Cezaevlerinde yer kalmadı: Mayıs 2017 itibarıyla 221 bin 607 tutuklu

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nda yaptığı sunumla cezaevlerinde yaşanan sorunları dile getiren Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Basri Bağcı, en büyük problemin ‘‘kapasite yetersizliği’’ olduğunu belirtti.

(adalet.gov.tr)

15 Temmuz sonrası işlerinden ihraç edilen ve tutuklanan binlerce kişiyle birlikte gereğinden fazla dolan cezaevleri, Mayıs 2017 itibarıyla toplamda 221 bin 607 kişiyi barındırıyor. Bu sayı tüm cezaevleri için belirlenmiş artırılmış kapasitenin (203 bin) yaklaşık 15 bin kadar üstünde.

İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nda cezaevlerinin günümüzdeki durumunu paylaşan Müsteşar Yardımcısı Bağcı, Türkiye’de şu anda 76 ceza infaz kurumunun daha inşaat aşamasında olduğunu söyledi. Hâlen proje aşamasında olan infaz kurumunun sayısı ise 113.

KÖTÜ MUAMELE VE KELEPÇELİ MUAYENE

2016 yılı 15 Temmuz’una kadar 344 personel hakkında ‘‘muamelede kötülük’’ nedeniyle işlem yapıldı. 15 Temmuz 2016-31 Aralık 2016 döneminde 89, 1 Ocak 2017-9 Mayıs 2017 zarfında ise 194 personele işlem uygulandı.

Cezaevi kapısından ayrıldıktan sonra inisiyatifin kolluğa geçtiğini belirten Basri Bağcı, kelepçeli muayeneye karşı cezaevi idaresi olarak ‘‘müdahale şanslarının olmadığını’’ söylüyor. Pratikte böyle görülen uygulama, bir protokol ile de kayıt altında tutuluyor.

BÖLGEDEN UZAK YERLERE NAKİL İŞLEMLERİ

Konuyla ilgili bu zamana kadar Bakanlık’ın attığı bir adım yok. Özellikle Türkiye’nin doğu bölgelerinde yaşanan sorun için Adalet Bakanlığı henüz yeni yeni harekete geçiyor. Diyarbakır’a inşa edilen yeni cezaeviyle bu sorunun önüne geçileceği ve nakil işlemlerinin daha hızlı/daha fazla yapılabileceği düşünülüyor.

BAZI İNFAZ KURUMLARINDA VARDİYALI YATMALAR SÖZ KONUSU OLUYORDU

Cezaevlerinin dolup taşması sonucu yaşanan en büyük sorunlardan biri de yatakhane ve tutukluların uyku düzeni. Müsteşar Yardımcısı Bağcı, bu sorunu komisyonda şu sözlerle ifade ediyor:

‘‘Sadece cezaevinde bulunan insanların sayısını, odaları da artırmak, biraz da yatak takviye etmek suretiyle belli bir standart tutturmaya çalışılıyor. Bu da başka sıkıntılara neden oluyor. O konudaki eleştiriler de yerden göğe kadar haklı yani şimdi kalabalık nedeniyle bazı infaz kurumlarında vardiyalı yatmalar da söz konusu oluyordu. Hâlen azalmakla birlikte olduğunu değerlendiriyorum. Bundan birkaç yıl önce Van M Tipi’nde duvar boyu yataklar dizilmişti. İnsanlar orada vardiyalı yatıyorlardı. Ek bina yapıldı. Van’la ilgili sorun nispeten çözüldü ama bu, Türkiye’nin her yerinde aynı standartta çözüldü mü? Hepsine yüzde 100 çözüldü demek de zor çünkü bir anda bir olay, hadise meydana geliyor; haftasonu 2 bin kişi birden cezaevine geliyor. Yani 2 bin kişi bir anda sizi bir otel zincirine yerleştirse orada bile ciddi sorun yaşarsınız.’’

İnfografik
One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.