Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul’daki 15 Temmuz anmasında konuştu: “Bu hainlerin kafasını kopartacağız”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’daki 15 Temmuz’u anma törenindeki konuşmasında, “Önce bu hainlerin kafasını kopartacağız” ifadesini kullandı.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre Erdoğan, Pazar gününün ilk saatlerinde TBMM’de yaptığı konuşmada ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu sert bir dille eleştirdi.

“Tankların başındakilerle pazarlık yapıldı, tanklar oradan çekildi, ‘Tankların önüne çıkarım’ diyen bu kişi Bakırköy’deki belediye başkanının yanına gitti” diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün baktım hâlâ konuşuyor, bu olayı ‘kontrollü darbe’ olarak ifade ediyor. Kimseyi anlatmayalım, ‘kontrollü darbe’ demek gerçekten bir nasipsizliktir. Nasipsizliğin ötesinde vurdumduymazlıktır…”
“Bizim ülkemizde devletimizi yıkma operasyonu yapılıyor, 250 kardeşimiz şehit ediliyor, hâlâ ‘kontrollü darbe’den bahsediliyor. Yazıklar olsun, başka ne diyeceğiz…”

Erdoğan konuşmasında ayrıca, “Eğer güçlü değilsek bize bir gün yaşama hakkı vermeyecek o kadar çok düşman kapıda bekliyor ki. İsimlerini tek tek saysak çok ciddi uluslararası krizle karşı karşıya kalırız” ifadelerini de kullandı.

‘Piyonu ezip geçmeden kaleleri alamaz, şahı da mat edemeyiz’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ankara’ya dönmeden önce ise İstanbul’da 15 Temmuz Şehitleri Köprüsü’nde düzenlenen anma törenine katıldı.

“FETO’nun yalnızca FETO olmadığını, PKK’nın yalnızca PKK olmadığını, DEAŞ’ın yalnızca DEAŞ olmadığını çok iyi biliyoruz” diyen Erdoğan; tüm bu örgütlerin arkalarında kimlerin olduğunu çok iyi bildiklerini söyledi.

Erdoğan, “Ama piyonu ezip geçmeden kaleleri alamaz, şahı da mat edemeyiz. Onun için önce bu hainlerin kafasını kopartacağız” dedi.

İstanbul’daki konuşmasında da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “kontrollü darbe” nitelendirmesini “terbiyesizliktir ve ahlaksızlıktır” olarak nitelendiren Erdoğan, daha sonra ana muhalefet liderini şu sözlerle eleştirdi:

“Doğru, o gece 23.15 havalimanına iniyor. Ve benim 10 binlerce kardeşim orada. Tanklar VIP’nin önünde. Bu beyefendi dışarı çıkamıyor, korkuyor. Bekliyor, görüşüyorlar. Bu Kılıçdaroğlu denen zat, tankların koruması altında oradan çıkıp Bakırköy Belediyesine gidiyor. Biz bu beyefendiyi de davet ettik Yenikapı’ya. Bilseydim etmezdim.
“Demokrasinin safında yer alan CHP’lileri tenzih ederek söylüyorum. 15 Temmuz kontrollü bir darbe değildi ama CHP’nin başındaki bu zat kontrollü bir şekilde oraya getirilmiştir. Ve oraya kendisini oturtanlara sadakatle hizmetini sürdürmektedir. O makama CD ile gelmiş bir genel başkandır. Kendisinin o gece ne yaptığı nerede olduğu bütün belgelerle ortadayken sokaklara dökülenlere hakaret eden bu zat için ne desek boştur.
“Sıkılmadan utanmadan hala bunları söylüyor. Anlaşılan o ki tıpkı FETO’cular gibi kendisine verilen görevdi yerine getiriyor.”
Show your support

Clapping shows how much you appreciated dokuz8HABER’s story.