Beyaz Saray’dan Erdoğan’ın Korumalarının da Karıştığı Olaylara Tepki

ABD’de Beyaz Saray, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmeye gittiği 16 Mayıs günü gerçekleşen şiddet olaylarına ilişkin bir açıklama yaptı ve ABD’nin olaylardan endişe duyduğunu belirtti.

Fotoğraf: Reuters

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Donald Trump’la görüşme gerçekleştirdiği ABD’de, Erdoğan Türkiye Büyükelçiliği binasındayken dışarıda Kürt gruplarca eylem düzenlenmişti. Erdoğan’ın korumalarının ‘‘müdahalesi’’ sonucu kavgaya dönüşen eylemde; 9 kişi yaralanmış, 2 kişi de gözaltına alınmıştı.

Beyaz Saray Basın Sözcülüğü yaşanan olaylara ilişkin yaptığı açıklamada, ABD’nin Türk diplomatik tesisleri dışındaki şiddet olaylarından endişe duyduğunu belirtti. İfade özgürlüğünün suç olmadığının vurgulandığı açıklamada, ‘‘Şiddet, konuşma özgürlüğünü bastıracak ve asla uygun görülecek bir tepki değildir’’ dendi.

Açıklamada ayrıca, ‘‘Her yerde insanların ifade özgürlüğüne ve barışçıl protesto hakkına destek veriyoruz’’ ifadeleri yer aldı. Yaşanan olaylarla ilgili Türk yetkililere, endişelerin ‘‘en güçlü şekilde’’ iletildiği kaydedildi.

dokuz8HABER / grihat

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.