BM: İnsan hakları savunucularının gözaltına alınması, Türkiye’deki ‘cadı avının’ bir örneği

Birleşmiş Milletler özel raportörleri yayımladıkları açıklamada, İstanbul Büyükada’da 5 Temmuz’da gözaltına alınan insan hakları savunucularının durumlarından endişe duyduklarını ifade etti. Gözaltındaki insan hakları savunucuları için “Türkiye’de yaşanan ‘cadı avı’nın bir başka örneği” dendi.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Barışçıl Toplanma ve Örgütlenme Özgürlüğü Üzerine Özel Raportör Annalisa Ciampi, İnsan Hakları Savunucuları Üzerine Özel Raportör Michel Forst, Keyfi Gözaltı Çalışma Grubu Raportörü José Antonio Guevara Bermúdez ile Hâkimlerin ve Avukatların Bağımsızlığı Üzerine Özel Raportör Diego García-Sayán, Türkiye’de insan hakları savunucularına yönelik baskılara dair İngilizce ve Türkçe yazılı bir açıklama yayımladı.

Aralarında Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser’in de bulunduğu 10 kişinin 5 Temmuz’dan bu yana gözaltında tutulmasına değinilen açıklamada; raportörler, savcılığın gruba karşı gizli bir soruşturma açtığı, savunma avukatlarının dosyalara erişiminin engellendiği ve gruba karşı karalama kampanyasının yürütüldüğüne dair raporlardan endişe duyduklarını dile getirdi.

“İnsan hakları savunucuları, diğer tutuklu binlerce siyasetçi, avukat, gazetecilerin arasındalar”

Hak savunucularının gözaltına alınmasını “cadı avı” olarak nitelendiren raportörlerin ortak açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“İçlerinde önemli figürlerin de bulunduğu bu insan hakları savunucularının gözaltına alınmasının, Türkiye’de yaşanan ‘cadı avı’nın bir başka örneği. İnsan hakları savunucuları, terör suçlamalarıyla tutuklu bulunan binlerce siyasetçi, avukat, gazeteci ve hükümet politikasını eleştiren diğer kişiler arasındalar. Türk yetkililer, muhalefeti ve hükümeti eleştirenlerin hedef alınmasını meşrulaştırmak için sürekli güvenlik hususlarından, özellikle terörle mücadele ve başka bir darbe girişiminin önlenmesi ihtiyacından bahsetmektedirler. Bu durum, insanların ifade, toplanma ve örgütlenme özgürlüğünü kısıtlayan etkiye sahiptir ve özellikle endişe vericidir. Bu haklar, yalnızca demokratik bir toplum için kesinlikle gerekli olduğu ve korunan amaç ile orantılı olarak kısıtlanmalıdır.”

dokuz8HABER / Gazete Şûjin