktor Aynur Doğan da şunları söyledi:

“Maalesef böyle bir şey yaşandı. Aşağıda kilitli tutuğumuz mahzenin kapısını kırıp içerdeki içkileri içmişler. Burası daha önce oteldi. Turizm durunca o içkilerde elimizde kalmıştı. Biz de atmadık.”
Like what you read? Give dokuz8HABER a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.