CHP: “İstanbul’da yeşil alan oranı 2,20, Londra’daki oran yüzde 33”

İstanbul’da kent genelinde sabah saatlerinde etkili olan yağışlar sonrası birçok bölgede sel felaketi meydana gelmiş, bazı metro istasyonları ve metrobüsleri su basmıştı. Yaşananlar sonrası CHP İstanbul İl Başkanlığı bir açıklama yaptı.

İstanbul’da sabah saatlerinde etkili olan yağmur sonrası yaşanan olumsuzluklara ilişkin açıklama yapan CHP İl Başkanlığı, felaketin başlıca nedenlerinden birinin doğadaki yeşil alanların imara açılması ve kentin iklim dengesinin bozulması olduğunu belirtti.

CHP İstanbul İl Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, CHP Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat ve diğer partililer yer aldı.

Açıklamada şunlar dendi:

Bugün, bir kez daha İstanbul’un yaşanmaz bir hâle geldiğini hep beraber görmüş olduk. Sabahtan beri İstanbul, herkesin evine kapandığı, metroların çalışmadığı, tünelin çalışmadığı, Avrasya Tüneli’nin kapalı olduğu, binlerce evin su bastığı, binlerce işyerinin su bastığı, yüzlerce aracın su altında gömüldüğü, büyük bir köydeki, plansız, programsız büyüyen bir kent. 1994'ten beri İstanbul’u ranta açanlar, İstanbul’un yeşil alanını katledenler, İstanbul’da yeşili ortadan kaldırıp, doğanın bugün selle karşı karşıya kalışı, İstanbul’un yaşanmaz hale, çekilmez hale geldiğini gösteriyor.

“İstanbul’da yeşil alan oranı 2,20 iken Londra’daki oran yüzde 33"

İstanbul’da yeşil alan oranı 2.20, Londra’da yeşil alan oranı yüzde 33, Moskova’da yeşil alan oranı yüzde 54, Berlin’de yüzde 15, Brüksel’de yüzde 18.80, New York’ta yüzde 27. Kent kıyaslamasına baktığınız zaman AK Parti iktidarı döneminde İstanbul’da yeşil alanların imara nasıl açıldığına hep birlikte tanıklık etmiş olduk.

“İmar artışı kenti yaşanmaz hâle getirdi”

Artık bu yönetimin İstanbul’un sorunlarını çözme yerine Büyükşehir Belediyesinin şu ana kadar yaptığı çalışmaların, her 100 oturumun 91'inin imar artışıyla ilgili olduğunu özellikle sizinle paylaşmak istiyorum. İmar artışı, bugün İstanbul’u yaşanmaz hale getirmiş oldu. 1994'de Ayamama Deresini yeşil alan ilan ettik. İhalesi de yapıldı. Ama o günden beri Ayamama Deresi’nin imara nasıl açıldığını, kimlere peşkeş çekildiğini, hangi tarikatlara verildiğini teker teker açıklayacağız. Yatırımı sadece görünen kısma yapıyorlar, reklam olan kısma yapıyorlar. Altyapıya, derelere yapılan yatırım oranı bu dönemde, neredeyse yok denebilecek düzeydedir. Sadece rant, çıkar ilişkileri dışında İstanbul lehine oluşan bir tek oluşum yoktur.