Başbakan’dan ‘yeni anayasa’ya dair ipuçları

Onedio

Başbakan Binali Yıldırım, 12 maddeden oluşması beklenen ‘yeni anayasa’ ile ilgili ipuçları verdi. Yıldırım, ‘yedek milletvekilliği’nin yeni düzenlemede olacağını belirtti, “Artık başbakan olmayacak, Meclisle kabine ayrı olacak” dedi.

Milliyet’ten Şebnem Hoşgör’ün haberine göre, Başbakan Binali Yıldırım, Yıldırım’ın konuşmasıyla 12 maddeden oluşacağı belirtilen anayasa teklifinin içeriğine ilişkin önemli ipuçları verdiği öğrenildi

Yıldırım, anayasa değişikliğiyle seçilme yaşını 18’e düşereceklerini, askeri yargıyı kaldıracaklarını da belirtti ve bir kişinin 5+5 formülüyle iki dönem Cumhurbaşkanlığı yapabileceğini açıkladı.

BloombergHT

‘Başbakanlık olmayacak’ diyerek yeni sistemi anlatan Başbakan, “Meclisle kabine ayrı olacak. Ama Meclis’ten de tam kopuk bir yönetim yapamayız” derken, teklifte Cumhurbaşkanı’nca atanacak hükümet için “parlamento içinden de bakan atanabilir” şeklinde bir hüküm olacağı, bu sayede esasın bakanların parlamento dışından atanması olduğunun vurgulanacağı, TBMM üyelerinden de bakan atanması yolunun açık bırakılacağı öğrenildi.

Dokuz8HABER

Like what you read? Give dokuz8HABER a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.