CHP’li Özel, belgeselci Kazım Kızıl ve diğer tutuklu aktivistleri Cezaevinde Ziyaret Etti

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, YSK’nin mühürsüz pusulalarla ilgili verdiği tartışmalı kararla geride kalan 16 Nisan Referandumu sonrası İzmir’deki ‘‘Hayır’’ eylemlerinde haber takibi yaptığı sırada gözaltına alınarak tutuklanan Kazım Kızıl ile beraberindeki üç öğrenciyi cezaevinde ziyaret etti.

Video aktivist ve Belgeselci Kazım Kızıl annesiyle birlikte

İzmir Bornova’da ‘‘‘Hayır’ Biz Kazandık’’ eylemine katılan ve burada haber takibi yaptığı sırada polisin müdahalesi sonrası darp edilerek gözaltına alınan Video Aktivist-Belgeselci Kazım Kızıl ile beraberindeki Barış Halidi, Baran Bozdaş ve Hasan Benli, beş günlük gözaltı süresinin ardından ‘‘cumhurbaşkanına hakaret ettikleri’’ gerekçesiyle çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmıştı.

Menemen T Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Kızıl ve beraberindeki üç üniversite öğrencisini ziyaret eden CHP’li Özgür Özel, Evrensel’e yaptığı açıklamada, tutukluların durumlarının iyi olduğunu ve her birinin dayanışma duygusu içinde olduklarını aktardı. Kazım Kızıl ve öğrencilerin tutuklu kalmalarına itirazda bulunduklarını belirten Özel, cezaevi önündeki konuşmasında şunları söyledi:

‘‘Arkadaşlarımız gözaltına alınışları sırasındaki yaşadıkları sert muameleyi anlattılar. Gözaltı sırasında bir kötü muameleye maruz kalmadıklarını dile getirdiler. Buraya geldikleri ilk 3 günde tecritte tutulduklarını ve o 3 günlük süreçte bir takım psikolojik baskılara da maruz kaldıklarını söylediler ancak koğuşlara geçtikten sonra bir sorunla karşılaşmadıklarını da belirttiler’’

Konuşmasında cezaevi yönetimiyle de iletişime geçtiklerini belirten Özgür Özel, sürecin yakından takipçisi ve gözlemcisi olacaklarını ifade etti.

‘‘Mücadelenin daha bitmediğini söylüyorlar’’

CHP’li Özel görüşmesinden diğer izlenimlerini şöyle aktardı:

‘‘Dışarıya çok selam söylediler. En kısa zamanda buluşmayı düşünüyorlar. Morallerini yüksek tutuyorlar ve ‘hayır’ mücadelesinin daha bitmediğini söylüyorlar. Kendilerine destek olan herkese teşekkür ediyorlar. Dayanışma duygularını iletiyorlar. Kimsenin kendileri için üzülmemesi gerektiğini ve bu baskıcı düzene karşı demokratik tepkilerini dile getirmeye devam edeceklerini belirttiler. Bugün kendileri için endişe edecek bir şeyin olmadığını kendileri ifade ediyorlar’’

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ayrıca, referandum sonrası gerçekleşen ‘‘Hayır’’ tutuklamalarının ülke için endişe ve kaygı verici olduğunu ifade etti. Endişesini ‘‘Sadece demokrasiyi savundukları, sadece verdikleri oyu takip ettikleri için, buna uzanan ellere tepki gösterdikleri için tutuklu olduklarını görmek kaygı verici. En kısa zamanda özgürlüklerini istiyoruz. Protesto, demokrasilerde bir haktır. İdarenin, yargının kararlarını protesto etmek bir tutuklama gerekçesi olacaksa bu devlet çoktan bir hukuk devleti olmaktan çıkmış durumdadır’’ sözleriyle dile getiren Özel, hükûmetten Kazım Kızıl ve beraberindeki öğrencilerin bir an önce serbest bırakılmalarını talep etti.

CHP’li Özel: ‘‘Kazım, vicdanımızın sesidir’’

Kazım Kızıl, daha önce 2013 Gezi eylemleri sırasında birçok meydanda video haberciliği yapmış ve daha sonra bu görüntülerden kısa kısa derlemeler ortaya çıkarmıştı. Gezi’den hemen sonra ise, Manisa’nın Soma ilçesinde yapılmak istenen termik santrale karşı zeytin ağaçlarını koruyan köylüleri de yakından takip eden Kızıl, buradan ‘‘Ölmez Ağaç: Yırca Direnişi’’ belgeselini çıkarmıştı.

‘‘Ölmez Ağaç: Yırca Direnişi’’

Öte yandan yurttaş haberciliği alanındaki çalışmalarıyla da bilinen Kazım Kızıl, sosyal ağlar üzerinden yayında olan Kamera Sokak’ın da muhabirliğini yürütüyordu.

Özel’se Kazım Kızıl’la görüşmesini paylaştığı açıklamasında Kızıl’dan şöyle bahsetti:

‘‘Kazım Kızıl, Türkiye’deki tüm toplumsal eylemlerde bulunan ama eylemi görüntüye alan, onun milyonlara ulaşmasını sağlayan, kamuoyunun bir gözü olarak orada bulunan bir belgeselcidir. Bu açıdan bugün burada Kazım’ı tutuklu olarak görmek büyük bir üzüntü. Kazım, eylemde atılan bir slogana iştirak etmekle suçlanıyor. Bana kendisinin şöylediği şu: ‘Özgür bey, siz bilirsiniz, benim işim video çekmek. Ben zaten slogan atarsam dikkatim dağılır. En doğru görüntüyü alamam, kamera titrer. Bundan dolayı hiç bir zaman atmadım.’ Kazım hepimizin gözüdür, kulağıdır, vicdanımızın sesidir. Bir an önce serbest bırakılmalıdır.’’

dokuz8HABER / Evrensel